Badanie płci po poronieniu - jak określić płeć płodu po poronieniu?Badaniaprenatalne.pl

Badanie płci po poronieniu – jak określić płeć płodu?

Badanie płci po poronieniu

Aktualizacja 22 sierpnia 2016 r.

Badania ultrasonograficzne pozwalają na określenie płci płodu już w okolicach 20 tygodnia ciąży. Niestety nie każdej matce udaje się utrzymać ciążę do tego czasu. W przypadku wczesnego poronienia określenie płci dziecka jest znacznie trudniejsze, ale możliwe. Wielu rodziców nie zdaje sobie jednak z tego sprawy. Nie wiedzą też, że nie decydując się na badanie, mogą stracić prawo do 56 dni urlopu oraz zasiłku w wysokości 4000 zł.

Badanie płci po poronieniu – dlaczego warto poznać płeć dziecka?

Wielu rodziców nie widzi sensu poznawania płci poronionego płodu. Znajdą się jednak i tacy, dla których  będzie to informacja niezwykle ważna. Dzięki niej rodzice mogą nadać imię swojemu dziecku, zorganizować mu pogrzeb i należycie się z nim pożegnać.

Okazuje się, że jeśli rodzice nie poznają płci dziecka, wówczas nie będą mogli skorzystać z nowo nabytych praw, takich jak choćby możliwość pobrania zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 zł i skorzystania z urlopu macierzyńskiego w skróconym wymiarze (56 dni).

Badanie płci po poronieniu – metody określania płci

Metoda określenia płci poronionego dziecka uzależniona jest od wieku ciąży. Jeżeli do poronienia doszło po 16 tygodniu ciąży, istnieje szansa, że lekarz będzie w stanie organoleptycznie sprawdzić płeć dziecka.  Narządy rozrodcze zaczynają być bowiem widoczne już w okolicach 15 tygodnia. Jeżeli jednak do poronienia doszło we wcześniejszym okresie ciąży, konieczne będzie przeprowadzenie badania genetycznego.

Badanie genetyczne poronionego płodu,  niezależnie od czasu trwania ciąży,  określi płeć dziecka ze stuprocentową skutecznością. Do badania wykorzystuje się fragment poronionych tkanek płodowych lub część kosmówki. Największą zaletą badań genetycznych u poronionego dziecka jest możliwość określenia przyczyny poronienia. Dlatego bardzo często rodzice, oprócz zbadania płci dziecka,decydują się także na testy w tym kierunku. Dzięki badaniom genetycznym płodu, oprócz odpowiedzi na pytanie: “dlaczego doszło do poronienia?” rodzice dowiedzą się, jakie są szanse na następne dziecko.

Badanie płci po poronieniu

Jeżeli ciąża zakończy się przedwcześnie, a lekarz będzie potrafił określić płeć dziecka, rodzice nie będą mieli problemu z uzyskaniem gwarantowanych świadczeń. W momencie utraty ciąży kobieta nabywa prawa do 56 dniowego urlopu macierzyńskiego, a jeżeli decyduję się pochować swoje dziecko, prawo do zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 zł. Jednak, aby móc ubiegać się o swoje przywileje, musi posiadać akt urodzenia dziecka. Urząd Stanu Cywilnego nie może wydać jednak tego dokumentu gdy płeć dziecka nie została określona. Jeżeli lekarz nie był w stanie jej ustalić, jedynym wyjściem jest przeprowadzenie genetycznego badania płci płodu. Dopiero kiedy płeć płodu jest znana i potwierdzona, rodzice otrzymują wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji dziecka i przeprowadzenia pogrzebu.

informacjaPamiętaj! Tylko bezpośrednie badanie materiału poronnego może ustalić, czy do poronienia doszło przez wadę genetyczną dziecka. Warto wykonać to badanie by uniknąć bardzo długiej diagnostyki przyczyn poronienia!

REKLAMA

Badanie płci po poronieniu – dlaczego płeć jest istotna?

Taka konstrukcja prawa wzbudza wiele kontrowersji. Rodzice, którzy początkowo zadecydowali, że niepotrzebna jest im wiedza dotycząca płci poronionego dziecka, zostają w tej sytuacji zmuszeni do przeprowadzenia odpowiednich badań, chyba że nie chcą skorzystać z należących się im praw. Mimo to  coraz więcej rodziców decydują się na takie badania,  nie tylko w celu określenia płci dziecka, ale także dlatego, że dzięki nim  współczynnik kolejnych poronień może się zmniejszyć..

Artykuł powstał we współpracy z portalem poronilam.pl

W portalu poronilam.pl znajdziesz m.in. artykuły:

.

Badanie płci po poronieniu – jak określić płeć płodu?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

28/07/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij