Okres w ciąży? Co oznacza krwawienie w ciąży

okres w ciąży

Wiadomo, że pierwszym objawem ciąży jest zanik miesiączki. Ty jednak w okolicach planowanego okresu zaczynasz krwawić. Może nieco mniej obficie niż zwykle, ale jednak. Krwawieniu towarzyszą delikatne bóle brzucha, więc zaczynasz nabierać pewności, że to na pewno to. Sytuacja powtarza się w kolejnym miesiącu i nawet przez myśl ci nie przejdzie, że możesz być w ciąży.

Dowiedz się zatem dlaczego tak się dzieje i czemu tak łatwo pomylić miesiączkę z krwawieniem implantacyjnym, czy jest możliwa ciąża mimo okresu, a także kiedy należy udać się po pomoc do lekarza.

Między 7 a 12 dniem po zapłodnieniu pojawia się krwawienie

Po kilku tygodniach zaczynasz odczuwać mdłości, czujesz się słaba więc sięgasz po test ciążowy. Dwie kreski wprawiają cię w osłupienie. Przecież to nie możliwe? Miałam normalną miesiączkę! Idziesz więc do lekarza, aby potwierdzić domową diagnozę. Dowiadujesz się, że zazwyczaj między 7 a 12 dniem po zapłodnieniu dochodzi do krwawienia.

Ze względu na to, że krwawienie to występuje w okolicach planowanej miesiączki jest ono zwykle z nią mylone. Każda kobieta znając reguły rządzące cyklem miesięcznym wie, że niewielkie przesunięcia lub plamienia mogą pojawiać się w trakcie cyklu. Nie są one zjawiskiem niepokojącym w chwili, gdy nie stają się regułą i nie towarzyszy im ból.

Krwawienie, o którym mówimy nazywane jest przez lekarzy implantacyjnym i towarzyszy zagnieżdżaniu się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy. Jest ono przeważnie skąpe, może mieć formę plamienia i nie są zauważalne w nim krwiste skrzepy. U niektórych kobiet w ogóle nie występuje. Pamiętaj jednak, że regularne miesiączkowanie w zdrowej ciąży nie występuje.

Jak mówi nauka, nie jest możliwe, by prawidłowo rozwijała się ciąża mimo okresu – zarodek nie przetrwa, gdy błona macicy będzie ulegać złuszczaniu. Cykl jest podzielony na dwa etapy: w pierwszym dochodzi do owulacji i zapłodnienia, a w drugim do zagnieżdżenia się zarodka. W drugiej fazie cyklu jama macicy jest na to przygotowana – utrzymanie ciąży oraz jej rozwój umożliwia niełuszcząca się pogrubiała błona śluzowa. Natomiast do okresu dochodzi, gdy śluzówka zostaje złuszczona. Daje to jednoznaczny sygnał, że nie doszło do zapłodnienia.

Krwawienie w ciąży może oznaczać poronienie lub ciążę pozamaciczną

Trombofilia_moze_zagrazac_twojej_ciazy

Mijają kolejne 2 lub 3 tygodnie, a ty znów zaczynasz plamić w terminie planowanej miesiączki. Nie ma powodów do obaw jeśli krwawienie jest skąpe i nie towarzyszy mu ból, w przeciwnym razie konieczna będzie wizyta u lekarza. Takie objawy towarzyszą zwykle niedoborowi progesteronu, nieprawidłowemu zagnieżdżeniu jaja płodowego, wadom jaja płodowego, patologii w obrębie szyjki macicy, ciąży pozamacicznej,  zbliżającemu się poronieniu lub sygnalizują, że proces ten już się zaczął. Poronienie w wielu wypadkach przypomina stan „ciąży mimo okresu”, dlatego jest też mylone ze zwykłą miesiączką – krwawienie trwa co najmniej trzy dni, pojawiają się bóle brzucha i ucisk, jak również bóle  w dole kręgosłupa i skurcze macicy. Przyszłej mamie zwykle można pomóc na etapie przedporonnym, stosując odpowiednie leki i odpoczynek. Czasem nieunikniony może się okazać pobyt w szpitalu.

Pamiętaj! Nie lekceważ żadnych niepokojących objawów w ciąży!informacja

Gdy mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną oprócz krwawień nawet o brunatnym kolorze, mogą występować omdlenia, wymioty, nudności ostry, kłujący ból, często występujący tylko z jednej strony podbrzusza. Sytuacja taka wymaga natychmiastowej interwencji lekarza!

Czasem krwawienie w ciąży nie ma nic wspólnego z rozwijającym się w twoim brzuchu dzieckiem. Może być ono efektem niewyleczonych zmian w drogach rodnych, np. polipów czy nadżerek itp. Do tego typu krwawień dochodzi zwykle podczas ciąż nieplanowanych, ponieważ przed zajściem w ciążę lekarze zalecają usunięcie wszelkich ognisk zapalnych w organizmie.

Łatwo je jednak rozpoznać, gdyż plamienia lub obfitsze krwawienia pojawiają się tuż po odbytym stosunku lub badaniu ginekologicznym. Nie należy ich jednak lekceważyć, gdyż wywołujące nadżerki bakterie, wirusy lub grzyby mogą nie tylko niekorzystnie  działać na dziecko, ale również nieleczone prowadzić do poronienia. Aby wykluczyć ryzyko poronienia i mieć pewność warto się zbadać. Twój ginekolog może zlecić przeprowadzenie następujących badań: kolposkopia, cytologia czy badanie histologiczne.

O czym jeszcze może świadczyć „ciąża mimo okresu”? Otóż krwawienie w ciąży to czasami wyniki zmian hormonalnych w organizmie przyszłej mamy. Brak progesteronu, który jest odpowiedzialny  nie tylko za zagnieżdżenie się jajeczka, ale również utrzymanie ciąży, może być przyczyną poronienia.

Powodem krwawienia w ciąży mogą być również krwiaki podkosmówkowe, które pojawiają się często na skutek wysiłku kobiety. W ich wyniku może powstać wiele powikłań, dlatego ciężarnej zaleca się prowadzenie stacjonarnego trybu życia. Zakazane są gorące kąpiele, nadmierne schylanie się, jak oczywiście dźwiganie. Gdy krwiaki nie wchłonął się około 20 tygodnia ciąży, przyszła mama powinna leżeć do końca ciąży, gdyż zachodzi ryzyko poronienia.

Przeczytaj też: Jak ustalić datę poczęcia

Zwracaj uwagę na barwę krwi…

… czy jest koloru brunatnego czy jasno czerwona. Bezwzględnie kontaktuj się z lekarzem, gdy odczuwasz ból brzucha, pieczenie w okolicach narządów płciowych oraz gdy krwawienie jest wyjątkowo obfite lub plamieniom towarzyszą upławy. Nie każde krwawienie w ciąży jest niebezpieczne. Należy jednak pamiętać, że stały kontakt z lekarzem pozwoli nam uniknąć wielu niepotrzebnych nerwów i stresu.

Krwawisz w II lub III trymestrze ciąży? Skonsultuj się z lekarzem!

Zdarza się jednak, że przyszła mama krwawi nie tylko w pierwszym trymestrze, ale również później. Każdą tego typu sytuację należy konsultować z lekarzem, gdy może być ona objawem poważnych zaburzeń w rozwój płodu tj. łożysko przodujące (łożysko lokuje się w tylnej, przedniej lub bocznej ścianie macicy co może powodować powikłania u dziecka, nie wymaga usunięcia ciąży) czy zaśniad groniasty (powstający w wyniku nieprawidłowego zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy i jest bezwzględnym wskazaniem do łyżeczkowania macicy).

Dla zaśniadu charakterystyczne są torbielowate masy, które przedstawia badanie USG. Zazwyczaj organizm kobiety je wydala, ale wcześniej może dojść do krwotoku, dlatego też potrzebna jest tak zdecydowana reakcja ze strony lekarza.

Obfite krwawienia w ciąży (na tak późnym jej etapie) mogą oznaczać odklejenie się łożyska, które jest stanem zagrożenia życia, zarówno mamy, jak i dziecka. Zdarza się, że należy rozwiązać ciążę przez wykonanie cesarskiego cięcia.

Wymienione nieprawidłowości nie należą do powszechnych dolegliwości, jednak wymagają właściwej opieki medycznej i pobytu w szpitalu.

Każda sytuacja kiedy kobieta sądzi, że jest w ciąży mimo okresu, powinna zostać skonsultowana z lekarzem. W wielu wypadkach nie zagraża to zdrowiu mamy ani dziecka, jednak konieczne jest ustalenie przyczyny krwawienia oraz wykluczenie niebezpiecznych nieprawidłowości. Gdy zachodzą takie okoliczności, jeśli to tylko  możliwe lekarz natychmiast wprowadza leki, które podtrzymują ciążę i pomagają ją donosić, by urodziło się zdrowe dziecko. To właśnie często, od tego, jak szybka jest reakcja, zależy cały przebieg ciąży.


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 18/09/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *