Wiele kobiet w ciąży zmaga się z bólem pleców, obrzękami i innymi dolegliwościami. Masaż może być skuteczną metodą na poprawę ich stanu zdrowia. Czasami ciężarna musi zrezygnować z tej przyjemności, aby nie narazić dziecka na niebezpieczeństwo.
Spis treści
Masaż w ciąży pomaga w redukowaniu stresu, który może być wynikiem, np. lęku przed porodem. Jest dobrym sposobem na przeciwdziałanie obrzękom i rozstępom, ponieważ poprawia krążenie krwi i limfy. Opóźnia też powstawanie rozstępów. Jego skutkiem jest złagodzenie lub całkowicie zlikwidowanie bólu, zwłaszcza pleców, bioder i nóg. Pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, hormonalnego oraz oddechowego, a także wiele innych procesów przebiegających w organizmie. Działa korzystnie na tkanki miednicy i kręgosłupa, co może ułatwić akcję porodową. Po zabiegu przyszła mama jest zrelaksowana i w dobrym humorze, więc łatwiej jest jej znieść trudy dnia codziennego i ciąży. Ma to duże znaczenie szczególnie u pań, które są zagrożone depresją poporodową.
Masażu w ciąży nie można wykonywać do 3 miesiąca ciąży oraz po ukończeniu 8 miesiąca ciąży. Trzeba z niego zrezygnować, gdy ginekolog prowadzący ciąży jest przeciwny wykonaniu zabiegu. Powodem sprzeciwu lekarza może być między innymi:
Ponadto masażysta przed i w trakcie zabiegu musi regularnie sprawdzać, czy ciężarna dobrze się czuje. Jeżeli jej samopoczucie budzi jego wątpliwości ( np. kobieta ma silne mdłości), powinien odmówić jego wykonania lub go przerwać. Należy pamiętać, że masaż w ciąży może wykonywać tylko osoba, która posiada certyfikat upoważniający do wykonywania tego typu zabiegów. Inne osoby mogą tylko zrobić kobiecie w ciąży delikatny, kilkuminutowy masaż karku i barków.
Masaż w ciąży jest wykonywany różnymi technikami, ale części niektóre ciała masuje się delikatnie (np. okolice brzucha) lub omija (np. odcinek lędźwiowy kręgosłupa). Czasami wzbogaca się go technikami fizjoterapeutycznymi. Ponadto w trakcie zabiegu kobieta przez większość czasu musi leżeć na boku (najlepiej na lewym). Dopuszcza się masowanie rąk i nóg w pozycji siedzącej. Masaż u kobiety w ciąży nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Dodatkowo zaleca się podzielenie tego czasu na dwie sesje, które będą rozdzielone krótką przerwą.
Data publikacji: 20/01/2025, Data aktualizacji: 19/02/2025
Dodaj komentarz