19 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

19 tydzień ciąży jak wygląda dziecko

W 19 tygodniu ciąży zbliżasz się już do końca piątego miesiąca. Masz już spory brzuszek, a Twoje dziecko rośnie coraz szybciej. W końcu to już prawie półmetek. Jakie dolegliwości mogą pojawić się w 19 tygodniu ciąży? Jak wygląda dziecko? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. 19 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na tym etapie ciąży?
  2. 19 tydzień ciąży – samopoczucie przyszłej mamy

19 tydzień ciąży – jak wygląda dziecko na tym etapie ciąży?

Twoje dziecko w 19 tygodniu ciąży mierzy już 15 cm. Jest więc długości banana. Jego waga to z kolei 200 g. Jest to mniej więcej tyle, ile średniej wielkości ziemniak.
Twój maluszek w 19 tygodniu ciąży ma już wykształcone paluszki i powoli zaczynają rosnąć mu paznokcie. Jego skórę zaczyna pokrywać maź płodowa, która chroni go przed czynnikami infekcyjnymi. W tym czasie dochodzi także do intensywnego rozwoju mózgu. W szczególności rozwijają się te jego części, które są odpowiedzialne za percepcję zmysłową.
W 19 tygodniu ciąży dziecko reaguje już na bodźce z otoczenia, a w szczególności na ciszę i hałas. Odbiera głosy, a niektóre z nich potrafi już rozpoznać. Maluszek może już także reagować na ciepło dłoni położonej na ciążowym brzuszku. Jest to jeden z pierwszych sposobów komunikacji, który sprzyja powstawaniu więzi.

Dziecko w 19 tygodniu ciąży może już być dość aktywne. Nie wszystkie ciężarne odczuwają jednak jakiekolwiek ruchy na tym etapie ciąży. Nie jest to jednak nic złego. Przyjmuje się, że pierwsze ruchy dziecka powinnaś wyczuć do 21 tygodnia ciąży.

Zobacz również: Kalendarz ciąży miesiąc po miesiącu

19 tydzień ciąży – samopoczucie przyszłej mamy

W 19 tygodniu ciąży masz już wyraźny ciążowy brzuszek. Poniżej pępka możesz odczuwać powiększoną macicę, która będzie się stopniowo rozszerzać do samego końca ciąży. Na Twoim brzuchu pojawić może się już ciemna linia biegnąca od pępka do spojenia łonowego. Jest to tzw. linea negra, która jest wynikiem wzrostu hormonów ciążowych. Powinna ona stopniowo zaniknąć w ciągu kilku miesięcy po porodzie.

Twój rosnący brzuszek coraz bardziej obciąża kręgosłup. W 19 tygodniu ciąży możesz więc już odczuwać bóle pleców. Twoja rosnąca macica może już uciskać na naczynia krwionośne, czego konsekwencją mogą być obrzęki nóg. Na Twojej twarzy mogą także pojawić się drobne plamki. Są one nazywane ostudą lub maską ciążową. Powinny one zaniknąć po porodzie, kiedy poziom hormonów ciążowych spadnie.

Oceń

Data publikacji: 03/12/2023, Data aktualizacji: 05/12/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *