Czemu brzuch boli w ciąży?

czemu brzuch boli w ciąży

Bóle brzucha w ciąży to dolegliwość, na którą skarży się wiele kobiet. W większości przypadków mają one zupełnie błahe przyczyny, które wynikają z rozwoju Twojego dziecka. Czasami jednak konieczna może okazać się konsultacja lekarska. Sprawdź, czemu boli brzuch w ciąży i kiedy jest to powód do niepokoju!

Spis treści:

  1. Rozciąganie się mięśni i więzadeł
  2. Skurcze macicy
  3. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego
  4. Bóle brzucha w ciąży – kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Rozciąganie się mięśni i więzadeł

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu brzucha w ciąży jest rozciąganie się mięśni i więzadeł w obrębie brzucha. Wraz ze wzrostem dziecka, macica również się powiększa. Może to powodować dyskomfort i uczucie ciągnięcia w dole brzucha. Ból ten nie powinien wiązać się z żadnymi dodatkowymi objawami oraz nie powinien utrudniać nam codziennego funkcjonowania.

Zobacz również: Ból brzucha w 4 tygodniu ciąży – czy to normalne?

Skurcze macicy

Skurcze macicy to kolejny czynnik mogący powodować ból brzucha u kobiet w ciąży. Są one nazywane skurczami Braxtona-Hicksa lub skurczami przepowiadającymi, Mogą występować już od drugiego trymestru ciąży i są naturalną reakcją organizmu przygotowującego się do porodu. Najczęściej odczuwalne są w dolnej części brzucha.

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Niektóre kobiety w ciąży mogą doświadczać problemów z układem pokarmowym, które mogą prowadzić do bólu brzucha. Najczęściej do dolegliwości tych zalicza się zgagę, zaparcia czy niestrawność. Najczęściej dolegliwości te są wynikiem burzy hormonalnej, która ma miejsce w organizmie kobiety. Z reguły występują one w pierwszym trymestrze ciąży, ale niektóre kobiety borykają się z nimi także później.

Zobacz również: Ból brzucha po jedzeniu

Bóle brzucha w ciąży – kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Choć większość przypadków bólu brzucha w ciąży jest wynikiem naturalnych procesów zachodzących w organizmie, to jednak nie jest tak w każdej sytuacji. Czasami ból brzucha może być objawem poważniejszych problemów, dlatego istotne jest monitorowanie i zgłaszanie wszelkich dolegliwości medycznemu personelowi.

Z lekarzem powinnaś porozmawiać przede wszystkim, jeśli ból brzucha jest na tyle silny, że utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie. Wizyta lekarska konieczna jest także w przypadku wystąpienia dodatkowych objawów, takich jak:

  • Krwawienie lub plamienie z dróg rodnych
  • Gorączka
  • Omdlenie lub zasłabnięcie

Takie sygnały mogą świadczyć o zagrożeniu ciąży. Z wizytą lekarską nie powinniśmy więc zwlekać.

Oceń

Data publikacji: 03/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *