Nawadnianie w ciąży – ile wody pić oczekując dziecka?

nawadnianie w ciąży ile wody pić

Kobiety w ciąży regularnie monitorują stan zdrowia, dbają o swoją dietę i starają się dużo odpoczywać. Często zapominają jednak o nawadnianiu organizmu, które jest równie ważne. Ma ono ogromny wpływ na samopoczucie przyszłej mamy i rozwój maluszka. Sprawdź, jak powinno wyglądać nawadnianie w ciąży!

Spis treści:

  1. Nawadnianie w ciąży – dlaczego warto o nie dbać?
  2. Ile wody pić oczekując dziecka?
  3. Nawadnianie w ciąży – dobre nawyki

Nawadnianie w ciąży – dlaczego warto o nie dbać?

Życie bez wody nie istnieje. Stanowi ona aż 65% ludzkiego ciała. To ona odżywia, dostarcza soli mineralnych i pierwiastków. Jej zadaniem jest także rozrzedzanie krwi, dzięki czemu sercu łatwiej jest ją pompować.

Odpowiednie nawodnienie w ciąży przygotowuje Twoją skórę na wahania hormonalne. Dzięki temu lepiej poradzi sobie ona z rozstępami i swędzeniem. Woda zwiększy także objętość płynu owodniowego, który jest barierą ochronną dla maluszka. Nawadnianie organizmu to także sposób na utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz ogólną poprawę samopoczucia w ciąży.

Zobacz również: Porady dotyczące zdrowia kobiet w ciąży

Ile wody pić oczekując dziecka?

Każda ciężarna dziennie powinna przyjmować około 2-2,5 litra płynów dziennie. W tym woda powinna stanowić 60-80%. Dziennie przyszła mama powinna więc wypijać około 1-1,5 litra wody.

Pić powinnaś regularnie przez cały dzień. Najlepiej robić to powoli, małymi łykami. Nie możesz robić tego, tylko gdy poczujesz pragnienie. Wtedy jest już nieco za późno. Uczucie pragnienia oznacza, że organizm zaczął się już odwadniać. Nie powinnaś do tego dopuszczać.

Zobacz również: Twoja skóra Ci podziękuje, czyli jak pielęgnować skórę w ciąży

Nawadnianie w ciąży – dobre nawyki

Często mamy problemy z wypijaniem odpowiedniej ilości płynów w ciągu doby. Warto więc wyrobić sobie dobre nawyki związane z piciem wody. Staraj się rozpoczynać każdy dzień od wypicia pełnej szklanki wody. Możesz dodać do niej cytryny. Jest to jeden z najlepszych sposobów na złagodzenie porannych mdłości. Staraj się także mieć zawsze w zasięgu wzroku mieć dużą butelkę wody. Dzięki temu w trakcie dnia będziesz pamiętać o regularnym nawadnianiu.

Pomocne w piciu odpowiedniej ilości wody w ciąży będą także specjalne aplikacje na telefon. Możesz ustawić w nich, ile wody dziennie chcesz pić oraz jak duża jest Twoja szklanka. Następnie każdą wypitą szklankę wody będziesz odznaczać w aplikacji. W ten sposób będziesz widziała, ile wody jeszcze powinnaś wypić. Aplikacja będzie Ci także wysyłać przypomnienia o piciu wody.

Oceń

Data publikacji: 03/12/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *