Seks w ciąży

Seks w ciąży

Seks podczas prawidłowo przebiegającej ciąży w żaden sposób nie wpływa negatywnie na jej przebieg. W zależności od stopnia zaawansowania ciąży możesz mieć ochotę na „igraszki” z partnerem, bądź też przeciwnie. Różne jest także zadowolenie uzyskane z życia seksualnego. Kobiety, które spodziewają się pierwszego dziecka, w pierwszym trymestrze borykają się czasem ze zmianami samopoczucia oraz dolegliwościami ograniczającymi swobodę współżycia.

Seks w ciąży

Częstotliwość współżycia płciowego spada przeważnie w trzecim trymestrze ciąży. Przyszła mama zaczyna więcej myśleć o swoim dziecku, a ponadto czuje się w tym okresie mało atrakcyjna. Duży brzuch utrudnia znalezienie odpowiedniej pozycji do leżenia, siedzenia a tym bardziej seksu. Jednocześnie w trzecim trymestrze, ochota na łóżkowe igraszki może znacznie się obniżyć. Dzieje się tak za sprawą hormonu laktacyjnego, który w tym czasie jest produkowany w dużych ilościach.

Ciąża bywa też trudnym okresem dla mężczyzny. Zarówno dziecko jak i matka są obiektami ciągłego zainteresowania. Wszyscy pytają przyszłą matkę jak się czuje, a ona sama bardzo dużo mówi o „maluchu”. Dlatego też przyszły ojciec może czuć się zepchnięty na dalszy plan i zaczyna być zazdrosny, a przez to mniej chętny do współżycia z partnerką. Innym powodem niechęci partnera do seksu może być strach przed wyrządzeniem krzywdy kobiecie lub płodowi. Dlatego warto wiedzieć, że do niczego takiego nie dojdzie, bo płód jest chroniony przez mięśnie macicy, błony płodowe oraz płyn owodniowy, przez to całkowicie bezpieczne. W trakcie współżycia jedyne co może odczuwać, to kołysanie.

Kolejnym powodem może być strach mężczyzny przed nową rolą, który przekłada się na obniżenie ochoty na seks. Partner wie, że bycie ojcem to wielka odpowiedzialność i może potrzebować trochę czasu na oswojenie się z nową sytuacją.

Niektórzy mężczyźni, gdy czują ruchy „maleństwa” mają wrażenie jakby w sypialni był „ktoś trzeci”, co staje się powodem dyskomfortu odczuwanego podczas stosunku.

Wszystkie te powody chwilowej oziębłości mężczyzn są do przepracowania. Często wystarczy rozmowa aby rozwiać wszystkie ich wątpliwości. Jednak czasem zdarza się, że niektórzy mężczyźni nie potrafią patrzeć na kobietę jak na partnerkę seksualną i matkę ich dziecka jednocześnie, ale to świadczy o ich niedojrzałości.

Dlatego Panowie, w tym szczególnym czasie, gdy Wasza partnerka jest dwiema osobami w jednej i robi się nawet dwa razy większa, kochaj ją podwójnie! Dbaj o nią szczególnie, okazuj miłość, zrozumienie, adoruj, zabiegaj o jej względy. Bądź wyrozumiały, jej niechęć do seksu może wynikać z męczących ją mdłości lub bólu pleców, dlatego poszukaj innych niż dotychczas sposobów na znalezienie wspólnej radości w łóżku. Ona będzie matką, ale nadal jest twoją kochanką!

informacja2Przygotowanie do ciąży – pobierz materiał informacyjny w formacie PDF

Kiedy seks podczas ciąży nie jest wskazany?

  • jeśli ciąża jest zagrożona
  • jeśli kobieta kiedyś już poroniła
  • jeśli dochodzi do powtarzających się plamień lub krwawień
  • kiedy poprzednia ciąża zakończyła się porodem przedwczesnym
  • gdy pękł pęcherz płodowy
  • jeśli kobieta jest w ciąży mnogiej
  • jeśli łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione
  • kiedy występują/nawracają infekcje dróg rodnych

Jakie pozycje są najlepsze do seksu w czasie ciąży?

W przypadku seksu w czasie ciąży dobór odpowiedniej pozycji jest bardzo ważny. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, aby partner nie uciskał brzucha i piersi kobiety. Na początku ciąży, jeśli nie ma zastrzeżeń lekarskich, dopuszczalna jest każda pozycja. W miarę rozwoju ciąży wygodne będą następujące pozycje:

  • Pozycja „ Na jeźdźca” – Pozycja, w której kobieta siedzi na leżącym na plecach partnerze, zwrócona twarzą do niego. Jest ona wygodna dla obojga partnerów – brzuch przyszłej mamy nie jest uciskany, a kochankowie mają możliwość porozumiewania się. W tej pozycji kobieta może kontrolować głębokość penetracji, poruszając się w górę i dół. Odmianą tej pozycji są:
    Pozycja na jeźdźca siedząca – kobieta siada na kolanach mężczyzny.
    „Na jeźdźca” odwrócona – w tej pozycji kobieta również siedzi okrakiem na leżącym partnerze, ale jest zwrócona do niego tyłem. Partner ma możliwość pieszczenia pośladków kobiety. Ta pozycja jest polecana pod koniec ciąży.
  • Pozycja „tylna”- Kobieta klęczy np. opierając się o brzeg łóżka, mężczyzna klęka za nią. Kobieta może też przyjąć pozycję kolankowo–łokciową, podkładając pod brzuch poduszkę.
  • Pozycja „tylna-boczna”- Kobieta leży na boku, mężczyzna leży się na tym samym boku za partnerką. Pozycję tylną można stosować przez cały okres ciąży. Brak kontaktu wzrokowego rekompensuje możliwość pieszczot pleców, pośladki oraz delikatnego masażu piersi partnerki. Aby ułatwić mężczyźnie wsunięcie od tyłu członka do pochwy, partnerka może unieść nogę. Jeśli partner wsunie udo pomiędzy uda kobiety, będzie bardziej pobudzać jej łechtaczkę.
  • Pozycja „klasyczna” – Klasycznie, ale mężczyzna nie leży na partnerce, a opiera się na łokciach lub wyprostowanych rękach (w zależności od zaawansowania ciąży). Kobieta może nogami objąć biodra mężczyzny.
  • Pozycja „kąt prosty” – Pozycja szczególnie wskazana pod koniec ciąży, gdyż nie powoduje ucisku brzucha i piersi kobiety. Partnerka leży na plecach z lekko rozsuniętymi i ugiętymi w kolanach nogami, stopy opiera za pośladkami partnera. Mężczyzna osłania jej pośladki zagiętymi nogami i łagodnie wprowadza członek, ma też możliwość swobodnego pieszczenia jej piersi i ud. W tej pozycji partnerzy mogą mieć kontakt wzrokowy, co ułatwia okazywanie sobie nawzajem uczuć.

informacja2Prawdy i mity zachodzenia w ciążę – pobierz materiał informacyjny w formacie PDF

Oceń

Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 08/11/2021

Możliwość komentowania została wyłączona.