Tycie w ciąży to nieunikniona rzecz. Masa ciała kobiety wrasta wraz z rozwojem dziecka. Na jej przyrost wpływ ma kilka czynników. W sumie kobieta w ciąży pojedynczej tyje około kilkanaście kilogramów. A jak wygląda tycie w ciąży bliźniaczej? Ile dodatkowych kilogramów się pojawia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
U kobiet w ciąży pojedynczej masa ciała w ciąży zwiększy się o około 20%. Oznacza to, że prawidłowo przyszła mama powinna przytyć około 9-15 kilogramów. W ciąży bliźniaczej będzie to nieco więcej. Kobieta spodziewająca się bliźniaków w ciąży może przytyć od 16 do 21 kilogramów.
Za przyrost masy ciała w ciąży odpowiedzialne jest wiele elementów. Na dodatkowe kilogramy składa się przede wszystkim masa ciała dziecka, które w momencie narodzin waży około 3200-3500 g. Oznacza to, że w przypadku tycia w ciąży bliźniaczej mamy dodatkowo około 6400-7000 g. Oprócz tego na przyrost kobiecej masy ciała w ciąży składa się:
Zobacz również: Badania prenatalne a ciąża bliźniacza
Odbiegające od normy tempo tycia w ciąży bliźniaczej może prowadzić do różnorodnych powikłań ciążowych dotyczących matki i dziecka. Zbyt szybkie przybieranie na wadze prowadzić może do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy ciążowej, obrzęków nóg, hemoroidów i bólu kręgosłupa. Przyczynić może się to również do makrosomii płodu. Jest to stan, w którym masa ciała dziecka jest znacząco wyższa od masy ciała jego rówieśników. To z kolei może skutkować koniecznością wykonania cesarskiego cięcia lub przedwczesnym porodem.
Niedowaga w ciąży również może być niebezpieczna. Zbyt wolne tycie w ciąży bliźniaczej znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu oraz niskiej masy urodzeniowej noworodka. W konsekwencji u dziecka pojawić mogą się zaburzenia oddychania, niedokrwistość oraz problemy z odpornością. Niska masa urodzeniowa stanowi także czynnik ryzyka w rozwoju takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, czy choroby układu krążenia.
Data publikacji: 06/09/2023, Data aktualizacji: 04/10/2023
Dodaj komentarz