Polipy macicy są ogniskami ograniczonego rozrostu błony śluzowej, które wynikają ze zmian hormonalnych. Mogą być odpowiedzialne za problemy z zajściem w ciążę lub pojawiające się podczas niej komplikacje. Poniżej wyjaśniamy, jaki związek zachodzi między polipami macicy a ciążą.
Spis treści:
1. Polipy macicy a ciąża – czym są polipy macicy?
2. Polipy macicy a ciąża – jaki wpływ mają polipy na zajście w ciążę?
3. Polipy macicy a ciąża – usuwanie polipów przed ciążą
4. Często zadawane pytania
Polip macicy stanowi ognisko ograniczonego rozrostu błony śluzowej, która wyściela jamę lub szyjkę macicy. Przyjmuje postać małego guzka, który może przybierać dwie formy. Pierwsza z nich to uszypułowany guzek, który jest przymocowany do błony za pomocą tzw. sznureczka. Druga postać to nieuszypułowany guzek, który rozrasta się na całej szerokości swojej podstawy [1].
Polipy macicy mogą zlokalizować się na dwóch obszarach. U młodszych kobiet zmiany te występują w obrębie szyjki macicy, z kolei u starszych w jamie macicy [2]. Powstają w związku z wahaniami hormonalnymi oraz zbyt wysokimi poziomami estrogenów, które stymulują rozrost błony śluzowej [1].
Najczęściej guzki nie stanowią wielkiego zagrożenia i mają niezłośliwą postać [2]. Jednak problem pojawia się, gdy mówimy o polipach macicy i ciąży.
Obecność polipów macicy a ciąża – to bardzo ważny temat dla kobiet planujących macierzyństwo. Mimo że zmiany te są łagodne, mogą stanowić poważną przeszkodę w pozostaniu mamą. W wielu wypadkach nie dają żadnych objawów, a o ich obecności kobieta dowiaduje się podczas wizyt kontrolnych u ginekologa.
Dlaczego polipy utrudniają zajście w ciążę? Gdy polip znajduje się na szyjce macicy lub w obrębie macicznych ujść jajowodów, utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Z kolei, gdy są umiejscowione w jamie macicy, mogą uniemożliwiać zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka. Dodatkowo ich obecność powoduje skurcze macicy, gdyż organizm dąży do samoistnego usunięcia polipa [1].
W konsekwencji nawet jak dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia komórki jajowej, zmartwieniem kobiety mogą okazać się nawracające poronienia w początkowym okresie ciąży [1].
Zobacz również: Ciąża po cesarce – jakie komplikacje się z nią wiążą? Jak o nią dbać?
Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwa wynikające z polipów macicy w ciąży, najrozsądniej jest je usunąć, zanim podejmowane będą starania o potomstwo. Wiąże się to z tzw. wizytą przedkoncepcyjną u ginekologa, podczas której specjalista przeprowadzi badanie wziernikiem i USG, by wykluczyć obecność polipów. Z kolei, gdy lekarz stwierdzi widoczne zmiany, konieczne jest ich usunięcie. Zabieg ten przeprowadza się w pierwszej fazie cyklu, krótko po ustąpieniu krwawienia [1].
Jednak według statystyk tylko co czwarta ciąża jest planowana [1]. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z o obecności polipa i dowiaduje się o nim podczas ciąży. W takim wypadku należy przestrzegać częstych terminów wizyt kontrolnych u lekarza i pamiętać o wykonaniu badań prenatalnych kontrolujących rozwój dziecka.
W wielu wypadkach rozpoznany polip macicy w ciąży może nie wywołać żadnych powikłań, ale należy pamiętać, że jest to duże zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Polipy, które umiejscowione są w części szyjkowej, wpływają na niepełne jej zamknięcie, co w konsekwencji może doprowadzić do poronienia lub porodu przedwczesnego [1].
Każdy przypadek obecności polipa macicy w ciąży rozpatruje się indywidualnie. Specjalista analizuje, czy należy podjąć próbę usunięcia zmiany, czy pozostawić ją do obserwacji, gdyż ingerencja w błonę śluzową macicy stwarza zbyt duże ryzyko dla płodu [2].
Zobacz również: Moda na cięcia cesarskie a ciąża pozamaciczna
1. Czym są polipy w jamie macicy?
Polipy w jamie macicy są to ogniska ograniczonego rozrostu błony śluzowej i mają postać guzków.
2. Polipy macicy, a przyczyny problemów z zajściem w ciążę
Polipy macicy utrudniają plemnikom dotarcie do komórki jajowej lub uniemożliwiają zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka.
3. Czy warto usunąć polipy przed zajściem w ciążę?
Jak najbardziej wskazane jest, aby usunąć polipy przed zajściem w ciążę, gdyż mogą doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.
4. Jak leczyć polipy macicy?
Leczenie polipów zostaje dostosowane do każdego przypadku indywidualnie, czasami konieczne bywa ich usunięcie, a w niektórych sytuacjach możliwa jest tylko obserwacja.
Źródła:
1. https://www.mamazone.pl/nieplodnosc/polip-macicy/
2. https://vitalia.pl/dla-dzieci/ciaza-i-porod/ciazowe-dolegliwosci/polipy-macicy-a-ciaza.html
Data publikacji: 27/02/2022, Data aktualizacji: 03/03/2022
Dodaj komentarz