Ciąża w czasie pandemii – co powinna wiedzieć przyszła mama?

Ciąża w czasie pandemii

Pandemia jest trudnym czasem dla nas wszystkich. Szczególnie kobiety spodziewające się dziecka, mogą odczuwać niepokój i lęk o zdrowie swojego malucha. Co zrobić, by ciąża w czasie pandemii nie była aż tak nerwowym przeżyciem? Zapoznanie się z poniższymi informacjami na pewno wyjaśni część wątpliwości, które pojawiają się u przyszłych mam.

Spis treści:

  1. Ciąża w czasie pandemii – jakie wytyczne przekazuje Ministerstwo Zdrowia?
  2. Ciąża w czasie pandemii – czy w czasie porodu konieczne są maseczki?
  3. Ciąża w czasie pandemii – jak wygląda opieka nad ciężarnymi?
  4. Ciąża w czasie pandemii – czy prowadzone są badania prenatalne?
  5. Ciąża w czasie pandemii – jak wygląda opieka okołoporodowa?
  6. Ciąża w czasie pandemii – czy w czasie ciąży lub porodu kobieta może przekazać wirusa dziecku?
  7. Ciąża w czasie pandemii – jakie są objawy koronawirusa w ciąży?
  8. Ciąża w czasie pandemii – w jaki sposób uniknąć zakażenia?

Ciąża w czasie pandemii – jakie wytyczne przekazuje Ministerstwo Zdrowia?

Ciąża w czasie pandemii jest tematem, który nasuwa wiele pytań. Niestety jak dotąd, Ministerstwo Zdrowia nie opublikowało żadnych oficjalnych zaleceń dla kobiet w ciąży, które pojawiłyby się na stronie gov.pl. Informacje takie można znaleźć na stronie Fundacji „Rodzić po Ludzku”, która zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie procedur związanych z porodem i opieką okołoporodową.

Ciąża w czasie pandemii – czy w czasie porodu konieczne są maseczki?

Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pismo Fundacji, informuje, że zdrowa kobieta w czasie porodu może przebywać bez maski ochronnej, jeśli znajduje się w pojedynczej sali porodowej. Natomiast, gdy kobieta pozostaje w kwarantannie lub została poddana izolacji, na skutek potwierdzonego trwającego zakażenia, powinna mieć maseczkę.

Ciąża w czasie pandemii – jak wygląda opieka nad ciężarnymi?

Poza sytuacjami, które są pilne i wymagają bezpośredniego kontaktu z lekarzem, zabiegi ginekologiczne i wizyty w przychodniach powinny zostać odwołane. Kobieta może korzystać z teleporad, telekonsultacji, podczas której istnieje możliwość otrzymania e-recepty, e-skierowania na badania, ustalenia terminu kolejnej wizyty.

Ciąża w czasie pandemii – czy prowadzone są badania prenatalne?

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, badania prenatalne nie mogą zostać odroczone, więc powinny być jak najbardziej realizowane, lecz z zachowaniem środków ostrożności i przestrzeganiem zasad dotyczących ochrony indywidualnej. Termin i godzinę badania kobieta powinna umówić drogą mailową lub telefoniczną, a w wyznaczonym dniu przyjść bez osób towarzyszących.

Ciąża w czasie pandemii – jak wygląda opieka okołoporodowa?

Ciąża w czasie pandemii wiąże się również z przekształconą opieką okołoporodową. W szpitalach musiały zostać wprowadzone zmiany, aby zminimalizować ryzyko zakażenia COVID -19. W celu zapewnienia bezpieczeństwa kobietom i ich dzieciom zamknięto szpitale dla osób odwiedzających, a część z nich dodatkowo uniemożliwiła obecność osób towarzyszących przy porodzie.

Jednak pacjentki mogą liczyć na życzliwość i opiekę ze strony personelu medycznego. Zarówno położne, jak i lekarze zdają sobie sprawę z tego, jak ciąża w czasie pandemii jest nerwowym okresem dla kobiety. Dlatego personel szpitalny zwraca szczególną uwagę na dobre samopoczucie swoich pacjentek, które kontakt z najbliższymi mają jedynie np. za pomocą telefonu.

Szpitale zmieniają swoje zalecenia, dopasowując je do aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Warto, by przyszła mama kontrolowała zasady, jakie dotyczą odbywania się porodu, obecności osoby towarzyszącej oraz ewentualnych odwiedzin. Strona internetowa każdego szpitala powinna zawierać informacje o aktualnych wytycznych. W sytuacji, gdy pacjentka przechodzi potwierdzone zakażenie koronawirusem lub istnieje takie podejrzenie, kobieta powinna udać się na poród do szpitala, który został przekształcony w szpital zakaźny.

Ciąża w czasie pandemii – czy w czasie ciąży lub porodu kobieta może przekazać wirusa dziecku?

Ciąża w czasie pandemii wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Niestety potwierdzono przypuszczenia, że istnieje możliwość przeniesienia zakażenia na dziecko, albo poprzez łożysko, albo podczas porodu. Pocieszające jest to, że do takich sytuacji nie dochodzi często, a większość maluchów zakażenie koronawirusem przechodzi bezobjawowo lub łagodnie. Bardziej narażone na ciężki przebieg zakażenia lub zgon są dzieci urodzone przedwcześnie, lub z chorobami współistniejącymi.

Prowadzone obserwacje wykazały, że u kobiet zarażonych wirusem pojawia się trzykrotnie większe ryzyko porodu przedwczesnego lub wykonania cesarskiego cięcia. Mimo to większość dzieci, których mamy przechodzą zakażenie, rodzi się dobrym stanie. Ponadto nie stwierdzono, by koronawirus wpływał na zwiększenie ryzyka martwego urodzenia lub śmierci dziecka po porodzie. Od chwili, gdy zaczęto zbierać dane na temat COVID-19 u ciężarnych, nie zauważono znacznego przyrostu w występowaniu wad wrodzonych.

Ciąża w czasie pandemii – jakie są objawy koronawirusa w ciąży?

Z dotychczasowych obserwacji nie wynika, żeby kobiety w ciąży były bardziej narażone na zakażenie COVID-19. U ciężarnych występują najczęściej objawy grypopodobne o nasileniu łagodnym, bądź umiarkowanym, zazwyczaj to kaszel i gorączka. Do znacznie rzadszych symptomów zaliczamy: bóle mięśni, biegunka, duszności, utrata smaku i węchu.

W bardziej zaawansowanej ciąży, bo po 20 tygodniu ciąży, zanotowano objawy ciężkie, typu: niedotlenienie organizmu lub zapalenie płuc. Jednak częstotliwość ich jest dość niska.

Zaobserwowano czynniki, które są powiązane z ryzykiem zakażenia koronawirusem. Są to: otyłość; nadwaga; choroby, które kobieta miała przed ciążą, typu cukrzyca, nadciśnienie; skończone 35 rok życia; kobiety czarnoskóre; z rasy azjatyckiej; z niskim statusem socjoekonomicznym.

Ciąża w czasie pandemii – w jaki sposób uniknąć zakażenia?

Ciąża w czasie pandemii stawia przed przyszłą mamą wiele wyzwań. Jednym z nich jest po prostu uniknięcie zakażenia COVID-19. Przede wszystkim należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, mianowicie: bezwzględnie nie doprowadzać do kontaktu z osobami, które mają kaszel, gorączkę lub katar; ograniczyć wychodzenie z domu, a na spacery wybierać niezatłoczone miejsca; regularnie i dokładnie myć ręce wodą z mydłem, a często dotykane powierzchnie czyścić płynami dezynfekującymi.

Aktualizacja: 12 marca 2021 r. | Zdjęcie główne: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 12/03/2021, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *