Gorące kąpiele w ciąży, sauna w ciąży – czy to bezpieczne?

kąpiel w ciąży

Jesteś w ciąży lub planujesz ciążę? Lubisz długo przesiadywać w wannie, ale przestałaś to robić, bo obawiasz się, że gorące kąpiele w ciąży lub sauna w ciąży mogą zaszkodzić Twojemu maleństwu? Gratulujemy rozwagi. Okazuje się bowiem, że przegrzanie organizmu może faktycznie wpłynąć negatywnie na rozwój płodu.

Spis treści:

  1. Gorące kąpiele w ciąży mogą wpłynąć negatywnie na rozwój płodu
  2. Sauna w ciąży – dlaczego lepiej jej unikać?
  3. Specjaliści zalecają w ciąży kąpiel w wodzie o temperaturze poniżej 37°C

Gorące kąpiele w ciąży mogą wpłynąć negatywnie na rozwój płodu

O ile ciepła kąpiel nikomu jeszcze nie zaszkodziła, o tyle gorące kąpiele w ciąży są odradzane, ze względu na ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Za niebezpieczną uznaje się temperaturę wody wynoszącą 39°C [1]. Na szczęście niewiele kobiet przepada za kąpielami w aż tak gorącej wodzie. Jeśli chodzi o gorący prysznic, on także może być niebezpieczny dla kobiety w ciąży, ze względu na to, że pod wpływem ciepła obniża się ciśnienie krwi. W rezultacie ciężarna może omdleć [2]. Aby upewnić się, czy temperatura wody jest odpowiednia, warto przed wejściem pod prysznic zanurzyć pod wodą łokieć lub przedramię.

Sauna w ciąży – dlaczego lepiej jej unikać?

Badania naukowe udowodniły, że jacuzzi, łaźnie parowe oraz sauna w ciąży także mogą być niebezpieczne, ze względu na przegrzanie organizmu i związane z tym ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka [1]. Korzystanie z sauny jest szczególnie niewskazane w czasie pierwszych 12. tygodni ciąży – ekspozycja na zbyt wysoką temperaturę w tym okresie może doprowadzić do rozwoju wad cewy nerwowej [3]. Tego typu nieprawidłowości można wykryć w czasie kontrolnego badania USG – jeśli ultrasonografia da nieprawidłowy wynik, lekarz zleca dalsze diagnostyczne badania prenatalne, takie jak np. amniopunkcja. Dopiero na ich podstawie można postawić pewną diagnozę.

Specjaliści zalecają w ciąży kąpiel w wodzie o temperaturze poniżej 37°C

Jeśli jesteś w ciąży i tęsknisz za długimi, gorącymi kąpielami, pamiętaj, że wciąż możesz brać ciepłe kąpiele, ale w temperaturze nieprzekraczającej 37°C. Alternatywą, która zapewni Ci relaks i pozwoli uporać się z dolegliwościami ciążowymi w postaci bólu pleców, są termofory. Wybieraj jednak takie modele, które posiadają atesty i są całkowicie bezpieczne dla ciąży.

 


Źródła:
1. https://www.babycenter.com/pregnancy/health-and-safety/is-it-true-that-pregnant-women-shouldnt-take-baths_10323724
2. https://merlynshowering.com/news/how-safe-are-taking-hot-showers-during-pregnancy/
3. https://www.medicinesinpregnancy.org/Medicine–pregnancy/Saunashot-tubs/

Oceń

Data publikacji: 01/12/2021, Data aktualizacji: 20/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *