Przeszłaś już przez pierwszą ciążę i myślisz, że nic Cię nie zdziwi? Nic bardziej mylnego! Druga ciąża może być zupełnie inna… Oczywiście wszystko zależy od Twojego organizmu, sytuacji i innych czynników. Sprawdź, co może Cię zaskoczyć.
Większa świadomość
Mniej czasu dla siebie
Szybsze odczuwanie ruchów dziecka
Mniej zakupów
Silniejsze skurcze przepowiadające
Już tak bardzo nie stresujesz się każdym ruchem dziecka, nie szukasz tak wielu porad w internecie i nie dzwonisz w środku nocy do mamy czy położnej. Jesteś bardziej świadoma zmian, które zachodzą w Twoim organizmie i z większym luzem podchodzisz do wszystkich aktywności. Znasz też już oznaczenia obecne na wynikach badań i wiesz, co Cię czeka, więc przesadnie się nie stresujesz.
W pierwszej ciąży pewnie bardzo się o wszystko martwiłaś, więc wolałaś odpoczywać i nie nosić nawet lekkiej siatki z zakupami. Mogłaś pozwolić sobie na zachcianki i więcej czasu dla siebie. Teraz pierwsze dziecko jest dla Ciebie najważniejsze – przecież musisz się nim zajmować i nie ma znaczenia to, że znów jesteś w stanie błogosławionym! Wydaje Ci się też, że druga ciąża mija znacznie szybciej. Masz po prostu mniej czasu na to, żeby rozmyślać i odpoczywać.
I to nie dlatego, że maluch zaczyna ruszać się wcześniej. Po prostu teraz wiesz, czego się spodziewać. W pierwszej ciąży dziwne bulgotanie, motylki czy inne odczucia wiązałaś najpewniej z niestrawnością i kłopotami żołądkowymi. Teraz wiesz, że to właśnie Twój maluch. Ruchy dziecka w pierwszej ciąży odczuwalne są zwykle w 20-22 tygodniu ciąży, a w kolejnej – 2-4 tygodnie szybciej.
Wiele ubranek, zabawek i przedmiotów codziennego użytku masz po prostu po pierwszym dziecku. Prawdopodobnie niektórych tych rzeczy w ogóle wcześniej nie użyłaś – maluchy przecież tak szybo rosną! Masz też już swoje sprawdzone produkty, pieluchy, sklepy czy kosmetyki.
Zobacz też: Ciąża – ile trwa ten szczególny okres?
Chodzi o skurcze Braxtona-Hicksa, które mają przygotować Twoją macicę do porodu. W drugiej ciąży możesz odczuwać je silniej, lekko boleśnie. Częstotliwość występowania tych „ćwiczeń macicy” zależy od stopnia zaawansowania ciąży – w ostatnim miesiącu mogą pojawiać się nawet co pół godziny!
Data publikacji: 02/10/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz