Jak nie przytyć w ciąży? Praktyczne porady

jak nie przytyć w ciąży

Ciąża to czas, w którym wiele zmienia się w naszym ciele. Jedną z pojawiających się zmian są dodatkowe kilogramy. Pojawiają się one nie tylko ze względu na rozwijające się dziecko, ale poszerzającą się macicę, obecność łożyska czy rosnące piersi. Dodatkowych kilogramów w ciąży nie da się więc uniknąć. Możemy jednak zadbać o to, aby nie było ich zbyt dużo. Sprawdź, jak nie przytyć w ciąży nadmiernie!

Spis treści:

  1. Zdrowa dieta
  2. Regularna aktywność fizyczna
  3. Unikanie produktów bogatych w cukry
  4. Jedz regularnie
  5. Zadbaj o sen i odpoczynek

Zdrowa dieta

Ważnym aspektem dbania o wagę podczas ciąży jest zdrowa i zrównoważona dieta. Zamiast sięgać po przetworzoną żywność bogatą w kalorie i niskiej jakości składniki odżywcze, warto skupić się na spożywaniu świeżych warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz białka pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Musimy także uważać, aby w ciąży nie spożywać zbyt dużej ilości kalorii.

Zobacz również: Najczęstsze dolegliwości w ciąży w 2 trymestrze

Regularna aktywność fizyczna

Podczas ciąży regularna aktywność fizyczna może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wagi. Oczywiście należy unikać intensywnych treningów, ale spacery, pływanie czy joga dla ciężarnych mogą przynieść wiele korzyści zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Aktywność fizyczna pomoże nam także lepiej przygotować ciało do porodu.

Zobacz również: Tycie w pierwszym miesiącu ciąży: ile powinnam przytyć?

Unikanie produktów bogatych w cukry

Spożywanie napojów słodzonych oraz produktów bogatych w cukry prostowane może prowadzić do nadmiernego przyrostu wagi w ciąży. Są to puste kalorie, które nie dostarczają nam niemal żadnych składników odżywczych. Zamiast napojów słodzonych warto sięgać po wodę, herbatę ziołową lub świeżo wyciskane soki owocowe. Słodycze z kolei zastąpić możemy warzywami i owocami.

Jedz regularnie

Regularne spożywanie zdrowych posiłków o stałych porach może pomóc w kontrolowaniu łaknienia. Dzięki temu będziemy spożywać mniej niezdrowych i wysokokalorycznych przekąsek. Staraj się spożywać posiłki bogate w białko, zdrowe tłuszcze i błonnik, co pomoże utrzymać uczucie sytości przez dłuższy czas. Jeśli jednak musisz już coś przekąsić, to sięgnij po jogurt naturalny czy serek wiejski z orzechami i owocami.

Zadbaj o sen i odpoczynek

Nasz sen ma duży wpływ na metabolizm. Jego niewystarczająca ilość może osłabić procesy metaboliczne, przez co zaczniemy nadmiernie przybierać na wadze. regularny sen i odpoczynek pomoże nam w utrzymaniu zdrowej wagi. Świetnie wpłynie także na nasze ciążowe samopoczucie.

Oceń

Data publikacji: 03/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *