6 tydzień ciąży a brak objawów

6 tydzień ciąży brak objawów

W 6 tygodniu ciąży zwykle kobieta już wie, że za kilka miesięcy powita na świecie dziecko. Nie zawsze jednak orientuje się ona po pierwszych ciążowych dolegliwościach. Niektóre z nich w 6 tygodniu ciąży wciąż nie odczuwają żadnych objawów. Co to może oznaczać? Czy brak objawów w 6 tygodniu ciąży jest normalny? Przeczytaj w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Co się dzieje z dzieckiem w 6 tygodniu ciąży?
  2. 6 tydzień ciąży – brak objawów

Co się dzieje z dzieckiem w 6 tygodniu ciąży?

W 6 tygodniu ciąży dziecko mierzy około 12-17 mm. Przypomina ono kijankę. Na tym etapie wykształcone ma ono już kończyny, ale wciąż są one złączone z tułowiem. Pojawiają się także pierwsze zawiązki paluszków u dłoni i stópek maluszka. Jego twarz jednak wciąż nie przypomina twarzy człowieka.

W 6 tygodniu ciąży u dziecka wykształcają się dwa fałdy nerwowe, z których później rozwinie się mózg i rdzeń kręgowy. Rozwija się także układ pokarmowy, wydalniczy oraz krążenia. 6 tydzień to także jeden z najpiękniejszych momentów w całej ciąży. To właśnie wtedy zaczyna bić serce naszego dziecka. Wykonuje ono około 105 uderzeń na minutę.

Zobacz również: Co oznacza ból brzucha w 8 tygodniu ciąży?

6 tydzień ciąży – brak objawów

W 6 tygodniu ciąży kobieta ma już dość wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej (beta hcg). Jest to ciążowy hormon, którego poziom zaczyna wzrastać, gdy zarodek zagnieździ się w macicy. U wielu przyszłych mam wzrost owego hormonu powoduje pojawienie się ciążowych dolegliwości, takich jak mdłości i wymioty, zmęczenie, huśtawki nastrojów czy tkliwość piersi. Dolegliwości te zwykle ustępują po pierwszym trymestrze ciąży.

Niektóre kobiety w 6 tygodniu ciąży nie doświadczają jeszcze żadnych ciążowych objawów. Każda ciąża jest inna. Każda kobieta może przechodzić ciążę inaczej. Jeśli więc nie masz objawów, to ciesz się dobrym samopoczuciem. O braku objawów możesz także porozmawiać ze swoim lekarzem podczas rutynowej wizyty. Sprawdzi on, czy z Twoim maleństwem na pewno wszystko jest w porządku. Dzięki temu zyskasz pewność i będziesz mogła w spokoju cieszyć się ciążą.

Jeśli w 6 tygodniu nie masz żadnych ciążowych objawów, ale pojawiały się one wcześniej, to powinnaś zgłosić się do lekarza. Warto zrobić to także, gdy zamiast objawów ciążowych pojawiają się niepokojące symptomy, takie jak ból podbrzusza czy krwawienie z dróg rodnych. Mogą być to objawy poronienia, dlatego z wizytą lekarską nie należy zwlekać.

Oceń

Data publikacji: 07/07/2023, Data aktualizacji: 01/08/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *