Koronawirus w ciąży – co się dzieje, gdy ciężarna zachoruje na Covid-19?

covid w ciąży

W czasie pandemii Covid-19 wiele kobiet w ciąży doświadcza dodatkowego stresu i niepokoju, wynikającego z troski o dziecko. Większość z nich przechodzi zakażenie wirusem łagodnie lub umiarkowanie, lecz występują również przypadki ciężkiego przebiegu choroby. Czy da się temu zapobiec? Poniżej przytaczamy najważniejsze kwestie związane z koronawirusem w ciąży. 

Spis treści:

  1. Covid w ciąży – jakie daje objawy?
  2. Koronawirus w ciąży – czy zagraża dziecku?
  3. Szczepienia przeciw COVID w ciąży – dlaczego warto?

Covid w ciąży – jakie daje objawy?

Dotychczasowe badania i obserwacje wskazują, że koronawirus w ciąży zazwyczaj daje umiarkowane lub łagodne objawy grypopodobne, takie jak kaszel, katar, gorączka i bóle mięśniowe (dwa ostatnie objawy odnotowuje się rzadziej). Ciężarnym towarzyszy również poczucie rozbicia, szybsze występowanie uczucia zmęczenia. Symptomy zazwyczaj ustępują w ciągu kilku, kilkunastu dni.

Za czynniki ryzyka zakażenia COVIDEM w ciąży uznaje się przede wszystkim: otyłość, nadwagę, współistniejące choroby przed ciążą (np. nadciśnienie, cukrzyca), wiek kobiety powyżej 35 lat, niski status socjoekonomiczny.

Jednak z biegiem pandemii wirus atakuje coraz młodsze kobiety w ciąży i zdarza się, że wymagają one hospitalizacji, a nawet opieki na intensywnej terapii. W przypadku ciężarnych nie jest możliwe, by stosować wszystkie formy leczenia wykorzystywane w ciężkim przebiegu choroby. Sytuacja taka wymaga niekiedy przedwczesnego rozwiązania drogą cięcia cesarskiego, by kobieta mogła uzyskać należytą pomoc.

Koronawirus w ciąży – czy zagraża dziecku?

Wiele mam zastanawia się, czy COVID w ciąży jest niebezpieczny dla ich dziecka. Aktualne dane wskazują, że zarówno przez łożysko, jak i podczas porodu, istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na dziecko. Z obserwacji wynika również, że u kobiet zarażonych COVID-19 istnieje trzykrotnie większe ryzyko związane z porodem przedwczesnym.

Na szczęście infekcje noworodków zdarzają się dość rzadko, a jeśli występują to zazwyczaj w formie łagodnej, lub nawet bezobjawowej. Na wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem narażone są wcześniaki oraz noworodki z chorobami współistniejącymi.

By mieć pewność, że dziecko jest bezpieczne, kobieta powinna wykonać badania prenatalne, analizujące rozwój dziecka. Pozwolą odzyskać mamie spokój – tak bezcenny w czasie ciąży.

Szczepienia przeciw COVID w ciąży – dlaczego warto?

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników jest jednoznaczne. Biorąc pod uwagę, że ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia koronawirusem, profilaktyką tej choroby powinny być właśnie szczepienia.

Zmniejszają ryzyko zachorowania oraz ciężkiego jego przebiegu. Zaleca się, aby pierwsze szczepienie zostało wykonane po okresie organogenezy. By zachować pełne bezpieczeństwo, każdy przypadek szczepienia powinien być skonsultowany z lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę.

Ponadto, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem w ciąży, kobieta  powinna również pamiętać o unikaniu kontaktu z osobami, które kaszlą, kichają, mają gorączkę lub inne niepokojące objawy.

Jeśli jednak zdarzy się, że ciężarna zakazi się wirusem, musi być pod stałą opieką lekarza, który będzie monitorował stan zdrowia jej i dziecka. W zależności od przebiegu infekcji specjalista zaleci odpowiednią formę leczenia domowego lub w razie konieczności skieruje pacjentkę na hospitalizację.

Oceń

Data publikacji: 02/12/2021, Data aktualizacji: 20/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *