Późne macierzyństwo a potencjalne ryzyko - na co się przygotować?

Jakie jest ryzyko związane z późnym macierzyństwem?

ryzyko związane z późnym macierzyństwem

W dzisiejszych czasach kobiety coraz częściej decydują się na macierzyństwo w późniejszym etapie życia. Decyzja ta wynika z różnych przyczyn. Może to być m.in. późniejsze spotkanie właściwego partnera, czy też chęć uzyskania stabilności finansowej przed założeniem rodziny. Należy jednak pamiętać, że odkładanie macierzyństwa wiąże się z pewnym ryzykiem. Przeczytaj, jakie jest ryzyko związane z późnym macierzyństwem!

Spis treści:

  1. Późne macierzyństwo – potencjalne ryzyko
  2. Ryzyko związane z późnym macierzyństwem – czy można go uniknąć?

Późne macierzyństwo – potencjalne ryzyko

Późnym macierzyństwem nazywa się ciążę po 35 roku życia. Mogą nieść one ze sobą różne komplikacje dotyczące matki i dziecka, takie jak:

  • Zwiększone ryzyko powikłań, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa czy stan przedrzucawkowy.
  •  Trudności z zajściem w ciążę – z wiekiem płodność kobiety stopniowo maleje. Po 35 roku życia mogą pojawić się trudności z poczęciem, co czasami wymaga korzystania z metod wspomaganego rozrodu, takich jak in vitro.
  •  Wyższe ryzyko poronienia oraz przedwczesnego porodu
  •  Zwiększone ryzyko rozwoju wad genetycznych u płodu – wiek matki powyżej 35 roku życia jest czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wad genetycznych, takich jak zespół Downa.
  •  Niska masa urodzeniowa, która może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych w przyszłości

Zobacz również: Ciąża po 35 roku życia – na co zwrócić uwagę?

Ryzyko związane z późnym macierzyństwem – czy można go uniknąć?

Choć późne macierzyństwo niesie ze sobą pewne ryzyko, nie oznacza to, że komplikacje muszą się pojawić. Istnieje wiele sposobów na zminimalizowanie zagrożenia i urodzenie zdrowego dziecka. Sposoby te to:

  •  Zdrowy styl życia – nie tylko zmniejszy on ryzyko, ale także znacząco poprawi nasze samopoczucie. Pamiętajmy więc o zbilansowanej diecie, regularnej aktywności fizycznej oraz rezygnacji ze wszystkich używek.
  •  Regularne badania w ciąży – kobiety ciężarne po 35 roku życia powinny szczególnie kontrolować swój stan zdrowia. Regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie zaleconych badań pomoże nam monitorować rozwój naszego maluszka.
  •  Badania prenatalne – są to narzędzie diagnostyczne, które mogą wykryć wady genetyczne. Ryzyko ich rozwoju rośnie wraz z wiekiem matki. Badania te są więc szczególnie ważne w przypadku późnego macierzyństwa. Warto zacząć od nieinwazyjnych testów prenatalnych, opartych na próbce krwi, takich jak test Prenatal testDNA.
Oceń

Data publikacji: 30/06/2024, Data aktualizacji: 02/07/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *