Celiakia - kiedy należy się zbadać? - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Celiakia – kiedy należy się zbadać?

celiakia kiedy należy się zbadać

Wpis sponsorowany

Celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu, powoduje niszczenie kosmków w jelitach, a co za tym idzie – nieprawidłowe wchłanianie substancji odżywczych. Zbadać w jej kierunku powinny się przede wszystkim osoby z objawami choroby, innymi schorzeniami autoimmunologicznymi (np. Hashimoto) oraz przypadkami występowania celiakii w rodzinie.

Kłopoty z układem pokarmowym przy celiakii to tylko 10% przypadków

Celiakia, w której występują objawy ze strony układu pokarmowego nazywana jest pełnoobjawową. Występuje ona jednak stosunkowo rzadko (jedynie u ok. 10% chorych), najczęściej u dzieci, kobiet w ciąży i ludzi starszych. Objawami tego typu celiakii są m.in. bóle brzucha, wymioty, biegunka, zaparcia. Pojawia się również apatia, niedożywienie czy utrata apetytu. Ze względu na te symptomy celiakia pełnoobjawowa bywa mylona m.in. z zespołem jelita drażliwego czy alergiami pokarmowymi.

 

Objawy celiakii – najczęściej są niecharakterystyczne

U większość chorych celiakia objawia się w sposób nieoczywisty i bardzo różnorodny. Z tego powodu bez wykonania testów DNA na celiakię trudno zdiagnozować ją tylko na podstawie symptomów. Przy celiakii skąpo objawowej pojawić mogą się m.in. anemia, afty i owrzodzenia w jamie ustnej, łupież i problemy skórne, bóle głowy i mięśni, depresja, zmęczenie, problemy hormonalne i wiele więcej.

Celiakia – gluten niszczy jelita

Tak różnorodne symptomy i problemy związane z całym organizmem zależne są od specyfiki celiakii. Choroba polega na pojawieniu się nieprawidłowej reakcji organizmu na gluten – ten składnik sprawia, że organizm osoby chorej wytwarza przeciwciała przeciwko własnym tkankom w jelicie cienkim. W ten sposób kosmki jelitowe oraz błona śluzowa jelit niszczą się. Konsekwencją jest ograniczona możliwość wchłaniania składników odżywczych, witamin oraz minerałów. Organizm cierpi z powodu niedoborów i niedożywienia, przez to zaczynają się więc pojawiać różnego typu schorzenia.

Zobacz też artykuł: Celiakia a ciąża

Chorujesz m.in. na Hashimoto lub cukrzycę? Zbadaj się w kierunku celiakii

Zbadać powinny się nie tylko osoby, u których pojawia się chociaż jeden z objawów celiakii. Zaleca się również przeprowadzenie diagnostyki przy obecności innych chorób autoimmunologicznych, ponieważ tego rodzaju schorzenia często występują razem. Na celiakię warto zbadać się więc m.in. przy Hashimoto, toczeniu rumieniowatym, łuszczycy czy stwardnieniu rozsianym. Także osoby z cukrzycą typu 1 powinny przebadać się na celiakię, szczególnie dzieci. Jest to rekomendowane przez Polskie Stowarzyszenie Diabetologów. Na celiakię częściej niż inni chorują również osoby z zespołem Downa, Turnera oraz Williamsa.

Warto zbadać się także wtedy, gdy w rodzinie znane są już przypadki celiakii, a także innych chorób, które z nią występują. Jest to bowiem choroba genetyczna, więc może pojawić się u kilku spokrewnionych (szczególnie w linii prostej) osób.

Nieleczona celiakia może powodować m.in. nowotwory

Jedynym sposobem leczenia celiakii jest przejście na dietę bezglutenową. Musi ona trwać całe życie – bez żadnych odstępstw, ponieważ tylko wtedy dojdzie do odbudowy kosmków jelitowych. Eliminacja glutenu to nie tylko poprawa jakości życia i wolność od objawów, ale również uchronienie się przed jeszcze poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi, do których należą m.in. poronienia czy nowotwory (szczególnie układu pokarmowego).

Test DNA na celiakię – pierwszy krok do diagnozy

Przy podejrzeniu celiakii najpierw najlepiej wykonać test dna na obecność genów HLADQ2 i/lub HLA DQ8. Tylko osoby, które są ich nosicielami mogą bowiem zachorować na celiakię – ich brak wyklucza więc schorzenie i pozwala zakończyć diagnostykę na tym etapie. Przy wykryciu obecności genów konieczne jest dalsze badanie, które obejmuje oznaczenie przeciwciał (badanie krwi). Pozwoli to sprawdzić, czy celiakia jest aktywna.


Celiakia – kiedy należy się zbadać?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

20/10/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij