Pępek w ciąży jak się zmienia i co powinno nas zaniepokoić?

Pępek w ciąży

Pępek w ciąży

U większości kobiet ciąża wpływa na kształt, a nawet kolor pępka. Dopóki jednak nie odczuwamy ostrego bólu w okolicy pępka i nie odczuwamy dodatkowych objawów, nie ma powodu do niepokoju. Jak zmienia się pępek w ciąży i dlaczego może boleć?

jesteś w ciąży

Spis treści:

  1. Od czego zależy kształt pępka?
  2. Ciąża może wpłynąć na wygląd pępka
  3. O czym może świadczyć ból pępka w ciąży?
  4. Kiedy zgłosić się do lekarza? Przepuklina pępkowa, wirusowe zapalenie jelit i zapalenie wyrostka robaczkowego

Od czego zależy kształt pępka?

Pępek to blizna po pępowinie, która składa się głównie z tkanki łącznej. Wbrew powszechnej opinii jednak jego kształt nie  zależy od tego, jak lekarz podwiąże pępowinę, a od tego, w jaki sposób skóra dziecka obrasta sznur pępowinowy w trakcie życia płodowego.

Najczęściej spotyka się pępki płaskie. U osoby, która ma płaski pępek, skóra obrastała sznur pępowinowy prawidłowo.

Z kolei, jeśli pępek jest wystający, może on stanowić pozostałość po przepuklinie pępkowej lub łagodnej infekcji, do której doszło po obcięciu pępowiny.

Ciąża może wpłynąć na wygląd pępka

U większości kobiet w ciąży dochodzi do zmiany wyglądu pępka. Może on przyjąć płaski lub wypukły kształt i stać się mniej, lub bardziej widoczny. Do takich zmian dochodzi wskutek powiększania się macicy, która wywiera nacisk na środek kobiecego ciała.

W większości przypadków pępek w ciąży staje się mniej widoczny, ponieważ cała skóra brzucha się rozciąga. Im bliżej jednak rozwiązania, tym pępek może się stawać bardziej wypukły, a nawet zmieniać kolor. Charakterystyczną zmianą w okresie ciąży jest tzw. kresa czarna, która biegnie od pępka aż po spojenie łonowe. Do jej powstania dochodzi wskutek zmian hormonalnych zachodzących w ciele ciężarnej kobiety.

O czym może świadczyć ból pępka w ciąży?

Niewielki ból pępka w ciąży nie powinien stanowić powodu do niepokoju. W wyniku rozciągnięcia skóry brzucha skóra wokół pępka napina się, przez co zwiększa się wrażliwość tego obszaru na dotyk.

Jeśli odczuwamy ból pępka w ciąży, należy jak najrzadziej dotykać to miejsce i nosić luźną oraz wygodną odzież. Ulgę mogą przynieść specjalne ćwiczenia dedykowane ciężarnym, a także pas ciążowy. Należy go jednak dobrać i nosić tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Kiedy zgłosić się do lekarza? Przepuklina pępkowa, wirusowe zapalenie jelit i zapalenie wyrostka robaczkowego

W ciąży może dojść do wystąpienia przepukliny pępkowej. Można ją rozpoznać po obecności charakterystycznego wypukłego guzka w okolicy brzucha. Stan ten często jednak nie wymaga leczenia, ponieważ przepuklina zrasta się samoistnie i znika po ciąży. W tym czasie należy jednak wstrzymać się od dźwigania ciężkich rzeczy, a także nadmiernego wysiłku.

Jeśli poza bólem okolic pępka ciężarna odczuwa także dolegliwości gastryczne (takie jak wymioty, czy biegunka) lub ma gorączkę, takie objawy mogą świadczyć o wirusowym zapaleniu jelit. Ostry ból pępka może świadczyć także o ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.

Zobacz też: Najczęstsze dolegliwości ciążowe i jak sobie z nimi radzić?

jesteś w ciąży


Autor: Alicja Hudzik, Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 23/12/2019, Data aktualizacji: 27/03/2024

Jedna odpowiedź do “Pępek w ciąży”

  1. DrMaciej DrMaciej pisze:

    Po kilku latach bardzo intensywnych badań nad pępkami i przyglądania się im prezentuję następujące wnioski.
    Podstawowym czynnikiem, od którego uzależniony jest wygląd pępka jest zawiązanie pępowiny. Każda z położnych robi to nieco inaczej, lecz w danej placówce(a często nawet i całym mieście) powtarzają od siebie ten wzorzec. Sporo zależy więc od miejsca naszego urodzenia. Jeśli pępowina została dobrze zawiązana, to kikut pępowinowy odpada w całości(taka osoba zawsze będzie miała wklęsły pępek niezależnie od figury), z kolei jeśli nie, to część zostaje tworząc tzw. wypukły pępek. Może on jednak zostać ukształtowany przez mięśnie w taki sposób, że one wciągną go i powstanie tzw. dziurka”. Jednak w wyniku intensywnych ćwiczeń mięśni brzucha może on stać się ponownie wystający. Podobnie rzecz się ma wtedy, gdy taka osoba przytyje. Pępek chowa się wtedy, a jeśli schudnie, to z powrotem staje się wystający. Zdarza się więc, że są miasta, w których praktycznie wszyscy mają wklęsły pępek, ponieważ wszystkie położne robią to dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *