Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży nie jest zjawiskiem rzadkim i nie stanowi zwykle zagrożenia dla mamy i dziecka. Omawiany wielokrotnie w czasopismach poradnikowych i na portalach internetowych problem leków dla ciężarnych staje się szczególnie widoczny, gdy młode mamy zaczynają uskarżać się na liczne dolegliwości, wśród których jedną z najczęstszych jest właśnie ból głowy. 

Kiedy pojawia się ból w pierwszym odruchu zwykle sięgamy po tabletkę. Na początku ciąży słyszymy jednak od mamy, lekarza czy przyjaciółki, że leki w ciąży są zabronione. Zastanawiasz się więc, jak sobie radzić w takich sytuacjach? Czy są jakieś inne sposoby niż farmakologia pomagające radzić sobie z bólem?

Ból głowy w ciąży – przyczyny

Przyczyn bólu głowy w ciąży jest wiele. Nierzadko wiążą się one ze zmianami zachodzącymi w ciele przyszłej mamy. Bóle głowy pojawiają się zwykle w pierwszym trymestrze ciąży (pierwsze 3 miesiące) i związane są ze zwiększona produkcją estrogenu i progesteronu. Substancje te to hormony, których zwiększone wytwarzanie na początku ciąży powoduje zatrzymywanie wody w naczyniach krwionośnych i tkankach zwane obrzękami. Nadmiar płynów gromadzi się również w tkankach mózgowych powodując ucisk. Ten rodzaj bólu głowy nie jest niebezpieczny dla mamy i dziecka. Można sobie z nim radzić samemu domowymi sposobami.

W drugim trymestrze ciąży bóle głowy stają się coraz rzadsze lecz nie zawsze da się ich uniknąć. Najczęstszymi przyczynami gorszego samopoczucia są stres, hałas, brak snu, zmęczenie, brak lub nadmiar ruchu, alergia, obniżenie nastroju, niewygodne łóżko oraz odwodnienie.

Bezpieczne sposoby walki z bólem głowy w ciąży

Jeśli jednak ból głowy już cię złapał i nie odpuszcza to mamy dla ciebie kilka rad, które pomogą przetrwać najcięższe chwile i złagodzić uciążliwe objawy niedyspozycji. W trakcie ataku połóż się w zaciemnionym i cichym miejscu. Zacznij masować skronie i twarz. Kolistymi ruchami uciskaj mięśnie schodząc naprzemiennie wyżej lub niżej w kierunku karku. Możesz też poprosić o pomoc partnera. Stosuj również zimne okłady na czoło. Czasem pomagają ciepłe kąpiele lub moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. W sytuacjach kryzysowych można zastosować jedną tabletkę Paracetamolu (500 mg).

Zobacz też: Paracetamol w ciąży

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ciąża wymaga nie tylko szczególnej opieki ze strony ginekologa-położnika, ale również nas samych. Aby uniknąć bóli głowy i wielu innych nieprzyjemnych dolegliwości przede wszystkim powinnyśmy zadbać o siebie i swój odpoczynek. Odrobina relaksu, odpowiednia dawka snu, wieczorny spacer z partnerem, zbilansowana dieta bogata w magnez oraz właściwe nawodnienie to połowa sukcesu. Poobiednia drzemka i regularne, prawidłowo skomponowane posiłki pozwolą nam ustrzec się przed wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami . Przede wszystkim zacznij ćwiczyć. Obciążony rosnącym w brzuchu dzieckiem kręgosłup może powodować napięcia mięśni i wywoływać ból. Wykonuj ćwiczenia rozluźniające i mało forsujące.

Migrena w ciąży

Wiele młodych mam doświadcza migrenowego bólu głowy po raz pierwszy będąc w ciąży. Chociaż mechanizm powstawania migren nie jest do końca jeszcze poznany to warto wiedzieć czym różni się migrena od zwykłego bólu głowy i czy konieczna jest opieka specjalisty.

Migrenowym bólom głowy towarzyszą zwykle mdłości, wymioty oraz tzw. aura. Aura to specyficzne zaburzenia wzrokowe towarzyszące bólom głowy objawiające się widzeniem błysków światła, mroczków, jasnych plam  itp. poprzedzające atak bólu. Gdyby napady migreny pojawiały się częściej niż raz w tygodniu konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego. Okazać się bowiem może konieczna będzie konsultacja u specjalisty – neurologa.

Ból głowy w ciąży – kiedy konieczna jest wizyta u lekarza

Jeśli wszystkie wyżej wymienione sposoby zwiodły lub podczas kilkukrotnego pomiaru ciśnienia tętniczego wartość przekracza 140/90 mmHg należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też: Ból gardła w ciąży – jak sobie radzić?


 

 

Oceń

Data publikacji: 19/08/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *