Jak nie utyć w ciąży?

nie przytyć w ciąży

Przybieranie na wadze w ciąży to naturalna rzecz. Jednak każda przyszła mama chciałaby przytyć jak najmniej, aby szybko wrócić do figury sprzed ciąży. Nadmierny przyrost masy ciała może także być szkodliwy dla maluszka. Przyszła mama powinna więc pilnować, aby nie utyć zbyt dużo. Zobacz, jak nie przytyć w ciąży!

Spis treści:

  1. Dieta w ciąży
  2. Co jeść w ciąży, aby nie przytyć?
  3. Zadbaj o aktywność

Dieta w ciąży

Kluczem do tego, aby nadmiernie nie przytyć w ciąży, jest poznanie swojego zapotrzebowania kalorycznego. W ciąży nie powinnyśmy “jeść za dwoje”. Przyszła mama powinna obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne i jeść zgodnie z nim. Można to zrobić za pomocą jednego z darmowych kalkulatorów internetowych. Do wyliczonego zapotrzebowania w drugim trymestrze ciąży należy dodać 300 kalorii, a w trzecim 475.
Codziennie w ciąży powinnyśmy jeść pięć zbilansowanych posiłków. Najlepiej zaplanować je co trzy godziny. Każdy posiłek powinien zawierać źródło białka, węglowodanów oraz zdrowych tłuszczów. Nie powinno być w nich miejsca dla produktów wysokoprzetworzonych.

Zobacz również: Nadmierny przyrost wagi w ciąży – co robić?

Co jeść w ciąży, aby nie przytyć?

W ciąży powinnyśmy jeść przede wszystkim produkty bogate w wartości odżywcze. Przyszła mama powinna unikać pustych kalorii, takich jak słodycze, napoje gazowane, fast-foody czy białe pieczywo. Tego typu produkty nie nasycą nas na długo, a są bardzo kaloryczne. Jeśli masz już ochotę na podjadanie, to wybierz zdrowe przekąski. Raz na jakiś czas możesz zjeść kawałek gorzkiej czekolady, popcorn bez soli czy suszone owoce. Świetnie sprawdzą się także warzywne frytki z hummusem.

Wskazane produkty, które pomogą nam nie przytyć w ciąży to:

• Jaja
• Tłuste ryby morskie np. łosoś
• Chude mięso
• Warzywa strączkowe
• Kasze
• Oleje roślinne
• Jogurty naturalne
• Orzechy i pestki
• Pełnoziarniste pieczywo
• Suszone owoce

Zobacz również: Dieta w ciąży – co jeść w ciąży, a czego unikać?

Zadbaj o aktywność

Dieta nie jest jedynym sposobem na zapobieganie nadmiernemu przybieraniu na wadze. Pomoże nam w tym również regularny ruch. Aktywność fizyczną powinniśmy uprawiać przynajmniej trzy razy w tygodniu po trzydzieści minut. Nie musi być to intensywny trening. Wystarczą spacery lub joga.
Jeśli obawiamy się, że aktywność mogłaby zaszkodzić maluszkowi, to najpierw skonsultujmy ją z lekarzem. Sprawdzi on, czy ruch na pewno jest bezpieczny dla dziecka. Zdrowie maluszka jest najważniejsze, dlatego z aktywności należy zrezygnować, jeśli są ku temu powody.

Oceń

Data publikacji: 17/03/2023, Data aktualizacji: 26/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *