20 tydzień ciąży wielkość dziecka

20 tydzień ciąży wielkość dziecka

20 tydzień ciąży to już piąty miesiąc. W tym czasie rozwój Twojego dziecka dynamicznie przyspiesza. Maluszek coraz szybciej rośnie, a jego narządy wewnętrzne zaczynają pracować. Sprawdź, co jeszcze dzieje się w 20 tygodniu ciąży i jak dokładnie przebiega rozwój Twojego dziecka!

Spis treści:

  1. 20 tydzień ciąży – wielkość dziecka
  2. 20 tydzień ciąży – rozwój dziecka
  3. 20 tydzień ciąży – ruchy dziecka

20 tydzień ciąży – wielkość dziecka

W dwudziestym tygodniu ciąży Twój maluszek osiąga już imponujące rozmiary. Przez ten czas przekroczył on długość około 25 centymetrów i waży już około 300-350 gramów. Twoje dziecko staje się coraz bardziej proporcjonalne, a jego ciało zaczyna nabierać kształtów bardziej zbliżonych do tych, które zobaczysz po narodzinach.

Zobacz również: Badania prenatalne – 20 tydzień ciąży

20 tydzień ciąży – rozwój dziecka

Dziecko w 20 tygodniu ciąży dynamicznie się rozwija. Dużo dzieje się w obrębie układu nerwowego. Mózg dziecka staje się coraz bardziej złożony, a neurony łączą się w sieci, które będą stanowiły podstawę dla przyszłego uczenia się i funkcjonowania.
W 20 tygodniu ciąży intensywnie rozwijają się także uszy dziecka, co pozwala mu coraz lepiej słyszeć dźwięki z zewnątrz. Już teraz reaguje na dźwięki, które dochodzą do niego z otoczenia. Może być to zauważalne podczas badań USG, gdy maluch reaguje na dźwięk.
W 20 tygodniu ciąży wszystkie narządy wewnętrzne Twojego dziecka są już rozwinięte i zaczynają podejmować pracę. Serce pracuje bardzo wydajnie, a układ pokarmowy zaczyna przygotowywać się do funkcjonowania po urodzeniu.

20 tydzień ciąży – ruchy dziecka

W 20 tygodniu ciąży możesz zacząć już odczuwać pierwsze ruchy Twojego maluszka. Jest to bardzo ekscytujący moment. Nie będą to jednak silne kopnięcia. Ruchy dziecka możesz odczuwać raczej jako bulgotanie w brzuchu czy delikatne łaskotanie. Będą one coraz silniejsze z każdym tygodniem ciąży.

Nie martw się, jeśli w 20 tygodniu ciąży jeszcze nie odczuwasz ruchów Twojego dziecka. Mogą one pojawić się dopiero za 2-3 tygodnie. Bardzo możliwe jest także, że odczuwasz ruchy dziecka, ale nie bierzesz ich za aktywność Twojego maluszka. Dotyczy to w szczególności kobiet, które oczekują swojego pierwszego dziecka. Najczęściej spodziewają się one silnych kopniaków, dlatego nie rozpoznają tak delikatnej aktywności maluszka. Na moment odczuwania pierwszych ruchów wpływ ma także poziom tkanki tłuszczowej kobiety.

Oceń

Data publikacji: 30/03/2024, Data aktualizacji: 04/04/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *