Jak i dlaczego diagnozuje się predyspozycje do chorób u dzieci?

Jak i dlaczego diagnozuje się predyspozycje do chorób u dzieci?

predyspozycje do chorób u dzieci

Predyspozycje do chorób u dzieci to temat, którym rodzice powinni się zainteresować, ponieważ nasze geny faktycznie decydują o tym, na jakie schorzenia będą podatne nasze dzieci. Wyjaśnimy, jak sprawdzić, na jaką chorobę może zachorować dziecko i jak tego uniknąć.

Dlaczego należy sprawdzać predyspozycje do chorób u dzieci?

Predyspozycja do choroby u dziecka oznacza, że występuje u niego większe ryzyko zachorowania. Choroba może się uaktywnić w sprzyjających temu okolicznościach. Nadal więc można jednak temu zapobiec, ale nie da się tego zrobić bez świadomości, że problem istnieje. Właśnie dlatego rodzice są często pytani u lekarza o choroby występujące w najbliższej rodzinie. Wiedza ta pozwala też na szybsze zdiagnozowanie choroby, ponieważ lekarz będzie od razu wiedział w jakim kierunku musi prowadzić diagnozę i jakie badania zlecić w pierwszej kolejności.  W przypadku, gdy dziecko może mieć skłonność do choroby, jego rodzice mogą sprawdzić, czy potomek ma np. mutacje w genach, które są z nią powiązane. Służą do tego badania genetyczne, np. badanie WES. W niektórych przypadkach lepiej nie czekać, aż pojawią się objawy choroby. Przykładowo, lepiej zapobiec pierwszemu atakowi padaczki, ponieważ każdy z nich źle wpływa na pracę mózgu dziecka.

Do jakich chorób  dziecko może mieć predyspozycje?

Istnieje wiele chorób, do których można mieć predyspozycje. Dotyczy to z pewnością:

  • nowotworów,
  • alergii,
  • padaczki,
  • autyzmu;
  • stwardnienie rozsianego
  • reumatoidalnego zapalenia stawów.

Warto wiedzieć, że rodzinne predyspozycje do chorób nie zawsze są wyraźnie widoczne, ponieważ niektórzy członkowie rodziny mogą być nosicielami mutacji w genie, ale uniknąć zachorowania, np. nie chorować na cukrzycę, ponieważ cała rodzina stara odżywiać się zdrowo i prowadzić aktywny tryb życia. Wtedy ich dzieci mogą nie być świadome niebezpieczeństwa.

Co zrobić, gdy dziecko ma predyspozycję do zachorowania na określoną chorobę?

Wszystko zależy od tego, jaka to jest choroba. Inaczej postępuje się np. w przypadku nowotworu, a inaczej przy alergii. Dlatego o szczegółowe zalecenia, dotyczące działań profilaktycznych najlepiej zapytać lekarza. Zawsze jednak trzeba często wykonywać (wyznaczone przez lekarza) badania, profilaktyczne i uważnie obserwować dziecko, czy nie ma ono wczesnych objawów choroby. Warto też zawczasu dowiedzieć się np. kto uchodzi za autorytet w leczeniu tej choroby, aby nie tracić czasu, gdy dziecko zachoruje. Najważniejsze jest to, żeby jak najszybciej wdrożyć leczenie. W ten sposób ogranicza do minimum negatywne skutki oraz zapobiega groźnym powikłaniom. Szybka reakcja często sprawia, że dziecko ma szansę żyć bardziej komfortowo, a nawet funkcjonować jak zdrowy człowiek.

Oceń

Data publikacji: 28/11/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *