Prawo nie precyzuje, kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży. Pamiętaj jednak, że im wcześniej to zrobisz, tym szybciej zaczną Ci przysługiwać prawa związane z Twoim szczególnym stanem. Co jeszcze warto wiedzieć?
Prawo a informowanie pracodawcy o ciąży
Ochrona przed zwolnieniem
Inne prawa ciężarnej
Kodeks pracy ani inne akty prawne nie narzucają żadnego terminu, w czasie którego pracownica powinna poinformować pracodawcę o ciąży. Nie ma więc obowiązku niezwłocznego zgłoszenia tego faktu. Możesz więc przekazać informację wtedy, gdy uznasz to za stosowne. Tak naprawdę poinformowanie tym szczególnym stanie jest dla Ciebie korzystne, ponieważ od momentu poinformowania przysługują Ci pewne prawa i przywileje.
To może Cię zainteresować: Ustalenie daty poczęcia
Jeśli zastanawiasz się, kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży, powinnaś znać przysługujące Ci prawa dotyczące zwolnień i ochrony przed zwolnieniem.
Umowa o pracę na czas nieokreślony: ochrona przed zwolnieniem występuje od razu, obejmuje czas ciąży i urlopu macierzyńskiego.
Wypowiedzenie złożone przez pracodawcę, w trakcie którego dowiedziałaś się o ciąży: powinnaś poinformować pracodawcę o ciąży, co spowoduje cofnięcie decyzji, ochrona obejmuje czas ciąży i urlopu macierzyńskiego.
Po rozwiązaniu umowy o pracę, w trakcie wypowiedzenia byłaś w ciąży: powinnaś poinformować pracodawcę o ciąży, musi on przywrócić Cię do pracy, ochrona przez zwolnieniem obejmuje czas ciąży i urlopu macierzyńskiego.
Wypowiedzenie złożone przez Ciebie, gdy nie wiedziałaś jeszcze o ciąży: jeśli nie byłaś świadoma ciąży, działałaś pod wpływem błędu. W ciągu 7 dni od zyskania informacji o swoim stanie powinnaś przedstawić pracodawcy zaświadczenie o ciąży. Wtedy pracodawca przywróci Cię do pracy, ochrona przez zwolnieniem obejmuje czas ciąży i urlopu macierzyńskiego.
Terminowa umowa o pracę, okres dłuższy niż 1 miesiąc: po upływie 3. miesiąca ciąży nie może być rozwiązana. Ochrona obejmuje czas ciąży, jednak nie masz prawa do urlopu macierzyńskiego.
Terminowa umowa o pracę, okres krótszy niż 1 miesiąc: pracodawca nie ma obowiązku przedłużania Twojej umowy (bez względu na to, w którym momencie ciąży jesteś).
Zgłoszenie ciąży pracodawcy nie tylko wpływa na trwałość Twojego stosunku pracy, ale też na przysługujące Ci inne prawa. Chodzi o pracę, którą możesz wykonywać i dostosowanie jej do stanu, w którym się znajdujesz. Ma tu zastosowanie Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.
Jeśli jesteś narażona na czynniki szkodliwe dla zdrowia albo niebezpieczne, pracodawca musi przenieść Cię do wykonywania innych zadań. Czego nie możesz wykonywać w ciąży? To między innymi podnoszenie ręczne przedmiotów o wadze powyżej 3 kilogramów czy prace w wymuszonym rytmie. Tutaj istotny jest więc moment powiadomienia pracodawcy o ciąży.
Data publikacji: 28/09/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz