Jak zmniejszyć ryzyko zespołu Downa?

jak zmniejszyć ryzyko zespołu Downa

Każda kobieta ciężarna obawia się informacji, że jej dziecko ma zespół Downa. Dla większości przyszłych mam brzmi to, jak wyrok. Każdy z nas w końcu marzy o zdrowiu swoich dzieci. Czy można temu jakoś zapobiec? Jak zmniejszyć ryzyko zespołu Downa u swojego dziecka? Zobacz, w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Przede wszystkim wiek
  2. Styl życia
  3. Profilaktyka

Przede wszystkim wiek

Ryzyko rozwoju zespołu Downa u dziecka rośnie wraz z wiekiem jego matki. U kobiet w wieku 20 lat wynosi ono zaledwie 1:1600, a u pacjentek po 35 roku życia aż 1:350. Po 40 roku życia jest to już 1:100-110. Im wcześniej zdecydujemy się na ciążę, tym mniejsze będą więc szanse na urodzenie dziecka z zespołem Downa. Lepiej więc nie odwlekać zbyt długo decyzji o macierzyństwie.
Nie bez znaczenia dla ryzyka pojawienia się zespołu Downa jest także wiek ojca. U mężczyzn powyżej 50 roku życia błędów genetycznych przy podziale komórek jest znacznie więcej niż wcześniej. Oznacza to, że więcej plemników przenosi geny mogące wywołać zespół Downa i inne choroby genetyczne.

Zobacz również: Badanie w ciąży na zespół Downa – na czym polega i kiedy je zrobić?

Styl życia

Zdrowie dziecka w dużej mierze zależy od stylu życia kobiety ciężarnej. Powinna ona przede wszystkim odstawić wszelkie używki, takie jak papierosy, alkohol czy narkotyki. Warto zadbać także o zdrową i zbilansowaną dietę. Powinna ona być uboga w wysokoprzetworzoną żywność, słodycze oraz napoje gazowane. Pacjentka powinna pamiętać także o aktywności fizycznej, wysypianiu się i nawadnianiu organizmu.

Zobacz również: Jakie badanie trzeba zrobić na początku ciąży?

Profilaktyka

Profilaktyką co prawda nie zmniejszymy ryzyka pojawienia się zespołu Downa, ale dzięki niej będziemy mogli wcześniej wykryć chorobę. Pozwoli nam to lepiej przygotować się na przyjście na świat dziecka z zespołem Downa. Dzięki temu będzie nam nieco łatwiej, a dziecko będzie miało większe szanse na lepszą jakość życia.

Zespół Downa w ciąży może zostać wykryty w badaniach prenatalnych. Jest to jedna z najczęstszych chorób genetycznych, dlatego wykryć ją są w stanie nawet najbardziej podstawowe badania. Cechy wskazujące na tę chorobę widoczne są nawet podczas badania USG. Zespół Downa wykryty może zostać także w przesiewowych badaniach prenatalnych, takich jak test PAPP-a czy test NIFTY. Jednak diagnozę pewną w stu procentach postawić można dopiero po wykonaniu amniopunkcji lub innego inwazyjnego badania prenatalnego.

Oceń

Data publikacji: 09/02/2023, Data aktualizacji: 15/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *