Ciąża zaraz po poronieniu – to powinnaś o niej wiedzieć!Badaniaprenatalne.pl

Ciąża zaraz po poronieniu – jak się przygotować?

ciąża zaraz po poronieniu

Twój organizm jest gotowy na ciążę już w czasie pierwszej owulacji po poronieniu, która ma miejsce po ok. 2-8 tygodniach. Często warto zaczekać jednak 3-6 miesięcy, by odpowiednio się przygotować. Pamiętaj, że tak indywidualną kwestię najlepiej konsultować ze specjalistą.

Kiedy możliwa jest ciąża zaraz po poronieniu?

Organizm kobiety stosunkowo szybko przygotowany jest na następną ciążę po poronieniu – już po 2-8 tygodniach, gdy pojawia się owulacja. Jeśli dojdzie do utraty ciąży, o której kobieta jeszcze nie wiedziała (na bardzo wczesnym jej etapie), może więc szybko zajść w kolejną, co będzie naturalne. W przypadku poronienia w późniejszym momencie powinnaś wziąć jednak pod uwagę nie tylko fizyczną gotowość organizmu, ale również konieczność odzyskania równowagi psychicznej i przejścia żałoby.

Czas na pogodzenie się ze stratą to kwestia bardzo indywidualna, jednak lekarze zalecają odczekanie ok. 3-6 miesięcy. Jeśli zastanawiasz się, czy to już czas, pamiętaj, że nie powinnaś się spieszyć. Gotowy musi być też Twój partner. W razie potrzeby skorzystajcie z pomocy psychologa lub grup wsparcia.

Dziecko zaraz po poronieniu a przyczyny utraty ciąży

Żeby dobrze przygotować się do kolejnej ciąży warto poznać również przyczyny poronienia. Za ok. 70% wszystkich poronień odpowiedzialne są wady genetyczne dziecka, które uniemożliwiają jego rozwój. Najczęściej są one losowe, niezależne od rodziców i powstają spontanicznie – w czasie tworzenia się plemnika i/lub komórki jajowej albo w momencie poczęcia.

Wykrycie takiej wady jest możliwe dzięki badaniom genetycznym wykonywanym na podstawie próbek od dziecka. Warto zdawać sobie sprawę, że tego typu wady zwykle nie pojawią się więc w kolejnej ciąży, więc istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że następne urodzi się zdrowe dziecko.

Jakie inne badania warto wykonać przygotowując się do ciąży po poronieniu?

Oprócz badania genetycznych przyczyn poronienia na materiale dziecka, najlepiej wykonać szereg innych testów. Dzięki nim sprawdzisz stan Twojego zdrowia i zwiększysz szansę na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka w przyszłości. Powinnaś zbadać m.in. budowę anatomiczną Twoich narządów rodnych, stężenie hormonów płciowych i tarczycowych, obecność przeciwciał infekcji i wirusów (np. toksoplazmozy czy różyczki).

Warto, abyście zarówno Ty, jak i Twój partner wykonali także badania podstawowe, m.in. morfologię krwi czy badanie moczu oraz badanie kariotypu – zestawu wszystkich Waszych chromosomów. Czasami zdarza się bowiem, że to właśnie aberracje chromosomalne – mimo braku widocznych objawów – odpowiadają za problemy z donoszeniem ciąży.

Zobacz też: Prawa rodziców po poronieniu – zasiłek pogrzebowy i urlop macierzyński

REKLAMA


ciąża po poronieniuporonienia nawykowejak zajść w ciążę po wczesnym poronieniujak zajść w ciążę po łyżeczkowaniuobjawy ciąży pozamacicznejciąża biochemiczna przyczyny i objawyporonienia

Ciąża zaraz po poronieniu – jak się przygotować?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

09/05/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
jak przygotować dziecko do operacji
Jak przygotować dziecko do operacji? Wcześniej wykonaj u niego to badanie

Twoje dziecko będzie miało operację pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym? Przed zabiegiem warto upewnić się, czy malec nie ma nadwrażliwości na któryś z leków. Ułatwi to anestezjologowi dobranie najodpowiedniejszego środka znieczulającego i tym samym...

Zamknij