Ból brzucha w 4 tygodniu ciąży – czy to normalne?

ból brzucha w 4 tygodniu ciąży

W czwartym tygodniu ciąży zwykle pojawiają się pierwsze ciążowe objawy. Większość przyszłych mam właśnie wtedy orientuje się, że za kilka miesięcy na świecie powitają dziecko. Niestety wiele z nich doświadcza także wtedy bólu podbrzusza. Co to może oznaczać? Czy ból brzucha w 4 tygodniu ciąży jest normalny? Sprawdź w naszym artykule!

Spis treści:

  1. Co się dzieje w 4 tygodniu ciąży?
  2. 4 tydzień ciąży ból podbrzusza – czy to powód do niepokoju?

Co się dzieje w 4 tygodniu ciąży?

4 tydzień ciąży, to czas, kiedy kobieta spodziewa się krwawienia miesiączkowego. Zwykle właśnie po jego braku pacjentki zaczynają podejrzewać, że mogą spodziewać się dziecka. Wykonują więc apteczny test ciążowy lub badanie beta hcg.
W czwartym tygodniu ciąży zarodek jest już zagnieżdżony w macicy. Zaczyna się więc wydzielać ciążowy hormon beta hcg (gonadotropina kosmówkowa). Jej stężenie na początku ciąży bardzo szybko rośnie. W konsekwencji pojawiają się dolegliwości ciążowe, takie jak:

  •  Mdłości i wymioty
  • Zmęczenie i senność
  • Wahania nastroju
  • Tkliwość piersi
  • Częstsza potrzeba korzystania z toalety

Twoje dziecko w 4 tygodniu ciąży nie przypomina jeszcze człowieka. Jest ono jeszcze bardzo malutkie – ma około 1 mm długości. W tym czasie zachodzą w nim intensywne podziały komórkowe. Tworzą się z nich trzy listki zarodkowe: ektoderma, mezoderma oraz endoderma. Później wykształcą się z nich narządy wewnętrzne dziecka.

Zobacz również: Bóle podbrzusza w 15 tygodniu ciąży – co może oznaczać?

4 tydzień ciąży ból podbrzusza – czy to powód do niepokoju?

Niestety wiele przyszłych mam w 4 tygodniu skarży się na bóle podbrzusza. Może być to powód do niepokoju, ale nie musi. Jeśli ból możemy porównać do ucisku lub ciągnięcia, to najprawdopodobniej nie musimy się obawiać. Jest to objaw rozciągającej się macicy. Jeśli jednak towarzyszy mu krwawienie z dróg rodnych, to do lekarza należy zgłosić się jak najszybciej.

Jeśli ból brzucha trwa ponad jeden dzień, a do tego jest intensywny i nieprzemijający, to musimy od razu skontaktować się z lekarzem. Jest to konieczne, nawet jeśli nie pojawiło się krwawienie z dróg rodnych. Taki ból może zwiastować poronienie. Musimy więc reagować jak najszybciej.

Niektóre kobiety w czwartym tygodniu nie wiedzą jeszcze o ciąży. Ból brzucha i krwawienie nie wywołują więc w nich niepokoju, ponieważ są one brane za miesiączkę. W rzeczywistości jest to poronienie, o którym kobieta z reguły nigdy się nie dowiaduje. Tak kończy się nawet 50% ciąż.

Oceń

Data publikacji: 06/07/2023, Data aktualizacji: 02/08/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *