Apap w ciąży – czy i kiedy można stosować lek?

Apap w ciąży

W ciąży nie można stosować leków przeciwbólowych, takich jak pyralgina, pochodne fenylobutanolu czy też ibuprom. A co z lekiem Apap? Czy jego stosowanie w ciąży jest bezpieczne? Odpowiadamy na to pytanie w niniejszym artykule.

Spis treści:

Apap – co to za lek?
Jak działa paracetamol?
Czy wolno zażywać Apap w czasie ciąży?
Dawkowanie leku Apap w ciąży
Jakie mogą być konsekwencje długotrwałego stosowania paracetamolu w ciąży?

Apap – co to za lek?

Apap to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) zawierający paracetamol, dostępny bez recepty. Jest on powszechnie stosowany do uśmierzania bólu o niewielkim i średnim nasileniu, a także przeciwgorączkowo.

Jak działa paracetamol?

Zawarta w leku Apap substancja czynna, paracetamol, należy do najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych na świecie. Związek ten wykazuje właściwości przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, jego działanie polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy (COX) w mózgu i w rdzeniu kręgowym. [1]. W przeciwieństwie do innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego, nie wpływa również na procesy krzepnięcia krwi.

Czy wolno zażywać Apap w czasie ciąży?

Badania naukowe wykazały szkodliwe działanie leków przeciwbólowych takich jak ibuprofen, aspiryna, pyralgina, pochodne fenylobutanolu i wiele innych. Substancja czynna paracetamol, wchodząca między innymi w skład leków takich jak Apap, nie została zaliczona do tej grupy i może być sporadycznie stosowana w okresie ciąży [2]. Z tematem tym wiążą się jednak pewne kontrowersje.

Stosowanie paracetamolu w ciąży jest wciąż badane przez naukowców. Ponieważ substancja czynna przenika przez łożysko i dostaje się do krwiobiegu dziecka, lek powinien być stosowany tylko w sytuacji wyższej konieczności oraz po odbyciu konsultacji z lekarzem [3]. W pierwszej kolejności przyszła mama powinna sięgnąć po inne, naturalne metody łagodzenia bólu.

Dawkowanie leku Apap w ciąży

Apap w ciąży może być przyjmowany tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że jest taka konieczność. Ciężarna może potrzebować leczenia przeciwbólowego, jeżeli wystąpił u niej poważny uraz lub nerwobóle [3]. Dawkowanie powinno zostać ustalone przez lekarza, wskazane jest, aby przyszła mama zażyła lek w najmniejszej skutecznej dawce, nie dłużej niż przez 5 dni (3 dni w przypadku gorączki) [2] [3].

Jeśli kobieta omyłkowo zażyła lek, który jest niewskazany w trakcie ciąży lub przyjęła go w zbyt dużej dawce, warto dla pewności wykonać dodatkowe badania prenatalne. W pierwszej kolejności zalecane są testy nieinwazyjne, takie jak np. badanie USG lub badanie NIPT. Ich rezultat jest w większości przypadków prawidłowy, co pozwala parze upewnić się co do zdrowia oczekiwanego dziecka.

Jakie mogą być konsekwencje długotrwałego stosowania paracetamolu w ciąży?

Od kilku lat pojawia się wiele doniesień o tym, aby być ostrożnym podczas przyjmowania leków zawierających paracetamol. Nie wszystkie z nich zostały jednak potwierdzone. Wstępne badania naukowe wykazują, że długotrwałe zażywanie paracetamolu w czasie ciąży może zwiększać ryzyko [4] [5] [6]:

• obniżonego ilorazu inteligencji;
• opóźnienia rozwoju mowy;
• rozwoju astmy;
• wystąpienia u dziecka zaburzeń w zachowaniu, takich jak np. ADHD;
• wystąpienia u dziecka objawów ze spektrum autyzmu.

Natomiast, jeśli chodzi o zdrowie przyszłej mamy, możliwe konsekwencje przyjmowania paracetamolu w czasie ciąży to [4]:

• przedwczesny poród;
stan przedrzucawkowy
• zatorowość płucna.

Ze względu na wiele wątpliwości związanych z rezultatami badań oraz brak jednoznacznego potwierdzenia szkodliwości paracetamolu, naukowcy apelują, aby kobiety spodziewające się dziecka były informowane przez lekarzy o działaniu leków, które zawierają tę substancję czynną.

Źródła:

1. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=643

2. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/88664,leki-przeciwbolowe-ktore-mozna-bezpiecznie-stosowac-w-ciazy

3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/czy-apap-w-ciazy-jest-bezpieczny-jak-go-stosowac

4. https://mamotoja.pl/paracetamol-w-ciazy-tylko-w-wyjatkowych-sytuacjach,leczenie-w-ciazy-artykul,28202,r1p1.html

5. https://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/uwaga-na-paracetamol-w-ciazy-jakie-leki-przeciwbolowe-moze-brac-ciezarna-aa-GAfu-yvHc-Mb3w.html

6. https://zdrowie.wprost.pl/dziecko/ciaza/10493981/paracetamol-nie-dla-kobiet-w-ciazy-ostrzezenie-ponad-90-naukowcow.html

Oceń

Data publikacji: 22/12/2021, Data aktualizacji: 24/01/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *