Kolczyk w pępku w czasie ciąży, czy można go nosić i jak dbać

Kolczyk w pępku w czasie ciąży – jak o niego dbać? Czy można z nim rodzić?

kolczyk w pęku

Niektóre zabiegi kosmetyczne w ciąży są niewskazane. Należy do nich także przekłuwanie uszu oraz ozdabianie innych części ciała kolczykami. Co zrobić, gdy kolczyk w pępku w czasie ciąży był wykonywany wcześniej? Jak o niego dbać? Kiedy należy zdjąć ozdobę? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Kolczyk w pępku w czasie ciąży – wykonywanie body piercingu w ciąży nie jest zalecane
  2. Kolczyk w pępku w czasie ciąży – kiedy trzeba go zdjąć?
  3. Kolczyk w pępku w czasie ciąży – czy ozdoba może przeszkadzać podczas porodu?
  4. Kolczyk w pępku w czasie ciąży a rozstępy
  5. Czy istnieją specjalne kolczyki w pępku dla kobiet, które są w ciąży?

Kolczyk w pępku w czasie ciąży – wykonywanie body piercingu w ciąży nie jest zalecane

Czy można zrobić kolczyk w pępku w czasie ciąży? Lekarze odradzają przekłuwanie różnych części ciała w czasie ciąży, ze względu na wyższe ryzyko infekcji. Podczas ciąży kobieta ma osłabiony układ odpornościowy i jest bardziej narażona na zakażenia [1]. Przekłuwanie uszu oraz pępka w ciąży nie jest dobrym pomysłem także ze względu na możliwe ryzyko zarażenia się wirusem zapalenia wątroby typu C [2]. Natomiast jeśli chodzi o noszenie wcześniej założonego kolczyka w pępku w czasie ciąży, to jest to dozwolone, pod pewnymi warunkami.

Kolczyk w pępku w czasie ciąży – kiedy trzeba go zdjąć?

Kolczyk w pępku w ciąży powinien być zdejmowany w niektórych sytuacjach. Ozdoba może przeszkadzać podczas wykonywania badań prenatalnych, np. zaburzać wynik badania USG. Jej noszenie na dalszych etapach ciąży może być także niekomfortowe ze względu na to, że brzuch ciągle rośnie i pępek zmienia swoje położenie. Jeśli nacisk na kolczyk w pępku w ciąży jest zbyt duży, miejsce przekłucia jest podrażnione lub zaczerwienione, to oznaka, że należy zdjąć biżuterię [3].

Zobacz również: Atopowe zapalenie skóry w ciąży

Kolczyk w pępku w czasie ciąży – czy ozdoba może przeszkadzać podczas porodu?

Lekarze nie zalecają, aby pozostawiać kolczyk w pępku na czas porodu, ze względu na ryzyko zahaczenia o ozdobę podczas akcji porodowej. Tuż przed porodem należy zdjąć ozdobę lub zakleić ją plastrem. Poza kolczykiem w pępku wskazane jest także usunięcie innej biżuterii, nie tylko kolczyków z języka lub narządów rodnych, ale także bransoletek i łańcuszków [2] [4]. Po porodzie może się okazać, że pępek wymaga przekłucia na nowo, ponieważ otwór na kolczyk zarósł, to jednak nie jest regułą.

Kolczyk w pępku w czasie ciąży a rozstępy

Kolczyk w pępku w ciąży może zwiększyć ryzyko powstania rozstępów. Jeśli ozdoba zostanie wyjęta w czasie ciąży, w okolicy przekłucia mogą się pojawić nieestetyczne zmiany [5]. Z tego powodu wiele kobiet decyduje się na zdjęcie biżuterii przed zajściem w ciążę.

Zobacz również: Żylaki w ciąży – jak z nimi walczyć? Czy są groźne?

Czy istnieją specjalne kolczyki w pępku dla kobiet, które są w ciąży?

Kolczyk w pępku w ciąży można zmienić na specjalny, elastyczny kolczyk wykonany z miękkiego teflonu. Takie ozdoby można nosić bez żadnych przeszkód podczas USG. Nie ma także przeciwwskazań co do tego, by w ciąży nosić kolczyki wykonane z bioplastu lub nietoksycznego politetrafluoroetylenu [3]. Tego typu biżuteria, nie dość, że nie wywołuje reakcji alergicznych, to jeszcze dopasowuje się do rozmiarów brzucha ciężarnej i rozszerza się razem z nim [1]. W sklepach oferujących kolczyki do ciała jest dostępnych wiele ciekawych modeli – wśród nich można znaleźć nawet kolczyki ze śmiesznymi napisami związanymi z ciążą.

 

 


Źródła:
1. https://www.mojniemowlak.pl/kolczyk-w-pepku-a-ciaza/
2. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/wyglad-w-ciazy/zabiegi-kosmetyczne-w-ciazy-aa-fP5Q-Y1rE-5dzN.html
3. Murkoff H., Mazel S. W oczekiwaniu na dziecko. Dom Wydawniczy Rebis (2018)
4. https://mamy-mamom.pl/tych-10-rzeczy-nie-bierz-na-porodowke/
5. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/cialo-w-ciazy-czy-w-ciazy-trzeba-wyjmowac-kolczyk-z-pepka-aa-BZ2t-suxv-YNib.html

Oceń

Data publikacji: 20/12/2021, Data aktualizacji: 22/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *