Bóle podbrzusza w 15 tygodniu ciąży – co może oznaczać?

bóle podbrzusza w 15 tygodniu ciąży

W 15 tygodniu ciąży wiele przyszłych mam skarży się na ból podbrzusza. Jest to bardzo powszechny problem. U niektórych ból może nie mieć żadnej poważnej przyczyny, ale u innych może to świadczyć o pewnej nieprawidłowości. Zobacz, co dokładnie mogą oznaczać bóle podbrzusza w 15 tygodniu ciąży!

Spis treści:

  1. Skąd się bierze ból podbrzusza w 15 tygodniu ciąży?
  2. Bóle podbrzusza w 15 tygodniu ciąży – kiedy udać się do lekarza?

Skąd się bierze ból podbrzusza w 15 tygodniu ciąży?

15 tydzień ciąży to czwarty miesiąc. Dziecko w tym czasie intensywnie rośnie i się rozwija, a kobieca macica wciąż się poszerza. Jej dno na tym etapie ciąży znajduje się między kością łonową a pępkiem. W konsekwencji powiększania się macicy kobieta może odczuwać bóle podobne do ciągnięcia. Nie są one groźne, dlatego nie ma potrzeby pilnego konsultowania się z lekarzem. Na tego typu dolegliwości najczęściej skarżą się pierworódki. U kobiet w drugiej lub kolejnej części ból podbrzusza nie jest zwykle aż tak odczuwalny.

Przyczyną bólu podbrzusza w 15 tygodniu ciąży mogą także być zaparcia. Jest to bardzo częsta dolegliwość na tym etapie ciąży. Zaparciom możemy zapobiegać poprzez lekką aktywność fizyczną i picie dużej ilości wody. Jeśli pojawiają się one bardzo często, to warto wspomnieć o tym lekarzowi. Przepisze nam on lek, który nie zaszkodzi dziecku. Same pod żadnym pozorem nie powinnyśmy przyjmować żadnych leków na zaparcia.

Zobacz również: Co oznacza ból brzucha w 8 tygodniu ciąży?

Bóle podbrzusza w 15 tygodniu ciąży – kiedy udać się do lekarza?

Bóle podbrzusza w ciąży należy skonsultować z lekarzem, jeśli wraz z nimi pojawiają się takie objawy, jak:

  • Plamienie lub krwawienie z dróg rodnych
  • Gorączka
  • Omdlenia
  • Zawroty głowy
  • Mdłości i wymioty
  • Dyskomfort lub ból w trakcie oddawania moczu, lub wypróżniania się

W przypadku wystąpienia powyższych objawów przyczyną bólu brzucha może być:

  • Poronienie – zwykle dochodzi do niego w ciągu pierwszych 20 tygodni ciąży. W tym przypadku u kobiety oprócz silnego bólu brzucha pojawia się silne krwawienie z dróg rodnych.
  • Przedwczesne oddzielanie się łożyska – objawia się ono także poprzez ból pleców oraz tkliwość macicy. Bóle podbrzusza w tym przypadku zwykle są kłujące.
  • Infekcja dróg moczowych – towarzyszyć jej może ból i pieczenie podczas oddawania moczu.
  • Schorzenia układu pokarmowego np. grypa żołądkowa czy zatrucie pokarmowe- wraz z bólem podbrzusza pojawić mogą się tutaj mdłości i wymioty, a także biegunka.
Oceń

Data publikacji: 15/05/2023, Data aktualizacji: 30/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *