Pęcherzyk ciążowy w 6 tygodniu ciąży – czy jest już widoczny?

pęcherzyk ciążowy w 6 tygodniu ciąży

Pęcherzyk ciążowy to jeden z objawów prawidłowo zlokalizowanej ciąży. Uwidocznić można go w trakcie badania USG. Jego wielkość pozwala oszacować, w którym tygodniu ciąży aktualnie jest kobieta. Czy pęcherzyk ciążowy w 6 tygodniu ciąży będzie już widoczny? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Czym jest pęcherzyk ciążowy?
  2. Wielkość pęcherzyka ciążowego w 6 tygodniu ciąży
  3. Możliwe nieprawidłowości w obrębie pęcherzyka ciążowego

Czym jest pęcherzyk ciążowy?

Pęcherzyk ciążowy jest niewielką strukturą płynową o okrągłym kształcie. Pojawia się ona we wczesnej ciąży. Po pęcherzyku ciążowym podczas badania USG poznać możemy, czy ciąża jest zlokalizowana prawidłowo. Robi się to, kiedy zarodek jest jeszcze na tyle mały, że nie da się go uwidocznić.
Czy widoczny jest pęcherzyk ciążowy w 6 tygodniu ciąży?
Pęcherzyk ciążowy powinien się uwidocznić, gdy stężenie hormonu beta-hcg (gonadotropiny kosmówkowej) osiągnie 1500 IU/ml. Jest więc on widoczny na pierwszym badaniu USG. Większość kobiet zgłasza się na nie między 5 a 7 tygodniem ciąży. Oznacza to, że pęcherzyk ciążowy w 6 tygodniu ciąży jest widoczny podczas badania USG.

Zobacz również: Pęcherzyk ciążowy – kiedy pojawia się zarodek w pęcherzyku ciążowym?

Wielkość pęcherzyka ciążowego w 6 tygodniu ciąży

Wielkość pęcherzyka ciążowego pozwala ocenić, w którym tygodniu ciąży aktualnie jest kobieta. W 6 tygodniu ciąży pęcherzyk powinien mierzyć od 5 do 8 mm. Z kolei w okolicy 4-5 tygodnia ciąży jego wielkość to około 1-4 mm. Powinien on wzrastać o około 1-1,2 mm na dobę.

Zobacz również: Wielkość pęcherzyka ciążowego a tydzień ciąży

Możliwe nieprawidłowości w obrębie pęcherzyka ciążowego

Pęcherzyk ciążowy pozwala lekarzowi sprawdzić, czy ciąża na pewno rozwija się prawidłowo. Jeśli lekarz nie może go zlokalizować, a poziom hormonu beta-hcg jest wysoki, to możemy mieć do czynienia z ciążą pozamaciczną (ektopową).
Jeśli pęcherzyk ciążowy ma już ponad 20 mm, a nie udaje się uwidocznić zarodka, to jest to tzw. puste jajo płodowe. Jest to ciąża bezzarodkowa. W takim przypadku zarodek nie powstał w ogóle lub został wchłonięty na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Taki stan spowodowany może być m.in. czynnikami genetycznymi, immunologicznymi czy infekcją. Niestety jest to jednoznaczne z poronieniem. Jeśli nie doszło do niego samoistnie, to musi on zostać usunięty z organizmu kobiety po konsultacji z lekarzem. Usunąć można go poprzez przyjęcie środków poronnych lub zabieg chirurgiczny. O metodzie usunięcia pustego jaja płodowego zdecyduje lekarz.

Oceń

Data publikacji: 03/12/2023, Data aktualizacji: 05/12/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *