Ból głowy w ciąży - jak sobie radzić, kiedy do lekarza?Badaniaprenatalne.pl

Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży nie jest zjawiskiem rzadkim i nie stanowi zwykle zagrożenia dla mamy i dziecka. Omawiany wielokrotnie w czasopismach poradnikowych i na portalach internetowych problem leków dla ciężarnych staje się szczególnie widoczny, gdy młode mamy zaczynają uskarżać się na liczne dolegliwości, wśród których jedną z najczęstszych jest właśnie ból głowy. 

Kiedy pojawia się ból w pierwszym odruchu zwykle sięgamy po tabletkę. Na początku ciąży słyszymy jednak od mamy, lekarza czy przyjaciółki, że leki w ciąży są zabronione. Zastanawiasz się więc, jak sobie radzić w takich sytuacjach? Czy są jakieś inne sposoby niż farmakologia pomagające radzić sobie z bólem?

Ból głowy w ciąży – przyczyny

Przyczyn bólu głowy w ciąży jest wiele. Nierzadko wiążą się one ze zmianami zachodzącymi w ciele przyszłej mamy. Bóle głowy pojawiają się zwykle w pierwszym trymestrze ciąży (pierwsze 3 miesiące) i związane są ze zwiększona produkcją estrogenu i progesteronu. Substancje te to hormony, których zwiększone wytwarzanie na początku ciąży powoduje zatrzymywanie wody w naczyniach krwionośnych i tkankach zwane obrzękami. Nadmiar płynów gromadzi się również w tkankach mózgowych powodując ucisk. Ten rodzaj bólu głowy nie jest niebezpieczny dla mamy i dziecka. Można sobie z nim radzić samemu domowymi sposobami.

W drugim trymestrze ciąży bóle głowy stają się coraz rzadsze lecz nie zawsze da się ich uniknąć. Najczęstszymi przyczynami gorszego samopoczucia są stres, hałas, brak snu, zmęczenie, brak lub nadmiar ruchu, alergia, obniżenie nastroju, niewygodne łóżko oraz odwodnienie.

Bezpieczne sposoby walki z bólem głowy w ciąży

Jeśli jednak ból głowy już cię złapał i nie odpuszcza to mamy dla ciebie kilka rad, które pomogą przetrwać najcięższe chwile i złagodzić uciążliwe objawy niedyspozycji. W trakcie ataku połóż się w zaciemnionym i cichym miejscu. Zacznij masować skronie i twarz. Kolistymi ruchami uciskaj mięśnie schodząc naprzemiennie wyżej lub niżej w kierunku karku. Możesz też poprosić o pomoc partnera. Stosuj również zimne okłady na czoło. Czasem pomagają ciepłe kąpiele lub moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. W sytuacjach kryzysowych można zastosować jedną tabletkę Paracetamolu (500 mg).

Zobacz też: Paracetamol w ciąży

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ciąża wymaga nie tylko szczególnej opieki ze strony ginekologa-położnika, ale również nas samych. Aby uniknąć bóli głowy i wielu innych nieprzyjemnych dolegliwości przede wszystkim powinnyśmy zadbać o siebie i swój odpoczynek. Odrobina relaksu, odpowiednia dawka snu, wieczorny spacer z partnerem, zbilansowana dieta bogata w magnez oraz właściwe nawodnienie to połowa sukcesu. Poobiednia drzemka i regularne, prawidłowo skomponowane posiłki pozwolą nam ustrzec się przed wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami . Przede wszystkim zacznij ćwiczyć. Obciążony rosnącym w brzuchu dzieckiem kręgosłup może powodować napięcia mięśni i wywoływać ból. Wykonuj ćwiczenia rozluźniające i mało forsujące.

Migrena w ciąży

Wiele młodych mam doświadcza migrenowego bólu głowy po raz pierwszy będąc w ciąży. Chociaż mechanizm powstawania migren nie jest do końca jeszcze poznany to warto wiedzieć czym różni się migrena od zwykłego bólu głowy i czy konieczna jest opieka specjalisty.

Migrenowym bólom głowy towarzyszą zwykle mdłości, wymioty oraz tzw. aura. Aura to specyficzne zaburzenia wzrokowe towarzyszące bólom głowy objawiające się widzeniem błysków światła, mroczków, jasnych plam  itp. poprzedzające atak bólu. Gdyby napady migreny pojawiały się częściej niż raz w tygodniu konieczna jest wizyta u lekarza prowadzącego. Okazać się bowiem może konieczna będzie konsultacja u specjalisty – neurologa.

Ból głowy w ciąży – kiedy konieczna jest wizyta u lekarza

Jeśli wszystkie wyżej wymienione sposoby zwiodły lub podczas kilkukrotnego pomiaru ciśnienia tętniczego wartość przekracza 140/90 mmHg należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też: Ból gardła w ciąży – jak sobie radzić?


Kalendarz ciąży – ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży, 2 tydzień ciąży, 3 tydzień ciąży, 4 tydzień ciąży5 tydzień ciąży, 6 tydzień ciąży, 7 tydzień ciąży, 8 tydzień ciąży9 tydzień ciąży, 10 tydzień ciąży, 11 tydzień ciąży,12 tydzień ciąży, 13 tydzień ciąży, 14 tydzień ciąży15 tydzień ciąży, 16 tydzień ciąży, 17 tydzień ciąży, 18 tydzień ciąży, 19 tydzień ciąży, 20 tydzień ciąży, 21 tydzień ciąży, 22 tydzień ciąży, 23 tydzień ciąży, 24 tydzień ciąży, 25 tydzień ciąży, 26 tydzień ciąży, 27 tydzień ciąży28 tydzień ciąży, 29 tydzień ciąży, 30 tydzień ciąży, 31 tydzień ciąży, 32 tydzień ciąży, 33 tydzień ciąży, 34 tydzień ciąży, 35 tydzień ciąży, 36 tydzień ciąży, 37 tydzień ciąży, 38 tydzień ciąży, 39 tydzień ciąży, 40 tydzień ciąży

 


 

Ból głowy w ciąży
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

19/08/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij