Wpis sponsorowany
Ciąża po poronieniu bywa okupiona niepewnością przez kobietę. Dzieje się tak, ponieważ poronienie, którego doświadczyła bywa bolesną stratą. Wiele z nich cierpi dodatkowo, ponieważ sądzą, że strata tej ciąży uniemożliwi im posiadania potomstwa w późniejszym okresie. „Czy znowu poronię?”, „Czy jeszcze kiedyś uda mi się urodzić zdrowe dziecko?” te pytania prawie zawsze towarzyszą kobietom po stracie. Niepewność jest zrozumiała, ale przy prawidłowej diagnozie i leczeniu, nie ma podstaw do obaw!
Poronienie to wbrew pozorom popularne zjawisko. Niezależnie od postępu medycyny, techniki i farmakologii, towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Nawet dziś, kiedy wydaje nam się, że dokonaliśmy wielkiego postępu poronienie dotyczy około 20% wszystkich stwierdzonych ciąż. Nie zapominajmy o tym, że bardzo często kobiety tracą ciąże nawet o niej nie wiedząc. Według różnych szacunków, liczba poronień wzrasta wtedy nawet do 50%. Poznanie przyczyny poronienia jest możliwe nawet w tak wczesnym okresie ciąży i już wtedy może okazać się bardzo istotne dla przyszłych ciąż. Dzięki poznaniu przyczyny poronienia szansę na to, że kolejna – ciąża po poronieniu będzie szczęśliwa wzrastają!
.
Organizm kobiety jest gotowy do kolejnej ciąży już w czasie pierwszej owulacji po poronieniu. Czyli po upływie od dwóch do ośmiu tygodni. Jednak według opinii lekarzy należy się wstrzymać i starania o dziecko zacząć od 3 do 6 miesięcy po poronieniu. Najlepiej jednak decyzję o próbie zajścia w ciąże skonsultować z lekarzem, ponieważ każda kobieta jest inna. Po poronieniu ciało kobiety musi się zregenerować i dojść do siebie po trudach poronienia. Większą jednak przeszkodę stanowi zazwyczaj psychika kobiety. To ona jest najważniejsza w czasie starania się o kolejne dziecko. Odzyskanie równowagi i spokoju to kwestia indywidualna dla każdej osoby, czasem konieczna jest długa żałoba. Najważniejsze to jednak być wyrozumiałym dla siebie i innych osób, które przeżywają stratę. Niektóre matki potrzebują więcej czasu, aby poradzić sobie z negatywnymi emocjami i strachem. Kobieta sama powinna poczuć moment, w którym będzie gotowa do kolejnej ciąży. Pomogą w tym kompletne badania przyczyny poronienia.
Do przedwczesnego zakończenia ciąży może przyczynić się bardzo wiele rzeczy, począwszy od wad anatomicznych na infekcjach wirusowych skończywszy. Najczęstszym czynnikiem powodującym poronienie są wady genetyczne, które wywołują około 70% poronień. Kiedy dochodzi do poronienia z tej przyczyny, oznacza to, że zarodek był uszkodzony i nawet, jeżeli udałoby się donosić ciąże do końca, to dziecko nie byłoby zdolne do życia lub urodziłoby się z bardzo poważnymi defektami. Ani matka, ani lekarze nie mogą nic poradzić, jeżeli płód posiada wady genetyczne. Natura niestety nie jest nieomylna. Żeby jednak stwierdzić, że to geny są winne, należy przeprowadzić badania genetyczne.
Jeżeli jesteście zainteresowani badaniem przyczyn poronienia na materiale poronnym uzupełnij poniższy formularz badania. Nasz konsultant medyczny skontaktuje się z Tobą, poprowadzi Cię krok po kroku przez całą realizacje badania oraz udzieli odpowiedzi na Twoje pytania.
Przed podjęciem starań o kolejną ciążę należy ustalić przyczyny wcześniejszego poronienia. Oprócz podstawowej diagnostyki obejmującą histopatologie, morfologie czy USG macicy warto wykonać badania genetyczne. Najskuteczniejsze są te przeprowadzane na materiale poronnym. Tylko one mogą wykazać wady genetyczne u obumarłego dziecka. Najczęstszą przyczyną poronień są aberracje chromosomowe, czyli mutacje zmieniające ilość lub strukturę kodu genetycznego. Nawet jeżeli zostaną zdiagnozowane nie da się im przeciwdziałać. W większości przypadków powstają one przypadkowo w czasie tworzenia się nowych komórek rozrodczych, albo we wczesnym okresie rozwoju zarodka. W niewielu przypadkach okazuję się, że rodzice są nosicielami niewidocznej mutacji genetycznej, która powoduje poronienie.
Aby rozpocząć jakiekolwiek leczenie, należy dokładnie poznać powód straty ciąży. Jeżeli nie było ono pierwszym jakie się zdarzyło, wymagana jest specjalistyczna diagnostyka, ponieważ istnieje zagrożenie, że miało ono charakter nawykowy i będzie się powtarzać. Badania genetyczne przyczyn poronienia pozwalają także ocenić realne szansę na posiadanie biologicznego potomstwa.
Przeczytaj artykuł eksperta: Diagnostyka poronień a badania DNA
Najważniejsze dla rodziców to pamiętać, że niepowodzenie jednej ciąży, absolutnie nie oznacza problemów w przyszłości. Stratę należy przeżyć i należycie odżałować, ale nie warto przekreślać wcześniejszych planów posiadania potomstwa. W większości przypadków kobiety po jednym poronieniu, nie mają problemów z kolejnymi ciążami i posiadają zdrowe dzieci. Pomimo tego, każda ciąża po poronieniu traktowana jest, jako ciąża zagrożona i objęta jest szczególną kontrolą. Dla ciąży bardzo istotne jest podejście matki, jej dbanie o siebie oraz stosowanie się do zaleceń lekarzy. Dzięki temu donoszenie ciąży będzie o wiele prostsze, a rodzice będą mogli cieszyć się upragnionym potomstwem.
Tekst powstał we współpracy z www.testdna.pl
Więcej informacji o badaniach genetycznych po poronieniu można uzyskać pod bezpłatnym numerem 800 007 771..
Zobacz też artykuł Ciąża po poronieniu na stronie www.poronilam.pl
Data publikacji: 21/11/2022, Data aktualizacji: 22/11/2022
Dodaj komentarz