Ból okresowy na początku ciąży – skąd się bierze?

ból okresowy na początku ciąży

W trakcie ciąży kobiety doświadczają różnych dolegliwości. Część z nich może nas zaniepokoić. Jedną z nich jest ból okresowy na początku ciąży. Wystraszył on już niejedną przyszłą mamę. Często jednak wcale nie jest on powodem do niepokoju. Co więc może oznaczać ból okresowy na początku ciąży? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Ból okresowy na początku ciąży a rozciąganie macicy
  2. Ból okresowy na początku ciąży a implantacja zarodka
  3. Ból okresowy na początku ciąży – kiedy powinien nas zaniepokoić?

Ból okresowy na początku ciąży a rozciąganie macicy

Wiele kobiet na początku ciąży doświadcza bólu brzucha. Najczęściej są to charakterystyczne skurcze w podbrzuszu, którym towarzyszy uczucie pełności. Łudząco przypomina to ból, który pojawia się w trakcie krwawienia miesiączkowego.

Bóle brzucha na początku ciąży zwykle spowodowane są rozciąganiem się macicy. Musi ona się nieco rozszerzyć, aby zrobić miejsce wzrastającemu dziecku. Takie bóle brzucha są zupełnie normalne i nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Możemy odczuwać je nawet przez całą ciążę, ponieważ macica będzie rozszerzać się praktycznie do samego porodu.

Zobacz również: Ból brzucha w 4 tygodniu ciąży – czy to normalne?

Ból okresowy na początku ciąży a implantacja zarodka

Po zapłodnieniu nasz zarodek musi zagnieździć się w macicy, aby ciąża mogła dalej się rozwijać. Może spowodować to ból, który nieco przypomina ten okresowy. Zwykle jest on lekki i trwa kilka dni. Nie powinien nam on utrudniać normalnego funkcjonowania.
Zagnieżdżeniu się zarodka w macicy towarzyszyć może krwawienie implantacyjne. Jest ono nieco podobne do krwawienia miesiączkowego, ale trwa maksymalnie trzy dni. Powinno ono jednak być mniej nasilone i pozbawione skrzepów. Różnić będzie się także kolor krwi. W przypadku krwawienia implantacyjnego będzie ona miała różowy lub brunatny kolor.

Ból okresowy na początku ciąży – kiedy powinien nas zaniepokoić?

Ból okresowy na początku ciąży jest naturalnym zjawiskiem i nie stanowi powodu do niepokoju. Musimy jednak być wyczulone na wszelkie dodatkowe dolegliwości, które mogą mu towarzyszyć. Do lekarza należy zgłosić się jak najszybciej, jeśli wraz z bólem pojawiło się krwawienie z dróg rodnych. Niepokojące jest również pojawienie się gorączki, mroczków przed oczami, osłabienia lub omdlenia. Dolegliwości te również należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Z ginekologiem warto również porozmawiać, jeśli ból jest silny i utrudnia nam normalne funkcjonowanie.

Oceń

Data publikacji: 15/01/2024, Data aktualizacji: 06/02/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *