Ile wynosi prawidłowa waga dziecka w 36 tygodniu ciąży?

prawidłowa waga dziecka w 36 tygodniu ciąży

36 tydzień ciąży to początek dziewiątego miesiąca. Jest więc to już praktycznie koniec ciąży. Do porodu pozostało już niewiele czasu. Dziecko w brzuchu jest już dość spore, co może być bardzo odczuwalne dla przyszłej mamy. Jak duże jest nasze maleństwo na tym etapie? Ile wynosi prawidłowa waga dziecka w 36 tygodniu ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Ile powinno ważyć dziecko w 36 tygodniu ciąży?
  2. Ruchy a prawidłowa waga dziecka w 36 tygodniu ciąży
  3. Czym grozi nieprawidłowa waga dziecka w 36 tygodniu ciąży?

Ile powinno ważyć dziecko w 36 tygodniu ciąży?

W 36 tygodniu ciąży dziecko przypomina już noworodka. Jego waga zwykle dochodzi do trzech kilogramów. Średnio maluszki w tym okresie ważą 2800 g. Pamiętajmy jednak, że niektóre dzieci są większe, a inne mniejsze. Na tym etapie waga malucha nie powinna jednak jeszcze przekraczać trzech kilogramów. Tak wysoka masa ciała może świadczyć o makrosomii płodu, dlatego warto porozmawiać o tym z lekarzem. Wzrost dzieci w 36 tygodniu ciąży to zwykle mniej więcej 45-50 cm.

Zobacz również: Ruchy dziecka w ciąży. Jak rusza się dziecko w brzuchu?

Ruchy a prawidłowa waga dziecka w 36 tygodniu ciąży

Kobieca macica w 36 tygodniu ciąży przestaje się już rozciągać. Dziecko jest duże, dlatego nie ma w niej zbyt wiele miejsca. Jego ruchy będą więc rzadsze. Te, które się pojawią, mogą powodować lekki dyskomfort i uczucie twardnienia brzuszka. Możesz także zacząć odczuwać napieranie na kanał rodny.

Jeśli Twoje dziecko w 36 tygodniu ciąży wciąż jest bardzo aktywne, to powinnaś skonsultować to z lekarzem. Może być to przypadek, ale także sygnał pewnej nieprawidłowości. Nie warto więc czekać z wizytą lekarską. Po USG i KTG lekarz powie nam, czy z maluszkiem dzieje się coś niedobrego.

Zobacz również: Rozwój prenatalny, czyli co się dzieje z Twoim dzieckiem w brzuchu?

Czym grozi nieprawidłowa waga dziecka w 36 tygodniu ciąży?

Zbyt mała waga dziecka to hipotrofia. Grozi ona przedłużającą się żółtaczką, zaburzeniami produkcji glukozy oraz problemami z utrzymaniem ciepła. Zbyt malutkie dzieci zwykle muszą pozostać w szpitalu nieco dłużej w celu dokładniejszej oceny ich stanu zdrowia.
Zbyt dużą masę ciała dziecka określa się mianem makrosomii płodu. Takie dzieci zwykle przychodzą na świat poprzez cesarskie cięcie. W ich przypadku istnieje dużo większe ryzyko zaklinowania się w kanale rodnym, a także uszkodzenia macicy lub kanału rodnego matki. Dzieci te są także bardziej narażone na nadciśnienie, zbyt wysoki poziom cukru, nieprawidłowy poziom cholesterolu oraz otyłość w przyszłości.

Oceń

Data publikacji: 12/05/2023, Data aktualizacji: 30/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *