Jak wyglądają wizyty u ginekologa w ciąży?

jak wyglądają wizyty u ginekologa w ciąży

Wizyty u ginekologa w ciąży powinny odbywać się regularnie. Dzięki temu pacjentka zyskuje pewność, że jej dziecko na pewno rozwija się prawidłowo. Wizyty te umożliwiają także wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych. Sprawdź, jak wyglądają wizyty u ginekologa w ciąży!

Spis treści:

  1. Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży
  2. Kolejne wizyty u ginekologa w ciąży

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży powinna odbyć się między 6 a 8 tygodniem ciąży. Na tym etapie lekarz będzie mógł ze 100% pewnością potwierdzić ciążę oraz sprawdzić, jak rozwija się dziecko.

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży różni się od pozostałych konsultacji. Lekarz musi w jej trakcie założyć kartę ciąży. Przeprowadzi więc z pacjentką wywiad położniczy, w którym zapyta o przebyte ciąże i porody. Lekarz przeprowadzi także wywiad lekarski. Zada więc pacjentce pytania o przebyte choroby, schorzenia występujące w rodzinie czy przyjmowane przez nią leki.

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa lekarz zmierzy wzrost pacjentki oraz jej masę ciała. Wykona także pomiar ciśnienia tętniczego. Następnie przeprowadzi badanie ginekologiczne, w którym dokona oceny kobiecych narządów rodnych, pobierze wymaz do badania cytologicznego oraz wykona badanie czystości pochwy. Podczas pierwszej wizyty lekarz może wykonać także pierwsze badanie USG. Bardzo możliwe, że w jego trakcie przyszli rodzice będą mogli usłyszeć po raz pierwszy bicie serca swojego maluszka. Jest to bardzo wzruszający moment.

Zobacz również: Obowiązkowe badania w ciąży

Kolejne wizyty u ginekologa w ciąży

Kolejne wizyty w ciąży powinny odbywać się regularnie. Do 34 tygodnia ciąży na konsultacje należy umawiać się raz w miesiącu. Później aż do 38 tygodnia ciąży wizyty powinny odbywać się raz na dwa tygodnie. Po 38 tygodniu z ginekologiem spotykać powinniśmy się raz w tygodniu. Harmonogram wizyt może się zmienić, jeśli lekarz wykryje w trakcie ciąży jakieś nieprawidłowości.

Podczas każdej wizyty w ciąży lekarz zapyta przyszłą mamę o jej samopoczucie fizyczne i psychiczne. Odpowie także na wszystkie jej pytania dotyczące ciąży i porodu. Wykona on także badanie ginekologiczne, a na niektórych wizytach także badanie ultrasonograficzne. Pacjentka na wizycie otrzyma także skierowanie na wykonanie badań laboratoryjnych, których wyniki trzeba będzie przynieść ze sobą na kolejną wizytę.

Oceń

Data publikacji: 13/10/2023, Data aktualizacji: 31/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *