Aktywność płodu: w którym miesiącu dziecko kopie?

w którym miesiącu dziecko kopie

Odczucie pierwszych ruchów dziecka to jeden z najbardziej magicznych momentów w całej ciąży. Nic dziwnego, że przyszli rodzice czekają na niego z niecierpliwością. Nic tak nie urealnia obecności dziecka, jak odczucie jego ruchów. Kiedy powinno się to wydarzyć? Przeczytaj, w którym miesiącu dziecko kopie!

Spis treści:

  1. Kiedy można odczuć pierwsze ruchy dziecka?
  2. W którym miesiącu dziecko kopie?
  3. Kiedy ruchy dziecka powinny nas zaniepokoić?

Kiedy można odczuć pierwsze ruchy dziecka?

W którym miesiącu dziecko kopie? To pytanie sobie zadaje sobie wielu przyszłych rodziców. Nie ma jednak jednego konkretnego momentu, w którym ruchy te powinny się pojawić. Jest to dość indywidualna kwestia. Zależy ona m.in. od ilości tkanki tłuszczowej kobiety, ilości wód płodowych czy ułożenia dziecka w jamie macicy. Istotne jest również to, w której ciąży jest kobieta. Pierworódki odczują pierwsze ruchy dziecka później niż kobiety będące w drugiej lub kolejnej ciąży.

Przyjmuje się, że pierwsze ruchy dziecka kobieta powinna odczuć między 16 a 21 tygodniem ciąży. Oznacza to, że powinno to mieć miejsce w okolicy 5-6 miesiąca. Jeśli do tego czasu kobieta nie odczuje żadnych ruchów dziecka, to powinna skonsultować się z lekarzem.

W którym miesiącu dziecko kopie?

Pierwsze ruchy dziecka nie są kopnięciami. Bardziej odczujemy je jako perystaltykę jelit, czyli bulgotanie w żołądku. Niektóre kobiety mogą odczuwać je także jako delikatne łaskotanie. W każdym przypadku ruchy te są bardzo delikatne.
Pierwsze bardziej intensywne ruchy dziecka odczujemy dopiero w okolicy 32 tygodnia ciąży. Znacznie aktywność naszego maluszka powinna się zwiększyć około 37 tygodnia ciąży, kiedy ma on już ukształtowany rytm dobowy.

Zobacz również: Czy w 15. tygodniu czuć ruchy dziecka?

Kiedy ruchy dziecka powinny nas zaniepokoić?

Ruchy dziecka są niezwykle ważnym wskaźnikiem stanu maluszka, dlatego każda ciężarna powinna zwracać na nie uwagę. Kontrolować możemy je poprzez liczenie. W tym celu należy położyć się na brzuchy i liczyć każdą aktywność dziecka. W ciągu godziny zauważyć powinnyśmy przynajmniej cztery ruchy.

Nie każda zmiana w aktywności naszego dziecka jest powodem do niepokoju. Czasami jednak świadczy ona, że z naszym maluszkiem dzieje się coś niedobrego. Szczególnie zaniepokoić powinnyśmy się w przypadku:

  • Braku jakichkolwiek ruchów do 21 tygodnia ciąży
  •  Nagłej zmiany częstotliwości lub intensywności ruchów
  •  Odczuwania mniej niż 10 ruchów w ciągu 12 godzin
Oceń

Data publikacji: 22/09/2023, Data aktualizacji: 06/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *