Aspiryna w ciąży – kiedy można stosować?

aspiryna

Aspiryna (inaczej kwas acetylosalicylowy) jest stosowana powszechnie w celu zwalczenia przeziębienia. Czy lek może być przyjmowany także przez kobiety będące w ciąży? Kiedy i jak bezpiecznie stosować aspirynę w ciąży? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

  1. Bezpieczeństwo stosowania aspiryny w ciąży
  2. Wskazania do przyjmowania aspiryny w czasie ciąży
  3. Dawkowanie aspiryny w ciąży

Bezpieczeństwo stosowania aspiryny w ciąży

Przyjmowanie w czasie ciąży niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak aspiryna może poskutkować poważnymi powikłaniami. Jeśli kwas acetylosalicylowy jest spożywany w dużych dawkach, możliwe konsekwencje zdrowotne u dziecka to [1] [2]:

• krwawienia do mózgu;
• niska masa urodzeniowa;
• przedwczesne zamknięcie przewodu Botalla, co może przyczynić się do niewydolności krążenia i śmierci;
rozszczep podniebienia.

Zażywanie dużych dawek aspiryny w czasie ciąży może również sprzyjać pojawieniu się komplikacji okołoporodowych. Z tego powodu dla przyszłych mam jest zalecany bezpieczniejszy lek, jakim jest paracetamol [1]. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy zaistniały wskazania do przyjmowania aspiryny.

Zobacz również: Wahania nastroju w ciąży są zupełnie normalne. Jak sobie z nimi radzić?

Wskazania do przyjmowania aspiryny w czasie ciąży

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia [3] oraz Stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników [4], aspirynę można stosować w ciąży w małych dawkach, w profilaktyce stanu przedrzucawkowego. Lek mogą przyjmować kobiety, które:

• cierpiały na zatrucie ciążowe w poprzedniej ciąży;
• chorują na przewlekłe choroby nerek, cukrzycę przedciążową, otyłość, choroby autoimmunologiczne, trombofilię lub zespół antyfosfolipidowy;
• urodziły dziecko z hipotrofią (o zbyt niskiej masie ciała).

Zobacz również: Kolczyk w pępku w czasie ciąży – jak o niego dbać? Czy można z nim rodzić?

Dawkowanie aspiryny w ciąży

Tylko lekarz może zlecić przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego przez kobietę w ciąży. Do zadań lekarza należy także określenie bezpiecznego dawkowania leku. W profilaktyce stanu przedrzucawkowego najczęściej stosuje się 100-150 mg aspiryny, raz dziennie [1]. Leczenie profilaktyczne należy wdrożyć po badaniach prenatalnych I. trymestru, gdy szacowane ryzyko stanu przedrzucawkowego jest wyższe niż 1:150 [1]. Wskazane jest, by rozpocząć przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego przed 16. tygodniem ciąży i następnie kontynuować terapię do 36. tygodnia ciąży [5]. Jeśli jednak ciężarna ma uczulenie lub inne przeciwskazania, nie może ona przyjmować leku, pomimo ewentualnych wskazań do jego stosowania [2].

 

 


Źródła:
1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/aspiryna-w-ciazy-kiedy-mozna-ja-stosowac
2. https://mamotoja.pl/jakie-sa-skutki-uboczne-stosowania-aspiryny-w-ciazy,zdrowie-artykul,29038,r1p1.html
3. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku, w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w dziedzinie położnictwa i ginekologii z zakresu okołoporodowej opieki położniczo-ginekologicznej, sprawowanej nad kobietą w okresie ciąży, porodu, połogu, w przypadkach występowania określonych powikłań oraz opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych, Dziennik Ustaw poz. 2007
4. Postępowanie w nadciśnieniu tętniczym u kobiet w ciąży. Zapobieganie, diagnostyka, leczenie i odległe rokowanie. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, Polskiego Towarzystwa
Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 4 (2): 43–111 (2019)
5. https://podyplomie.pl/ginekologia/33625,kwas-acetylosalicylowy-w-profilaktyce-stanu-przedrzucawkowego

Oceń

Data publikacji: 22/12/2021, Data aktualizacji: 29/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *