Po jakim czasie wykonać test ciążowy?

po jakim czasie wykonać test ciążowy

Ile dni od zapłodnienia test wykryje ciąże? Ile czasu po stosunku zrobić test ciążowy? Pytania te słyszymy od wielu kobiet starających się o dziecko. Chcą one jak najszybciej dowiedzieć się, czy udało im się zajść w ciążę. Pierwszy test ciążowy zrobiłyby najchętniej od razu po stosunku. Jednak test wykonywany tak wcześnie może nie być wiarygodny. Warto więc się wstrzymać przez kilka dni. Ile po zapłodnieniu można więc zrobić test? Ile dni po owulacji test wykryje ciążę? Podpowiadamy poniżej!

jestes w ciazy

Spis treści:

1. Test ciążowy – po ilu dniach od zapłodnienia wykryje ciążę?
2. Po ilu dniach wykonać test ciążowy z krwi?
3. Po jakim czasie test wykryje ciążę z in vitro?

Test ciążowy – po ilu dniach od zapłodnienia wykryje ciążę?

Niestety w żaden sposób nie da się sprawdzić od razu po stosunku, czy udało nam się zajść w ciążę. Zapłodniona komórka jajowa zaczyna zagnieżdżać się w macicy dopiero po około 6 dniach od zapłodnienia. Wtedy zaczyna się wydzielanie hormonu beta-hcG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten przedostaje się do krwi i moczu ciężarnej, gdy zarodek zagnieździ się całkowicie w macicy. Od tego momentu poziom beta-hcG będzie się zwiększał do 12 tygodnia ciąży. Następnie zaczynie maleć. To właśnie zwiększone stężenie hormonu beta-chG wykrywają testy ciążowe. Im czulszy test zakupimy, tym większa jest szansa na wczesne wykrycie ciąży.

Ile dni po zapłodnieniu można zrobić test? Lepiej się z tym bardzo nie spieszyć. Najwcześniej możemy wykonać go 6-8 dni po owulacji. Zaleca się jednak, aby zaczekać z tym do terminu spodziewanej miesiączki. Wtedy wynik testu ciążowego będzie bardziej wiarygodny.
To, po jakim czasie test ciążowy wychodzi pozytywnie, jest dość indywidualną kwestią. Nie powinniśmy od razu zrażać się negatywnym wynikiem. Test ciążowy warto powtórzyć za kilka dni. Być może wtedy naszym oczom ukażą się dwie kreski.

Zobacz również: Jak można rozpoznać dni płodne?

Po ilu dniach wykonać test ciążowy z krwi?

Apteczne testy ciążowe nie są jedynym sposobem na sprawdzenie, czy spodziewamy się dziecka. Możemy wykonać także test ciążowy z krwi. Jest to badanie pod kątem obecności hormonu beta-hcG we krwi kobiety.

Po jakim czasie od zapłodnienia zrobić test ciążowy z krwi? Niestety on także nie wykryje hormonu beta-hcG od razu po stosunku. Hormon trafia do krwi i do moczu w tym samym czasie. Na wykonanie badania musimy więc zaczekać minimalnie 8 dni. Warto wykonać je ponownie po kilku dniach. Dzięki temu zobaczymy, czy stężenie hormonu we krwi się zwiększa.
Test ciążowy z krwi nie tylko potwierdzi ciążę, ale także pomoże określić jej przybliżony wiek. Badanie to jest także pomocne w wykrywaniu różnych nieprawidłowości np. ciąży pozamacicznej.

Badanie beta-hcG to także świetna metoda na sprawdzenie aptecznego testu ciążowego. Niestety niektóre egzemplarze są wadliwe, przez co mogą one pokazać fałszywy wynik. Dobrze jest więc potwierdzić ciążę badaniem krwi.

Zobacz również: Kiedy największa szansa na zapłodnienie? Ile wynosi w dni płodne?

Po jakim czasie test wykryje ciążę z in vitro?

Po jakim czasie test ciążowy po in vitro? Uzyskanie pozytywnego wyniku zależy od tego, jak szybko zarodek zagnieździ się w macicy. Niektóre kobiety dwie kreski na teście mogą zobaczyć już po 6-7 dniach. Zalecamy jednak, aby wstrzymać się z wykonaniem testu przynajmniej przez 11 dni od transferu.

W takim czasie zarodek na pewno zdąży całkowicie zagnieździć się w macicy, a wynik testu ciążowego będzie wiarygodny. Jeśli jednak wynik będzie negatywny, to należy powtórzyć test za kilka dni.

jestes w ciazy

 

5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 08/09/2022, Data aktualizacji: 06/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *