Ciąża po 35 roku życia: jakie badania, na co uważać, jak się przygotować?

pierwsza ciąża po 35 roku życia

Pierwsza ciąża po 35 roku życia przestała być już czymś nadzwyczajnym. Kobiety w Polsce rodzą bowiem dzieci coraz później – według danych Eurostat w wieku powyżej 27 lat [1]. Czym charakteryzuje się ciąża po 35 roku życia? Jakie dodatkowe badania powinna wykonać przyszła mama? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Polki coraz później decydują się na dziecko
2. Ciąża po 35 roku życia – to musisz wiedzieć!
3. Pierwsza ciąża w 35 roku życia – jakie ryzyko jest z tym związane?
4. Jakie są niezbędne badania w ciąży po 35 roku życia?
5. Gdy mija czas, a ciąży nie ma – co robić?

Polki coraz później decydują się na dziecko

Pierwsza ciąża po 35 roku życia nie jest niczym dziwnym, ponieważ Polki coraz częściej odkładają macierzyństwo na później. Wynika to z wielu przyczyn – niektóre kobiety pragną uzyskać stabilizację finansową przed rozpoczęciem starania się o dziecko, inne mają problemy ze znalezieniem odpowiedniego partnera lub po prostu nie chcą rodzić dziecka, dopóki nie będą „na swoim” [2].

Tendencja późnego macierzyństwa, np. zachodzenia w pierwszą ciążę po 35 roku życia, albo i później, jest obserwowana nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Unii Europejskiej. W państwach skandynawskich kobiety rodzą przeciętnie około 30. roku życia, natomiast mieszkanki Hiszpanii czy też Włoszech decydują się na pierwsze dziecko dopiero w wieku od 31 lat wzwyż [1].

Ciąża po 35 roku życia – to musisz wiedzieć!

Niezależnie od tego, co spowodowało, że kobieta odkłada decyzję o macierzyństwie, warto mieć świadomość na temat konsekwencji, jakie niesie pierwsza ciąża po 35. roku życia. Należy do nich między obawa o to, że dziecko urodzi się z nieprawidłowościami genetycznymi. Ryzyko wystąpienia chorób genetycznych takich jak zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18) czy zespół Patau (zespół 13) rośnie bowiem w zależności od wieku matki [3] [4]. Pierwsza ciąża w po 35. roku życia wiąże się także z wyższym ryzykiem poronienia [5].

Zobacz również: Ciąża w wieku 39 lat – jakie badania prenatalne wykonać, aby upewnić się co do zdrowia dziecka?

Pierwsza ciąża w 35 roku życia – jakie ryzyko jest z tym związane?

Z jakimi jeszcze niebezpieczeństwami może się wiązać późne macierzyństwo? Trzeba mieć świadomość, że pierwsza ciąża w po 35. roku życia zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań takich jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie ciążowe, niska masa urodzeniowa oraz poród przedwczesny [5].

Zobacz również: Lepiej późno niż wcale? Wiek matki a ciąża

Ciąża po 35?

Jakie są niezbędne badania w ciąży po 35 roku życia?

Co powinna zrobić kobieta, która zaszła w ciążę po 35? Jakie badania wykonać? W pierwszej kolejności warto zainteresować się programem refundowanych badań prenatalnych NFZ [6]. Jest on przeznaczony dla kobiet, które spełniają przynajmniej jedno z poniższych kryteriów [6]:

• aberracje chromosomowe płodu stwierdzone w poprzedniej ciąży lub w rodzinie,
• nieprawidłowe wyniki badania USG lub badań biochemicznych (np. testu PAPP-A),
• podejrzenie wystąpienia u dziecka choroby monogenowej lub uwarunkowanej wieloczynnikowo,
• strukturalne aberracje chromosomowe stwierdzone u jednego z partnerów,
• ukończone 35 lat.

W Polsce są dostępne także bardzo dokładne badania genetyczne, zarówno prenatalne, które pozwalają na sprawdzenie zdrowia dziecka w bardzo szerokim zakresie [7], jak i przeznaczone dla par, które dopiero planują potomstwo [8]. Ich wykonanie pozwala zaplanować późną ciążę świadomie, umożliwia także szybko zareagować w sytuacji, gdy pojawi się ryzyko, że dziecko jest chore. Lekarz zyskuje wtedy czas na opracowanie odpowiedniego leczenia, natomiast rodzice mogą się lepiej przygotować do opieki nad dzieckiem.

Gdy mija czas, a ciąży nie ma – co robić?

Kobiety w zaawansowanym wieku mogą mieć także problemy z samym zajściem w ciążę – wynika to z ograniczonej liczby komórek jajowych [9]. Jeśli mimo licznych prób przez kilka miesięcy nie udało się począć dziecka, wskazana jest konsultacja w klinice leczenia niepłodności.


Źródła:

1. https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddn-20210224-1

2. https://mamotoja.pl/polki-rodza-mniej-dzieci-bo-malo-zarabiaja-drugi-powod-nie-zaskakuje-ale-trzeci-to-szok,aktualnosci-artykul,29151,r1p1.html

3. Antonarakis S.E. 10 years of Genomics, chromosome 21, and Down syndrome. Genomics 51:1–16 (1998)

4. Cicero S. et al. Absent nasal bone at 11-14 weeks of gestation and chromosomal defects. Ultrasound in Obstetrics & Gynecology 22(1): 31–35 (2003)

5. Jolly M. et al. The risks associated with pregnancy in women aged 35 years or older. Human Reproduction 15(11): 2433-7 (2000)

6. https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych

7. https://badanienifty.pl/ciaza-objawy-badania/ciaza-po-35-roku-zycia-jakie-badania-prenatalne-wykonac/

8. https://www.testdna.pl/badania-przed-ciaza/badania-genetyczne-przed-ciaza/

9. https://www.chcemybycrodzicami.pl/komorki-jajowe-ile-ich-jest-jak-dlugo-zyja/

 

Oceń

Data publikacji: 07/05/2022, Data aktualizacji: 23/08/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *