Badanie przeciwciał grupy krwi w ciąży a konflikt serologiczny

Przeciwciała grupy krwi w ciąży, czyli czym jest konflikt serologiczny

przeciwciała grupy krwi w ciąży

Każda pacjentka w ciąży musi znać swoją grupę krwi. Szczególnie istotna jest znajomość parametru Rh. Oznaczenie tego parametru jest kluczowe dla profilaktyki konfliktu serologicznego, który może być bardzo groźny dla dziecka. Ważnym elementem profilaktyki jest badanie na przeciwciała w ciąży. Zobacz, na czym ono polega!

Spis treści:

  1. Czym jest czynnik Rh?
  2. Dlaczego oznaczenie czynnika RH w ciąży jest tak ważne?
  3. Profilaktyka konfliktu serologicznego

Czym jest czynnik Rh?

Na naszych krwinkach czerwonych znajdują się specyficzne białka, zwane antygenami. Ich budowa zależna jest od grupy krwi danej osoby. To dzięki nim nasz układ immunologiczny rozpoznaje, że są to nasze komórki i niczym nam nie zagrażają. Jeśli nasza krew trafi do organizmu o innej grupie krwi, to może zacząć on ją zwalczać.

Grupy krwi dzielą się na dwa układy: AB0 oraz Rh. W przypadku konfliktu serologicznego istotną rolę odgrywa tylko ten drugi. Jeśli na naszych erytrocytach znajduje się antygen D, to mamy grupę krwi Rh+. Z kolei osoby nieposiadające owego antygenu mają grupę krwi Rh-.

Zobacz również: Pierwsze badania w ciąży – koszt

Dlaczego oznaczenie czynnika RH w ciąży jest tak ważne?

Czynnik Rh jest niezwykle istotny w ciąży. Jeśli u matki jest on inny niż u dziecka, to może dojść do wystąpienia konfliktu serologicznego. Dzieje się tak, gdy dziecko odziedziczyło grupę krwi po ojcu, a krwinki dziecka przedostały się do krwioobiegu matki. W takiej sytuacji organizm matki zacznie wytwarzać przeciwciała grupy krwi w ciąży skierowane przeciwko dziecku. Może to doprowadzić do poronienia, anemii, żółtaczki, a nawet śmierci dziecka.

Zobacz również: Badania w ciąży: Kalendarz badań w ciąży

Profilaktyka konfliktu serologicznego

Każda ciężarna musi znać swoją grupę krwi, dlatego już na początku ciąży należy wykonać badanie krwi pod tym kątem. Zaleca się, aby zrobić to maksymalnie do 10 tygodnia ciąży. Takie badanie powinno zostać wykonane także przez ojca dziecka. Do konfliktu serologicznego może dojść, jeśli matka ma grupę krwi Rh-, a ojciec Rh+.

Kobieta w ciąży narażona na konflikt serologiczny powinna wykonać badanie na antyciała w ciąży, czyli test antyglobulinowy PTA. Jego ujemny wynik wyklucza konflikt na ten moment. Takie badanie przeciwciał powinno zostać powtórzone w każdym trymestrze ciąży, aby sprawdzić, czy nie doszło do żadnych nieprawidłowości. Kobiety, u których badanie wykryje przeciwciała grupy krwi w ciąży, będą musiały zostać objęte specjalistyczną opieką.

Oceń

Data publikacji: 21/04/2023, Data aktualizacji: 12/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *