Pierwsze dni ciąży – objawy, które towarzyszą przyszłej mamie

ciąża pierwsze dni

Pierwsze dni ciąży są tak naprawdę mało specyficzne, gdyż dopiero po około 7-10 dniach od zapłodnienia zaczynają pojawiać się typowe objawy. Mogą się one nieco różnić u każdej kobiety i występować z większym lub mniejszym nasileniem. Poniżej podpowiadamy, jakie są wczesne oznaki ciąży, które towarzyszą przyszłej mamie.

Spis treści:

  1. Ciąża – pierwsze dni  – jak je rozpoznać?
  2. Pierwsze dni ciąży a krwawienie implantacyjne
  3. Mdłości i zawroty głowy w pierwszych dniach ciąży
  4. Ciąża – pierwsze dni – uczucie ciągłego zmęczenia i obniżonego nastroju
  5. Pierwsze dni ciąży – jakie sygnały wysyła ciało?

Ciąża – pierwsze dni – jak je rozpoznać?

W pierwszych dniach ciąży kobieta jeszcze nie wie, że będzie mamą! Skąd to wynika? Otóż za początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jest to czas, kiedy organizm jak co miesiąc usuwa niezapłodnioną komórkę i  przygotowuje się na przyjęcie kolejnej – zapłodnionej. Dopiero gdy  do tego dojdzie,  po około 7-10 dniach kobieta zaczyna odczuwać pierwsze oznaki ciąży, które umownie uznawane są za pierwsze dni ciąży. Zatem jakie symptomy są charakterystyczne dla początku ciąży?

Pierwsze dni ciąży a krwawienie implantacyjne

Pierwsze dni ciąży wiążą się przede wszystkim z zatrzymaniem krwawienia menstruacyjnego. U części kobiet pojawia się natomiast krwawienie implantacyjne. Zdarza się jednak, że niektóre kobiety, szczególnie te z nieregularnym cyklem, mylą krwawienie miesiączkowe z krwawieniem implantacyjnym. Dzieje się tak, gdyż towarzyszy ono zagnieżdżaniu się zapłodnionego jajeczka w macicy i występuje między 6 a 12 dniu po zapłodnieniu, czyli na kilka dni przed planowanym okresem. Krwawienie to jest delikatne i skąpe, a czasami przyjmuje postać tylko plamienia.

Dla kobiet, które miesiączkują regularnie i obserwują swój cykl, brak okresu jest pierwszym sygnałem, który świadczy o ewentualnej ciąży.  Pamiętajmy, jednak, że zanik miesiączki może być wynikiem również np. stresu, zażywania leków, nieregularnego trybu życia.

Mdłości i zawroty głowy w pierwszych dniach ciąży

Ciąża w pierwszych dniach, poza brakiem okresu, daje takie objawy jak mdłości i wrażliwość na zapachy. Wynikają  one ze wzrostu hormonu beta hCG. Odczucia są silniejsze, im wyższe jest jego stężenie. Te nieprzyjemne dolegliwości mogą trwać nawet cały dzień. Najczęściej występują między 5 a 12 tygodniem ciąży. Kobieta może również odczuwać nadmierny ślinotok i metaliczny smak w ustach. Konsekwencją mdłości są wymioty, które mogą trwać również do 12 tygodnia ciąży.

W pierwszych dniach ciąży przyszła mama ma również wahania apetytu, które są właśnie konsekwencją mdłości i wrażliwości na zapachy. Ponadto  wiele kobiet doświadcza zawrotów głowy i omdleń związanych z ze zmieniającym się poziomem cukru w organizmie.

Ciąża – pierwsze dni – uczucie ciągłego zmęczenia i obniżonego nastroju

Dlaczego w pierwszych dniach ciąży kobieta czuje się ciągle zmęczona i senna? Otóż objawy te wynikają wysokiego stężenia progesteronu we krwi, wzrostu ciśnienia krwi oraz obniżonego poziomu cukru.  Zmęczenie najbardziej dokucza w godzinach popołudniowych i wieczornych, dlatego przyszła mama nie powinna sobie odmawiać krótkich drzemek w ciągu dnia.

Wszystkie te objawy wpływają na nastrój kobiety, który jest często obniżony, nawet wręcz apatyczny. Jednak  nie ma nic dziwnego, z tym że kobiecie dokucza huśtawka nastrojów, skoro codziennie zmaga się z dosyć uciążliwymi pierwszymi oznakami ciąży.

Pierwsze dni ciąży – jakie sygnały wysyła ciało?

Na początku ciąży niektóre objawy przypominają napięcie przedmiesiączkowe. Jednym z nich jest tkliwość piersi, które powiększają się od 6 tygodnia od zapłodnienia. Nabrzmiewają i stają się wrażliwe na dotyk, brodawki ciemnieją, a guzki łojowe są bardziej widoczne.

Przyszła mama  ma potrzebę oddawania moczu częściej niż do tej pory. Wynika to ze zwiększonego przepływu krwi przez nerki i powiększającej się macicy, która uciska na pęcherz moczowy. Zazwyczaj odczuwalne jest to w granicach 4-5 tygodnia od zapłodnienia, czyli w 6-7 tygodniu ciąży.

Autor: Karolina Czapp


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: pixabay.com


Oceń

Data publikacji: 13/09/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *