Celiakia przyczyną poronienia? Czy to możliwe? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Celiakia przyczyną poronienia? Czy to możliwe?

Celiakia przyczyną poronienia

Nieleczona celiakia (choroba trzewna) bywa przyczyną problemów w czasie ciąży. Może skończyć się nawet jej utratą. Dlatego jeśli kobieta ma choć cień podejrzenia, że może na nią chorować, to warto, aby wykonała prosty test genetyczny. Określi on czy znajduje się w grupie ryzyka. Wiedząc o chorobie będzie mogła poddać się leczeniu, które zwiększy jej szanse na donoszenie ciąży.

Celiakia – warto wziąć ją pod uwagę szukając przyczyny poronień i niepłodności

Kobieta, która nie leczy celiakii musi liczyć się z 10-krotnie wyższym ryzykiem poronienia, niż kobieta, która stosuje się do zaleceń lekarzy [1]. Takiej kobiecie będzie nie tylko trudniej donosić ciążę, ale również w nią zajść. Obniżenie płodności to efekt niedoborów pokarmowych. Dochodzi do nich w następstwie tego schorzenia. Celiakia wywołuje zmiany zanikowe kosmków jelitowych w jelicie cienkim na skutek działania glutenu – białka roślinnego występującego w takich zbożach, jak pszenica, żyto, jęczmień oraz owies.

Gluten jest dla jelit osoby chorującej na celiakię niczym trucizna – uszkadza je, przez co nie są one w stanie przyswoić wystarczającej ilości składników odżywczych z pokarmu. Objawiać się to może w bardzo różnorodny sposób: biegunką, bólem i wzdęciem brzucha, wymiotami, utratą masy ciała, obecnością zmian skórnych, a nawet bólem głowy czy apatią.

W miarę rozwoju choroby trzewnej w organizmie kobiety zaczyna coraz bardziej brakować ważnych dla rozwoju dziecka witamin, makro – i mikroelementów, w tym m.in.: potasu, żelaza, wapnia, kwasu foliowego , witamin A, D, E i K. W niedostatecznie odżywionym organizmie pojawiają się zaburzenia hormonalne, miesiączka zanika, a okres płodny skraca się. O celiakii jako możliwej przyczynie niepłodności powinni pamiętać również mężczyźni, gdyż choroba ta może u nich wywołać zaburzenia erekcji.

Po wyeliminowaniu glutenu z diety większość kobiet zachodzi w ciążę

Ich płodność wraca już nawet po kilku tygodniach od zmiany sposobu żywienia. Dieta bezglutenowa jest dietą bardzo wymagającą, a chorzy muszą ją stosować już do końca życia. Niemniej jednak osoby dotknięte celiakią mogą liczyć na coraz więcej udogodnień. Na sklepowych półkach znajdziemy dziś coraz więcej produktów oznaczonych symbolem przekreślonego kłosa, czyli produktów stanowiących bezpieczne, bezglutenowe „zamienniki” wielu artkułów spożywczych. Nie można również zapominać, że oprócz zbóż naturalnie zawierających gluten, istnieją i takie, które pierwotnie są go pozbawione. Należy do nich np. biały i brązowy ryż, gryka, proso amarantus, qiunoa, a z mniej popularnych tapioka i sorgo.

Celiakia – diagnozę stawia się w oparciu o badania genetyczne

Są one proste, komfortowe dla pacjentki i potrafią w zasadzie w 100% wykluczyć celiakię. Potwierdzić ją mogą natomiast z bardzo dużym prawdopodobieństwem. Badanie DNA wykrywa geny, których obecność jest warunkiem do rozwoju choroby. Mowa o genach HLA-DQ2 oraz HLA-DQ8. Żeby wykonać takie badanie przyszła mama nie potrzebuje skierowania od lekarza, a próbkę stanowi zwykły wymaz z policzka, który możne pobrać sama w domu. Po stwierdzeniu celiakii kobieta, oczywiście po konsultacji z lekarzem dietetykiem, może przejść dietę bezglutenową, dzięki której ma dużo większe szanse na to, że jej ciąża zakończy się urodzeniem zdrowego dziecka. Badania genetyczne są rekomendowane przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Pediatrycznej Hepatologii i Żywienia w diagnostyce celiakii.

 


Źródła:

[1] Szaflarska-Popławska A., Cichańska B.A., Kupczyk K., “Celiakia. Dieta bezglutenowa.”, Wydawnictwo Centrum Promocji i Reklamy REMEDIA


Celiakia przyczyną poronienia? Czy to możliwe?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

01/08/2016

2 odpowiedzi na “Celiakia przyczyną poronienia? Czy to możliwe?”

  1. STOKROTKA napisał(a):

    Kluczowym krokiem w patogenezie choroby trzewnej jest dezamidacja glutenu i wzmocnienie immunogenne katalizowane przez własną tkankową transglutaminazę w jelitach w wyniku reakcji immunologicznej na gluten modyfikowany enzymem transglutaminazą mikrobiologiczną, który kieruje procesem chorobowym. W dużej mierze dieta bez transglutaminazy oraz bez zbóż i kukurydzy skażonych glifosatem, zearalenonem i nawozami (azot, fosfor), może poprawić jakość życia milionów ludzi. Bezglutenowe produkty też mogą zawierać ten enzym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Badania DNA nie tylko dla ojców
Badania DNA nie tylko dla ojców?

Testy DNA kojarzą nam się przede wszystkim z testami na ojcostwo. Czasem jednak sięgają po nie także kobiety. Nie jest to zaskoczeniem jeśli wykonują je swoim partnerom, aby mieć pewność, że dziecko pochodzi rzeczywiście od...

Zamknij