Jaki powinien być kształt brzucha w ciąży?

kształt brzucha w ciąży

Ciążowe brzuszki wyglądają różnie i przybierają różnorodne kształty. Jedne są bardziej okrągłe, inne spiczaste czy rozlane na boki. Jest to bardzo indywidualna kwestia. Ludowy przesąd mówi, że na jej podstawie przewidzieć można płeć naszego dziecka. Czy ma to cokolwiek wspólnego z prawdą? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

Spis treści:

 1. Kształt brzucha w ciąży – jakie czynniki na niego wpływają?
 2. Kształt brzucha w ciąży – czy się zmienia?
 3. Kształt brzucha w ciąży a płeć dziecka
 4. Kształt brzucha a potencjalne komplikacje

Kształt brzucha w ciąży – jakie czynniki na niego wpływają?

Kształt brzucha w ciąży to indywidualna kwestia. Zależy on od:

 •  Predyspozycji genetycznych
 •  Ułożenia mięśni brzucha
 •  Siły mięśni brzucha przyszłej mamy
 •  Masy ciała kobiety ciężarnej
 •  Ułożenia dziecka w macicy

Kształt brzucha w ciąży – czy się zmienia?

Kształt brzucha w ciąży może ulec pewnym zmianom tuż przed samym porodem. W ramach przygotowań do narodzin dziecko przesuwa się niżej w obrębie miednicy, co sprawia, że brzuch ciężarnej zaczyna stopniowo opadać. W rezultacie kobieta może poczuć wyraźną ulgę, gdyż zmniejsza się nacisk na górną część jej tułowia.

W okresie tuż przed porodem ciążowy brzuch może również stać się bardziej napięty. Jest to wynikiem rozciągania się macicy oraz skurczów przepowiadających, znanych jako skurcze Braxtona-Hicksa. Twardnienie brzucha może być także spowodowane zwiększoną aktywnością dziecka, które intensywnie przygotowuje się do narodzin.

Zobacz również: Ile waży brzuch w ciąży?

Kształt brzucha w ciąży a płeć dziecka

Wielu ludzi wierzy w to, że na podstawie kształtu brzucha można określić płeć nienarodzonego dziecka. Według tego przesądu spiczasty brzuch to zapowiedź narodzin chłopca, podczas gdy bardziej okrągły wskazywałby na dziewczynkę. Jednak jest to jedynie mit przekazywany z pokolenia na pokolenie. Nie ma on żadnego naukowego potwierdzenia. Dlatego też należy traktować przesąd ten z dystansem i nie przywiązywać do niego zbyt dużej uwagi.

Kształt brzucha a potencjalne komplikacje

Kształt brzucha to kwestia indywidualna. Niemniej jednak niektóre zmiany w tej kwestii mogą czasem wskazywać na potencjalne problemy w ciąży. Zwrócić uwagę powinniśmy w szczególności na:

 •  Bardzo powolny wzrost brzucha w ciąży – taki stan może sygnalizować niewystarczającą ilość płynu owodniowego (małowodzie).
 •  Nadmiernie szybki wzrost ciążowego brzucha – takie zjawisko może sugerować nadmiar płynu owodniowego (wielowodzie).
Oceń

Data publikacji: 02/06/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *