Planujesz powiększyć rodzinę? Masz 39 lat? Pierwsza ciąża w tym wieku jest traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka, to fakt. Co jeszcze warto wiedzieć o późnym macierzyństwie? Sprawdź fakty i mity na ten temat.
Spis treści:
1. Późna ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka
2. 39 lat i pierwsza ciąża – konieczne będzie cesarskie cięcie
3. Późna ciąża częściej kończy się poronieniem
4. W późnej ciąży trzeba wykonać amniopunkcję
5. Mam 39 lat i jestem w ciąży – mogę zatem wykonać badania prenatalne za darmo
Czy wiesz, że… W ciąży po 35 roku życia warto zrobić badania prenatalne. W większości przypadków nie wykrywają nieprawidłowości i mogą pomóc odzyskać spokój o zdrowie dziecka. Obecnie są dostępne nieinwazyjne testy prenatalne NIPT, które mają wysoką skuteczność w wykrywaniu zespołu Downa, zespołu Patau i zespołu Edwardsa. Badaniem NIPT, które wyróżnia się szerokim zakresem i dostarcza wiele informacji o zdrowiu dziecka jest Prenatal testDNA. Czytaj więcej o badaniu >>
Masz pytania o NIPT w Twojej sytuacji? Zamów bezpłatną, niezobowiązującą rozmowę wypełniając poniższy formularz:
Zamów rozmowę:
.
FAKT. Według klasyfikacji stosowanej przez lekarzy ginekologów już wiek matki powyżej 35 lat wiąże się z ryzykiem niekorzystnego zakończenia ciąży i jest to ciąża wysokiego ryzyka [1].
MIT. Nie każda kobieta, która może o sobie powiedzieć „mam 39 lat i jestem w ciąży” będzie miała cesarkę. Klasyfikacja do zabiegu nie zależy bowiem od wieku, a od takich czynników jak [2]:
Jeśli masz 39 lat i to Twoja pierwsza ciąża, to taka sytuacja sama w sobie nie stanowi wskazania do wykonania cesarskiego cięcia.
Zobacz również: Ciąża po 35 roku życia: jakie badania, na co uważać, jak się przygotować?
FAKT. Niestety późne macierzyństwo, np. 39 lat i pierwsza ciąża, wiąże się z wyższym ryzykiem poronienia [3]. Jeśli przyszła mama ma od 35 do 39 lat, ryzyko to wynosi 2:10, natomiast gdy ponad 45 lat, wzrasta do aż 50% [4].
Im starsza mama, tym większe ryzyko wad genetycznych
FAKT. Ryzyko wystąpienia trisomii 21 (zespołu Downa), a także innych chorób genetycznych (np. zespołu Edwardsa) zależy od wieku matki i rośnie wraz z nim [5] [6].
Zobacz również: Polipy macicy a ciąża – czy mogą utrudniać zajście w ciążę?
MIT. Kobiety, które należą do grupy „mam 39 lat i jestem w ciąży”, nie muszą się obawiać amniopunkcji. Badanie inwazyjne jest wykonywane w zależności od wyniku nieinwazyjnych badań przesiewowych, a nie wieku matki [7]. Dopiero gdy test PAPP-A, badanie USG oraz test NIFTY dadzą nieprawidłowy wynik, lekarz może zadecydować o wykonaniu badania inwazyjnego, czyli amniopunkcji. Starsza mama musi wykonać dokładne badania prenatalne
FAKT. 39 lat i pierwsza ciąża to dobry powód do wykonania dokładnych badań prenatalnych w kierunku najczęstszych chorób genetycznych oraz wad rozwojowych. Jeśli ich wynik będzie prawidłowy, można w spokoju cieszyć się ciążą, natomiast gdy dadzą nieprawidłowy wynik, zlecana jest dalsza diagnostyka, która jest inwazyjna.
FAKT. Niektóre z badań prenatalnych można wykonać w ramach refundacji NFZ. Do programu bezpłatnej diagnostyki prenatalnej mogą przystąpić kobiety, które spełniają przynajmniej jedno z poniższych kryteriów [8]:
• aberracje chromosomowe płodu stwierdzone w poprzedniej ciąży lub w rodzinie,
• podejrzenie wystąpienia u dziecka choroby monogenowej,
• podejrzenie wystąpienia u dziecka choroby uwarunkowanej wieloczynnikowo,
• strukturalne aberracje chromosomowe stwierdzone u jednego z partnerów,
• wiek powyżej 35 lat.
Źródła:
1. Jolly M. et al. The risks associated with pregnancy in women aged 35 years or older. Human Reproduction 15(11): 2433-7 (2000)
2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/cesarskie-ciecie-wszystko-co-warto-wiedziec
3. Nybo Andersen, A. M., et al. Maternal age and fetal loss: population based register linkage
study. BMJ (Clinical research ed.), 320(7251), 1708–1712 (2000)
4. https://www.tommys.org/pregnancy-information/im-pregnant/early-pregnancy/how-common-miscarriage
5. Antonarakis S.E. 10 years of Genomics, chromosome 21, and Down syndrome. Genomics 51:1–16 (1998)
6. Cicero S. et al. Absent nasal bone at 11-14 weeks of gestation and chromosomal defects. Ultrasound in Obstetrics & Gynecology 22(1): 31–35 (2003)
7. https://badanienifty.pl/czeste-pytania/test-nifty-czy-amniopunkcja/
8. https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych
Data publikacji: 07/05/2022, Data aktualizacji: 20/09/2024
Dodaj komentarz