Celiakia przyczyną poronienia? Czy to możliwe? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Celiakia przyczyną poronienia? Czy to możliwe?

Celiakia przyczyną poronienia

Nieleczona celiakia (choroba trzewna) bywa przyczyną problemów w czasie ciąży. Może skończyć się nawet jej utratą. Dlatego jeśli kobieta ma choć cień podejrzenia, że może na nią chorować, to warto, aby wykonała prosty test genetyczny. Określi on czy znajduje się w grupie ryzyka. Wiedząc o chorobie będzie mogła poddać się leczeniu, które zwiększy jej szanse na donoszenie ciąży.

Celiakia – warto wziąć ją pod uwagę szukając przyczyny poronień i niepłodności

Kobieta, która nie leczy celiakii musi liczyć się z 10-krotnie wyższym ryzykiem poronienia, niż kobieta, która stosuje się do zaleceń lekarzy [1]. Takiej kobiecie będzie nie tylko trudniej donosić ciążę, ale również w nią zajść. Obniżenie płodności to efekt niedoborów pokarmowych. Dochodzi do nich w następstwie tego schorzenia. Celiakia wywołuje zmiany zanikowe kosmków jelitowych w jelicie cienkim na skutek działania glutenu – białka roślinnego występującego w takich zbożach, jak pszenica, żyto, jęczmień oraz owies.

Gluten jest dla jelit osoby chorującej na celiakię niczym trucizna – uszkadza je, przez co nie są one w stanie przyswoić wystarczającej ilości składników odżywczych z pokarmu. Objawiać się to może w bardzo różnorodny sposób: biegunką, bólem i wzdęciem brzucha, wymiotami, utratą masy ciała, obecnością zmian skórnych, a nawet bólem głowy czy apatią.

W miarę rozwoju choroby trzewnej w organizmie kobiety zaczyna coraz bardziej brakować ważnych dla rozwoju dziecka witamin, makro – i mikroelementów, w tym m.in.: potasu, żelaza, wapnia, kwasu foliowego , witamin A, D, E i K. W niedostatecznie odżywionym organizmie pojawiają się zaburzenia hormonalne, miesiączka zanika, a okres płodny skraca się. O celiakii jako możliwej przyczynie niepłodności powinni pamiętać również mężczyźni, gdyż choroba ta może u nich wywołać zaburzenia erekcji.

Po wyeliminowaniu glutenu z diety większość kobiet zachodzi w ciążę

Ich płodność wraca już nawet po kilku tygodniach od zmiany sposobu żywienia. Dieta bezglutenowa jest dietą bardzo wymagającą, a chorzy muszą ją stosować już do końca życia. Niemniej jednak osoby dotknięte celiakią mogą liczyć na coraz więcej udogodnień. Na sklepowych półkach znajdziemy dziś coraz więcej produktów oznaczonych symbolem przekreślonego kłosa, czyli produktów stanowiących bezpieczne, bezglutenowe „zamienniki” wielu artkułów spożywczych. Nie można również zapominać, że oprócz zbóż naturalnie zawierających gluten, istnieją i takie, które pierwotnie są go pozbawione. Należy do nich np. biały i brązowy ryż, gryka, proso amarantus, qiunoa, a z mniej popularnych tapioka i sorgo.

Celiakia – diagnozę stawia się w oparciu o badania genetyczne

Są one proste, komfortowe dla pacjentki i potrafią w zasadzie w 100% wykluczyć celiakię. Potwierdzić ją mogą natomiast z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Badanie DNA wykrywa geny, których obecność jest warunkiem do rozwoju choroby. Mowa o genach HLA-DQ2 oraz HLA-DQ8. Żeby wykonać takie badanie przyszła mama nie potrzebuje skierowania od lekarza, a próbkę stanowi zwykły wymaz z policzka, który możne pobrać sama w domu. Po stwierdzeniu celiakii kobieta, oczywiście po konsultacji z lekarzem dietetykiem, może przejść dietę bezglutenową, dzięki której ma dużo większe szanse na to, że jej ciąża zakończy się urodzeniem zdrowego dziecka. Badania genetyczne są rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Pediatrycznej Hepatologii i Żywienia w diagnostyce celiakii.

REKLAMA


Źródła:

[1] Szaflarska-Popławska A., Cichańska B.A., Kupczyk K., “Celiakia. Dieta bezglutenowa.”, Wydawnictwo Centrum Promocji i Reklamy REMEDIA


Przeczytaj również:

01/08/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij