Zwolnienie lekarskie (L4) w ciąży (2021)

l4 w ciazy 2021

Zwolnienie lekarskie w ciąży (czyli tak zwane L4 w ciąży) może wynosić maksymalnie do 270 dni. Co ważne przyszłej mamie przysługuje 100% wynagrodzenia za czas przebywania na takim zwolnieniu. Jak się okazuje ciąża jest jedną z najczęstszych przyczyn wystawiania zaświadczenia o niezdolności pracownika do wykonywania pracy (L4). Wiele przyszłych mam decyduje się na skorzystania z prawa do takiego zwolnienia z uwagi na stresujący tryb pracy, złe samopoczucie czy też ciążę zagrożoną. Co należy wiedzieć przebywając na L4 w ciąży? Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze informacje:

  1. L4 w ciąży długość trwania
  2. Kto wypłaca L4 w ciąży
  3. Kontrola ZUS na zwolnieniu lekarskim w ciąży

L4 w ciąży – długość trwania

Wiele przyszłych mam zastanawia się, ile może trwać L4 w ciąży. Otóż każdej kobiecie ciężarnej przysługuje maksymalnie 270 dni zwolnienia lekarskiego. W tym czasie otrzymuje ona 100% wynagrodzenia.

W praktyce jest to więc całe 9 miesięcy. Innymi słowy przyszła mama może przez całą ciążę przebywać na zwolnieniu lekarskim jeśli lekarz uzna, że będzie to dla niej właściwe.

Uruchomiony niedawno system elektroniczny sprawia, że ciężarna nie musi już osobiście dostarczać zwolnienia lekarskiego do pracodawcy. Druk L4 jest bowiem przesyłany do niego bezpośrednio po wystawieniu drogą elektroniczną.

Kto wypłaca L4 w ciąży?

Zasiłek chorobowy w ciąży wypłacany jest na takich samych zasadach jak w przypadku innych powodów niezdolności do pracy. Jedyna różnica to taka, że w tym wypadku wynosi on 100% a nie 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Przez pierwsze 33 dni, kiedy przyszła mama przebywa na zwolnieniu lekarskim zasiłek wypłaca pracodawca. Od 34 dnia przebywania na L4 zasiłek wypłaca z kolei bezpośrednio ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych).

W przypadku firm, które zatrudniają powyżej 20 pracowników, to pracodawca wypłaca pracownicy zasiłek chorobowy przez cały okres jego trwania ponieważ jest on do tego zobligowany jako płatnik zasiłków.

informacjaWażne: Aby otrzymać 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego lekarz musi zaznaczyć w L4 symbol B, który oznacza chorobę w trakcie trwania ciąży.

Do ustalenia podstawy zasiłku chorobowego brane jest pod uwagę pełne wynagrodzenie pracownika z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających okres zwolnienia lekarskiego (w przypadku osób zatrudnionych min. 12 miesięcy).

Do podstawy tej zaliczane jest zarówno wynagrodzenie zasadnicze jak i wszelkiego rodzaju premie, nagrody, dodatki itp., pod warunkiem że były od nich odprowadzane składki na ubezpieczenie chorobowe.

Kontrola ZUS na zwolnieniu lekarskim w ciąży

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo dokonać kontroli osoby, która przebywa na zwolnieniu lekarskim. Dotyczy to także kobiet w ciąży.

Pracownica przebywająca na zwolnieniu lekarskim (L4) powinna bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, a czas zwolnienia od obowiązku wykonywania pracy zawodowej przeznaczyć na rekonwalescencję. Ponieważ dość często dochodzi do nadużyć w tej kwestii ZUS często przeprowadza niezapowiedziane kontrole w celu ustalenia, czy zwolnienie lekarskie jest przez pracownika wykorzystywane w sposób zgodny z jego przeznaczeniem.

Jeśli kontrola wykaże, że w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim pracownica wykonywała pracę zarobkową stanowi to podstawę do pomniejszenia lub odebrania przyznanego wcześniej świadczenia.


Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 22/01/2021, Data aktualizacji: 15/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *