Podróże w czasie ciąży – kiedy i jak podróżować, by było bezpiecznie?

podróż w ciąży

Czy w ciąży podróże są dozwolone? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które planują dziecko lub już się go spodziewają. Otóż przebiegająca prawidłowo ciąża podróży nie wyklucza. Pamiętać jednak należy o kilku zasadach – by była bezpieczna dla mamy i malucha.

Spis treści:

 1. Ciąża a podróże – o czym warto pamiętać?
 2. Podróżowanie samolotem w ciąży – czy jest dozwolone?
 3. Podróż pociągiem w ciąży – komfort i wygoda?
 4. Podróż w ciąży samochodem – jak powinna wyglądać?

Ciąża a podróże – o czym warto pamiętać?

Podróżowanie w ciąży jest jak najbardziej dozwolone, jeśli mama i dziecko czują się dobrze oraz nie występują żadne komplikacje. By było dla obojga w pełni bezpieczne, należy pamiętać o poniższych zaleceniach.

 • Przed wyjazdem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Jest to osoba, która ma największą wiedzę o możliwych zagrożeniach w konkretnym przypadku. Doradzi jaki wpływ będzie miało np. podróżowanie pociągiem w ciąży. Być może lekarz w pierwszej kolejności skieruje kobietę na badania prenatalne, by mieć pewność, że dziecko rozwija się prawidłowo, a podróż nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia.
 • Dla ciężarnych kobiet ogromne znaczenie ma kierunek geograficzny, który zamierzają odwiedzić. Zdecydowanie przeciwwskazane są miejsca, w których występuje ryzyko zarażenia się  chorobami zakaźnymi (szczepienia dla ciężarnych są zakazane). W czasie ciąży należy wybierać tylko bezpieczne tereny – zalecane są wręcz wyjazdy nad polskie morze czy w góry.
 • Najlepiej, gdy podróże ciężarnej trwają wyłącznie do trzech lub czterech godzin. Zbyt długie siedzenie w jednej pozycji, np. podczas podróżowania samolotem w ciąży, może doprowadzić do opuchlizny nóg, zakrzepicy oraz pojawienia się skurczy.
 • Kobieta w ciąży musi zawsze zabierać ze sobą książeczką ciąży. Jest to najważniejszy dokument zawierający wyniki badań. Gdyby zdarzyło się coś nieprzewidzianego i kobieta trafi do lekarza bądź szpitala, specjalista wyczyta z książeczki informacje o stanie jej zdrowia.
 • Najlepszym okresem do podróży w ciąży jest II trymestr – mijają już dolegliwości pierwszych trzech miesięcy (mdłości, wymioty, osłabienie), a brzuszek nie jest na tyle duży, by utrudniać poruszanie się.

Podróżowanie samolotem w ciąży – czy jest dozwolone?

Podróżowanie samolotem w ciąży jest możliwe, jeśli ciąża przebiega bez powikłań. Natomiast zdecydowanie niewskazane jest to ani na początku ciąży, ani przed jej zakończeniem. W pierwszym trymestrze ze względu na różnicę ciśnień w samolocie może dojść do poronienia. Z kolei w trzech ostatnich miesiącach istnieje zbyt duże ryzyko przedwczesnego porodu.

Z podróży samolotem w ciąży powinny zrezygnować kobiety, które:

 • rozpoczęły 36 tydzień ciąży;
 • mają zdiagnozowane problemy z łożyskiem, bądź innymi czynnikami, które mogą wpłynąć na przedwczesny poród;
 • odradził im tę formę podróży lekarz.

Podróż pociągiem w ciąży – komfort i wygoda?

Podróż pociągiem w ciąży wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem. Kobieta najczęściej nie odczuwa choroby lokomocyjnej, nie ma mdłości. Może swobodnie rozprostować nogi, a gdy tego potrzebuje, przejść się między przedziałami. Jeśli podróż pociągiem w ciąży planowana jest nocą, zaleca się kupić bilet z wybranym miejscem lub kuszetką (przedział z rozkładanymi łóżkami). Dodatkową zaletą pociągu jest wagon restauracyjny i toaleta – dostępne przez całą podróż.

Podróż w ciąży samochodem – jak powinna wyglądać?

Podróż w ciąży samochodem jest bezpieczna, jeśli kobieta pamięta o kilku regułach. Po pierwsze musi prawidłowo zapiąć pasy bezpieczeństwa, by chroniły ją i dziecko, nawet podczas „lekkiego” uderzenia lub nawet nagłego hamowania. Długa podróż samochodem w ciąży niesie ryzyko zakrzepicy (szczególnie od 8 miesiąca). Dlatego bardzo istotne są regularne postoje – odrobina ruchu wpłynie pozytywnie na krążenie. Ponadto odciąży kręgosłup, który może być odczuwalny podczas jazdy. Kobietom w ciąży przed podróżą zaleca się nałożenie pończoch uciskowych lub specjalnych skarpet.

Podsumowując, podróżowanie w ciąży jest dopuszczalne, jeśli przebiega ono prawidłowo. Jednak każdy wyjazd powinien być skonsultowany z lekarzem ginekologiem, który oceni stan ciężarnej i dziecka. Z tego względu, że podróżowanie w stanie błogosławionym jest nieco skomplikowane, należy je dokładnie przemyśleć i zaplanować.

Oceń

Data publikacji: 17/11/2021, Data aktualizacji: 02/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *