Senność w ciąży bywa jednym z pierwszych objawów zapłodnienia. Wydawać by się mogło, że w pierwszych tygodniach ciąży organizm kobiety nie jest jeszcze mocno obciążony. Przyczyną senności w ciąży nie zawsze jest zmęczenie, czasami jest ona objawem choroby.
Spis treści
Senność w ciąży jest jednym ze skutków działania hormonów ciążowych, których wysokie stężenie we krwi jest konieczne dla prawidłowego przebiegu ciąży (progesteronu i oksytocyny). Bywa też sygnałem, że nastąpił zbyt duży spadek poziomu glukozy we krwi. Dzieje się tak, gdy kobieta intensywnie wymiotuje, je za mało lub zbyt rzadko. W drugim trymestrze ciąży kobieta zazwyczaj już nie potrzebuje regularnych drzemek w dzień. Mogą one powrócić w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ przyszłej mamie trudniej jest dobrze wyspać się w nocy. Przeszkadza jej w tym duży brzuch, ruchy płodu, ból pleców, nocne wycieczki do toalety oraz strach przed porodem. Pod koniec ciąży kobieta jest też po prostu zmęczona, co nasila potrzebę spania w dzień. Jednak senność w ciąży bywa też objawem choroby, np. anemii, cukrzycy, niedoczynności tarczycy. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie zalecanych w tym czasie badań. Kobieta w ciąży musi bezwzględnie poinformować ginekologa, gdy senności w ciągu dnia towarzyszą:
Są to objawy bezdechu sennego. Według badań pojawia się on u 25% kobiet w ciąży. Trzeba go leczyć, ponieważ jego skutkiem może być rozwój nadciśnienia tętniczego oraz ograniczenie wzrastania płodu. Bezdech senny zwiększa też ryzyko stanu przedrzucawkowego oraz porodu przedwczesnego.
Na senność w ciąży najlepiej oczywiście pomaga sen. Niestety ciężarnej może być trudno zwiększyć ilość godzin, które przesypia w nocy, gdy pracuje zawodowo i ma pod opieką dzieci. Senność w ciąży to nie wystarczający powód do tego, aby iść na zwolnienie lekarskie. Kobieta powinna jednak zadbać o swoje potrzeby i poprosić partnera o większe zaangażowanie się w obowiązki domowe. W ten sposób da się wygospodarować czas na drzemkę w dzień. Przyszła mama może też zawalczyć o to, aby szybciej zasypiać, co pozwoli lepiej wykorzystać czas na sen. Warto w ciągu dnia poćwiczyć wygodne układanie się do snu, co pod koniec ciąży nie jest proste. Niektórym paniom pomagają w tym poduszki. Jakość snu w nocy poprawi też wywietrzenie sypialni w godzinach wieczornych. Dolegliwości bólowe można spróbować uśmierzyć ciepłym prysznicem lub kąpielą. Przyszła mama powinna też zjeść lekką kolację, aby uniknąć mdłości lub zgagi.
Data publikacji: 16/01/2025, Data aktualizacji: 18/02/2025
Dodaj komentarz