Kiedy można zajść w ciążę?

kiedy można zajść w ciążę

Ile dni po okresie można zajść w ciążę? To pytanie specjaliści słyszą od wielu pacjentek. Niestety wiele kobiet nie posiada wystarczającej wiedzy na temat swojego cyklu miesiączkowego oraz tego, w którym dniu cyklu można zajść w ciążę. Przedstawiamy więc krótki poradnik, w którym wyjaśnimy, ile dni po miesiączce można zajść w ciążę oraz czy można zajść w ciążę po owulacji!

Spis treści:

1. Kiedy można zajść w ciążę po okresie?
2. Ile dni po owulacji można zajść w ciążę?

Kiedy można zajść w ciążę po okresie?

W organizmie każdej kobiety dochodzi do systematycznych zmian, które przygotowują jej organizm do zajścia w ciążę. Nazywa się je cyklem miesiączkowym. Książkowo trwa on 28 dni, ale w rzeczywistości jego długość to bardzo indywidualna kwestia.

Cykl miesiączkowy dzieli się na cztery fazy. Musimy je poznać, aby zrozumieć, kiedy można zajść w ciążę, ponieważ w ich trakcie zmienia się kobieca płodność. Na tej podstawie wyróżnia się:

● Menstruację, czyli krwawienie miesiączkowe – dochodzi do niej na skutek niezapłodnienia komórki jajowej w poprzednim cyklu miesiączkowym. W tym czasie kobieta ma niewielkie szanse na zapłodnienie, ale nie są one zerowe.
● Faza folikularna – rozpoczyna się ona po krwawieniu miesiączkowym i trwa do rozpoczęcia jajeczkowania. W tym czasie kobieta jest względnie niepłodna, jednak jej szanse na dziecko wzrastają na 2 do 5 dni przed rozpoczęciem owulacji.
● Owulacja – w tym czasie dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia komórki jajowej. Faza ta trwa tylko 24 godziny. Później komórka jajowa zaczyna obumierać. To właśnie w czasie owulacji szanse na zapłodnienie są największe.
● Faza lutealna – rozpoczyna się ona w momencie zakończenia owulacji. W tym czasie pęcherzyk Graffa w jajniku przekształca się w ciałko żółte. Przez pierwsze dwa dni tej fazy szansa na zajście w ciążę wciąż jest dość wysoka.

Jak widać, największe szanse zajście w ciążę kobiety mają w fazie owulacji oraz kilka dni przed i po niej. W pozostałe dni prawdopodobieństwo zapłodnienia jest niewielkie. Jednak nigdy nie jest to niemożliwe. Należy więc pamiętać o antykoncepcji, jeśli nie planujemy rodzicielstwa.

Zobacz również: Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Ile dni po owulacji można zajść w ciążę?

Wyznaczenie owulacji jest bardzo proste, jeśli nasz cykl miesiączkowy jest książkowy. Przypada ona wtedy na 14 dzień cyklu. Sprawa nieco się komplikuje, jeśli nasz cykl miesiączkowy jest krótszy lub dłuższy. W takiej sytuacji musimy obliczyć, kiedy pojawia się owulacja za pomocą jednej z metod. Dodając do tej daty dwa dni, dowiemy się, jak długo po owulacji możemy zajść w ciążę.

Datę owulacji możemy poznać, korzystając z kalkulatora dni płodnych. Znajdziemy go na wielu stronach internetowych. Są to bardzo proste narzędzia. W kalkulatorze wystarczy uzupełnić datę swojej ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu. W wyznaczeniu owulacji pomoże nam także mierzenie temperatury ciała od razu po przebudzeniu. U kobiet jajeczkujących temperatura podnosi się o 0,2°C. Pomocna będzie także obserwacja śluzu w pochwie. W trakcie owulacji będzie on przejrzysty i ciągnący się.

Cykl miesiączkowy kobiety jest bardzo podatny na wszelkie zmiany w organizmie. Oznacza to, że może on się nagle skrócić lub wydłużyć na skutek takich czynników jak stres, złe odżywianie czy alkohol. Starając się o dziecko i monitorując owulację, starajmy się więc tego unikać. Dzięki temu zwiększymy swoje szanse na ciążę

 

Oceń

Data publikacji: 20/11/2022, Data aktualizacji: 22/11/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *