Ból brzucha po jedzeniu - to może być celiakia, upewnij sięBadaniaprenatalne.pl

Ból brzucha po jedzeniu

Aktualizacja: 2 stycznia 2017 r.

Zastanawiasz się czemu boli Cię brzuch lub masz wzdęcia po posiłku? Możliwe, że to przez zawarty w nim gluten czyli białko zbóż, którego Twój organizm nie toleruje. Nie lekceważ tych sygnałów, ponieważ mogą to być objawy celiakii. Wtedy tylko szybkie zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie leczenia pozwoli Ci uwolnić się od bólu brzucha, wzdęć i przywróci komfort i radość z jedzenia.

Dodatkowo leczenie celiakii uchroni Cię przed niebezpiecznymi powikłaniami choroby w tym: zaburzenia miesiączki, problemy w ciąży a nawet poronienie. Celiakia to choroba, której nie powinno się bagatelizować, szczególnie w ciąży.Uciążliwy ból brzucha to wskazanie do badania celiakii

Nie lekceważ problemów gastrycznych! Ból brzucha i wzdęcia to częste objawy celiakii (choroba trzewna) u kobiet. Niestety równie często bagatelizujemy je lub mylimy z innymi chorobami przez co choroba trzewna dalej rozwija się. Celiakia to poważna choroba autoagresywna, która polega na nietolerancji glutenu i uszkodzeniu jelita cienkiego. Gluten to białko zawarte w zbożach takich jak: jęczmień, pszenica, żyto, owies i orkisz. Gdy je zjadasz, Twój organizm wytwarza przeciwciała, które niszczą kosmki jelita cienkiego upośledzając jego działanie. Celiakia w ciąży jest wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ niezbędne dla właściwego funkcjonowania składniki odżywcze, dużo trudniej przyswajają się. Dlatego możesz mieć liczne niedobory mikroelementów i witamin.

Zobacz też: Celiakia a ciąża

Typowe objawy celiakii

Ból brzucha a celiakia to coraz popularniejsze zapytanie. Nietolerancja glutenu często objawia się poprzez ból brzucha, wzdęcia, zaparcia lub rozwolnienia – co dodatkowo potęguje ubytki mikroelementów i witamin: żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego. Im szybciej zrobisz badanie na celiakię i zaczniesz leczenie tym szybciej pozbędziesz się nieprzyjemnych skutków choroby trzewnej i zapobiegniesz rozwojowi celiakii. Dodatkowo zmniejszysz ryzyko komplikacji w ciąży a nawet poronienia.

30% osób z celiakią uskarża się na bóle brzucha i wzdęcia

Inne objawy celiakii

Celiakia to choroba dziedziczona genetycznie, której symptomy często mylimy z inną dolegliwością, przez co leczenie objawów jest nieskuteczne. Statystycznie najczęstsze kliniczne objawy celiakii to:
zmiany behawioralne

  • anemia
  • poronienia
  • uszkodzenia szkliwa
  • zaburzenia miesiączki
  • wypadanie włosów i łamliwość paznokci

Szybka diagnoza i pewność wyniku podstawą do leczenia celiakii

Jeśli występują u Ciebie objawy celiakii to jest to bezpośrednie wskazanie do zrobienia badania na celiakię. Najlepszą metodą jest badanie genetyczne. Aktualnie test DNA na celiakię to jedyne badanie, które można wykonać na diecie bezglutenowej i gwarantuje pewność wyniku. Jednocześnie to najskuteczniejszy sposób, który jednoznacznie wykluczy celiakię lub będzie wskazaniem do dalszej diagnostyki. Dodatkowo badanie DNA możesz wygodnie wykonać w domu lub w jednej z 200 placówek w całej Polsce.

 

Zobacz też: Objawy celiakii u dzieci

Leczenie celiakii

Leczenia celiakii to całkowite wyeliminowanie glutenu z diety. Tylko wtedy jelito cienkie będzie mogło odbudować kosmki jelitowe. Przywróci to pełne przyswajanie się substancji odżywczych. W efekcie dolegliwości związane z niedoborami miną a ryzyko poronienia spadnie. Jednak dieta bezglutenowa jest wymagająca. Dlatego szczególnie gdy planujesz ciążę lub już spodziewasz się dziecka koniecznie skonsultuj się ze specjalistką dietetyczką.

 

 


Ból brzucha po jedzeniu
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

10/08/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Badania DNA nie tylko dla ojców
Badania DNA nie tylko dla ojców?

Testy DNA kojarzą nam się przede wszystkim z testami na ojcostwo. Czasem jednak sięgają po nie także kobiety. Nie jest to zaskoczeniem jeśli wykonują je swoim partnerom, aby mieć pewność, że dziecko pochodzi rzeczywiście od...

Zamknij