Kiedy dziecko jest najbardziej aktywne w brzuchu?

kiedy dziecko jest najbardziej aktywne w brzuchu

Każda przyszła mama czeka aż w końcu poczuje ruchy swojego maluszka w brzuszku. Jest to wyjątkowe i niezapomniane doświadczenie. Ruchy dziecka w brzuchu mogą nam także wiele powiedzieć o jego rozwoju. Jak powinny wyglądać? Kiedy dziecko jest najbardziej aktywne w brzuchy? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

1. Kiedy pojawiają się pierwsze ruchy dziecka?
2. Kiedy ruchy dziecka są najbardziej intensywne?
3. Liczenie ruchów dziecka w czasie ciąży

Kiedy pojawiają się pierwsze ruchy dziecka?

Pierwsze ruchy płodu kobieta zwykle wyczuwa między 20 a 23 tygodniem ciąży. Nie jest to jednak regułą. Niektóre ciężarne ruchy te wyczuwają wcześniej, a inne później.

Pierwsza aktywność malucha w brzuszku może być różnie odczuwana. Nie spodziewajmy się tu jednak silnych kopniaków w brzuch. Dziecko ma w macicy sporo miejsca, dlatego może wykonywać różne akrobacje i fikołki. Kobieta odczuwa to jednak bardziej jako uczucie przelewania czy bulgotania w brzuszku. Pierwsze ruchy dziecka nie sprawiają przyszłej mamie żadnego bólu czy dyskomfortu.

Na to, jak ciężarna odczuwa ruchy dziecka, wpływ ma m.in. masa jej ciała. Im szczuplejsza jest kobieta, tym bardziej intensywnie będzie odczuwała aktywność dziecka. Aktywność dziecka będzie dla kobiety silniej odczuwalna także po posiłku oraz w trakcie odpoczynku.

Zobacz również: Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?

Kiedy ruchy dziecka są najbardziej intensywne?

W trakcie ciąży dziecko staje się najbardziej ruchliwe między 24 a 28 tygodniem ciąży. W łonie matki ma ono wtedy jeszcze bardzo dużo miejsce, dlatego intensywnie się gimnastykuje. W tym czasie malec może m.in. ziewać, rozciągać się i ssać kciuk.

Z każdym tygodniem ruchy dziecka mogą zacząć nieco słabnąć. Ma on coraz mniej miejsca w brzuchu mamy, dlatego wykonywanie intensywnych i swobodnych ruchów staje się coraz trudniejsze. Zbyt wyczuwalna aktywność dziecka po 28 tygodniu ciąży może być sygnałem, że dzieje się coś złego. Warto więc w tym czasie rozpocząć liczenie ruchów dziecka.

Zobacz również: Ruchy dziecka w ciąży. Jak rusza się dziecko w brzuchu?

Liczenie ruchów dziecka w czasie ciąży

Po 28 tygodniu ciąży każda przyszła mama powinna codziennie liczyć ruchy dziecka. Jego ruchliwość pozwoli sprawdzić, czy u malucha na pewno wszystko jest w porządku.

Ciężarna powinna się zaniepokoić, jeśli w ciągu dwóch godzin wyczuje mniej niż 10 ruchów dziecka. W takiej sytuacji naszego malca warto nieco pobudzić do aktywności. W tym celu należy wypić szklankę wody i pochodzić po pokoju przez kilka minut. Jeśli nie sprowokowało to dziecka do aktywności, to należy skonsultować się z lekarzem.

 

Oceń

Data publikacji: 11/01/2023, Data aktualizacji: 16/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *